Нове використання росіянами «Кедра/Орєшника» може бути в крайньому випадку, зараз для ударів по Україні вони застосовуватимуть, скоріш за все, класичні засоби терору, які накопичували протягом літнього періоду.
Таку думку висловив директор Українського центру безпеки та співпраці Дмитро Жмайло в ефірі Київ24.
Він переконаний, що росіяни все ще мають лише експериментальні зразки «Кедра/Орєшника» та працюють над ними, а серійного виробництва цієї зброї нема.
«Звісно, росіяни ще можуть піти на ризик і тими експериментальними зразками вдарити по території України. Але якщо це буде неуспішний удар, то Кремль чітко розуміє, що ефект від застосування цієї смертоносної зброї буде прямо протилежний», – сказав Жмайло.
За його словами, враховуючи, що РФ весь літній період готувалася до масованих ракетно-дронових атак по території України, у них запас міцності десь а 2-4 таких удара, подібних там ракетно-дороновим ударам, що ми бачили декілька тижнів тому. Це застосування ракет Х-101, це масове застосування «шахедів», балістики і аеробалістики – «Кинжали», «Циркони».
«Тобто ми можемо очікувати те, як класично б’ють росіяни, щоб посіяти паніку в нашому суспільстві і ще більше нанести шкоди нашому енергетичному сектору. Я думаю, використання «Кедра/Орєшника» може бути в крайньому випадку, і то якщо дуже багато підтвердиться даних, коли відповідальні за запуск цієї зброї будуть більш впевнені в тому, що вона досягне цілі. Але враховуючи, що вони мають лише експериментальні зразки, то це так само великий ризик для РФ», – зазначив Жмайло.
Він звернув увагу, що випробування такої зброї не може відбутися непоміченим, навіть якщо це буде здійснюватись в межах території РФ. Бо таке фіксується супутниковими знімками, а також буде відразу відомо українській, американській, британській та іншими розвідкам Північно-Атлантичного Альянсу. А неуспішне випробування спрацює не на користь РФ, яка має за мету ударом «Кедром/Орєшником» спричинити саме інформаційно-психологічний ефект, щоб посіяти страх як в українському суспільстві, так і в суспільстві наших західних партнерів. Жмайло підкреслив:
«Для росіян досягнення цієї мети дуже важливо, враховуючи, що вони не можуть добитися перелому вздовж лінії бойового зіткнення, не дивлячись на всі людські втрати, які несуть. Ну, і нещодавнє бігство із Сирії росіян також цьому не сприяє. Тому, скоріш за все, вони будуть намагатися нагнітати обстановку, просувати матеріали що ніби-то вони можуть робити десятки і навіть сотні одиниць цієї зброї. Але щодо ефективного бойового застосування все таки ще далеко».
Він зауважив також, що не відомо чи РФ готова ескалувати далі ситуацію, зокрема застосовуючи «Кедр/Орєшник», у зв’язку з приходом до призиденства в США Дональда Трампа. Бо новий президент США несе як певні ризики для нашої держави, так і певні можливості. І ці можливості – у зміні підходів до підтримки України, і саме відхід від політики адміністрації Байдена, та можливе відкриття для України нових «треків», зокрема, озвучені в Плані перемоги Володимиром Зеленським щодо розміщення в Україні стратегічного неядерного озброєння.
«Тому скоріш за все, Російська Федерація, на мою думку, буде підтримувати класичні методи терору, які вона використовувала проти нашої держави до тепер», – сказав Жмайло.