Рада розгляне зміни до Конституції щодо децентралізації 24 січня

Рада розгляне зміни до Конституції щодо децентралізації 24 січня

Верховна рада України розгляне питання про децентралізацію на позачерговому засіданні 24 січня. Про це журналістам повідомив глава президентської фракції “Слуга народу” Давид Арахамія.

“Так, буде (позачергове засідання) по темі децентралізації”, – сказав Арахамія, уточнивши, що воно відбудеться 24 січня. При цьому депутат уточнив, що якщо Конституційний суд не встигне до цього часу дати висновок щодо законопроекту “Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади)”, то потреби у позачерговому засіданні не буде.

Проект конституції в частині децентралізації влади був зареєстрований у Верховній раді президентом Володимиром Зеленським 13 грудня 2019 року. Законопроект визначений як невідкладний. Пізніше Зеленський виправив деякі положення свого ж проекту і 29 грудня на сайті парламенту з’явився оновлений варіант.

Процедура внесення змін до Конституції вимагає, щоб парламент схвалив направлення проекту до Конституційного суду. Якщо він дасть позитивний висновок, в сесійній залі потрібно буде на одній сесії набрати 226 голосів, а потім на другий – 300.

Особливий статус Донбасу – окремим законом

Новий проект поправок до конституції в сфері децентралізації влади, який президент направив 29 грудня на затвердження Верховної Ради, знову не містить положення про особливий статус Донбасу. Президент в новому документі підтвердив унітарність держави, відмовившись від будь-якої форми федералізації країни. При цьому в новому законопроекті з’явилося положення про Севастополь, статус якого “визначається законами України”, незважаючи на анексію міста Росією. Верховна рада, йдеться в документі, має право визначати “статус адміністративно-територіальних одиниць, статус міста Києва як столиці України та міста Севастополя в системі адміністративно-територіального устрою України”.

Головними нововведеннями реформи адміністративно-державного устрою повинні стати ліквідація місцевих і обласних державних адміністрацій та запровадження інституту префекта, який візьме функцію адміністративного нагляду за дотриманням конституції і законів України, а також створення представницьких і виконавчих органів місцевого самоврядування: окружних і обласних рад і виконкомів.

На початку вересня Зеленський доручив завершити реформу децентралізації і провести на новій адміністративній основі місцеві вибори в 2020 році. При цьому особливе становище територій на сході країни на конституційному рівні передбачено Мінських угодами, і напередодні “нормандського саміту” українська сторона в рамках мінської контактної групи підписала згоду на імплементацію “формули Штайнмайєра”.

Раніше Київ неодноразово обіцяв, що все це буде враховано в новому законопроекті про децентралізацію. Зараз передбачається, що особливий статус Донбасу буде визначено окремим законом. 18 грудня Зеленський продовжив ще на рік закон “Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької і Луганської областей”, який ще називають законом про особливий статус Донбасу. Спікер парламенту Дмитро Разумков заявив тоді, що парламент після Нового року має намір розробити новий закон про особливий статус Донбасу.

Поділитись