ПВК “Вагнер” змінює тактику вербування бійців для війни в Україні

ПВК “Вагнер” змінює тактику вербування бійців для війни в Україні

За словами Євгена Пригожина, керівництву приватному військовому підряднику «Вагнер» доведеться шукати нових бійців за межами російської пенітенціарної системи, яка протягом останніх дев’яти місяців була сприятливим ґрунтом для вербування.

Про це передає CNN.

У четвер Пригожин повідомив у Telegram-каналі своєї компанії: «Ми повністю припинили вербування полонених у ПВК Вагнера. Перед тими, хто зараз у нас працює, всі зобов’язання виконуються».

Причину такого рішення російський олігарх не назвав, але є кілька вірогідних пояснень зміни тактики. Можливо, призовник скоротився, можливо, втрутилося Міноборони або операція розтягнула фінанси Пригожина. Крім того, Пригожину могли сказати, що його спосіб ведення війни більше не відповідає російським пріоритетам на полі бою.

Після вербування від 40 000 до 50 000 ув’язнених із в’язниць по всій Росії стало зрозумілим, що ця кампанія більше не приносить результатів.

Могили бійців російського ПВК "Вагнера" ​​на кладовищі біля станиці Бакинська в Краснодарському краї Росії 22 січня 2023 року.

Цього тижня CNN поспілкувався з двома бійцями Вагнера, які були завербовані з російських в’язниць і воювали на передовій в Україні, перш ніж потрапити в полон.

Вони сказали, що десятки ув’язнених, деяким з яких залишилися лічені тижні до терміну покарання, підписалися після відвідин Пригожина в серпні та вересні. Він прибув до їхніх в’язниць на гелікоптері та дав сміливі обіцянки щодо заробітної плати та інших пільг, а також пообіцяв, що їхні судимості будуть зняті.

CNN не може незалежно підтвердити ці заяви. Інтерв’ю проводили в присутності українських силовиків, але полонені бійці довго розповідали про свій досвід Вагнера. (CNN повідомила ув’язненим, що вони можуть припинити інтерв’ю в будь-який момент. CNN не розкриває їхні особи.)

Ще до оголошення Пригожина були ознаки того, що вербування Вагнера у в’язницю припиняється. Адвокати та правозахисник розповіли незалежному російському виданню “Агентство”, що вербувальники почали погрожувати полоненим новими кримінальними справами, якщо вони не погодяться йти на фронт. CNN не може незалежно підтвердити цю інформацію та звернулася до одного з юристів.

Крім того, досвід ув’язнених, які закінчили свої шестимісячні контракти з Вагнером, міг утримати інших від приєднання. Минулого місяця Пригожина бачили з деякими демобілізованими бійцями, багато з яких явно були поранені.

Цілком можливо, що дехто з тих, хто зараз повернувся додому, розповідав про жахливі втрати серед лав Вагнера – коли хвиля за хвилею бійці йшли на шлях української артилерії та танків.

Двоє в’язнів Вагнера, з якими цього тижня розповіла CNN, говорили про величезні втрати, коли їх відправляли штурмувати українські позиції, а бійці, які відмовилися йти вперед, були миттєво страчені командирами.

Один із юристів, який спілкувався з Agentstvo, сказав, що скорочення волонтерів серед ув’язнених частково пов’язано з інформацією про високі втрати Вагнера.

Кампанія із засудженнями також могла виснажити фінанси Вагнера. Компанії Пригожина мали купувати зброю та інше спорядження для новобранців, тренувати їх у таборах у Росії та на окупованій території на сході Луганської області України, транспортувати в райони бойових дій та годувати.

Фінанси материнської компанії Вагнера – Concord Management – ​​завжди були дуже непрозорими, у них брали участь десятки дочірніх компаній. Надзвичайно важко визначити джерела готівки для підтримки такого драматичного зростання рядів Вагнера.

Курсанти Військової академії накривають труну прапорами під час похорону найманця ГК «Вагнера», загиблого в конфлікті в Україні, на кладовищі в Санкт-Петербурзі, Росія, 24 грудня 2022 року.

Також можливо, що частина російського істеблішменту намагається перекрити доступ Пригожина до ресурсів. Щоб запустити схему вербування у в’язниці, Пригожину довелося отримати згоду пенітенціарної служби Росії, МВС та інших відомств. Цю згоду, можливо, було відкликано, оскільки Пригожин розпалив конфронтацію з військовим істеблішментом через те, як він веде війну.

У відповідь на прохання CNN прокоментувати рішення Вагнера припинити вербування з російських в’язниць, Пригожин випустив сарказмну відповідь на сторінці групи Вагнера ВКонтакте і пожартував, що мільйони громадян США подали заявки на приєднання до групи найманців.

«Тому ми тимчасово призупинили набір волонтерів із російських в’язниць», – сказав він.

Ольга Романова, яка входить до групи захисту ув’язнених «Росія за ґратами», вважає, що подальшим вербуванням у російські в’язниці тепер займається Міністерство оборони Росії.

Не виключено також, що вагнерівський спосіб ведення війни – попри пихатість Пригожина – вже не вписується в плани Міноборони. Бійці «Вагнера», опитані CNN, сказали, що їхні підрозділи ніколи не взаємодіяли з російськими регулярними силами, навіть якщо під час деяких штурмів «Вагнера» була артилерійська підтримка.

Бійці «Вагнера» змогли досягти поступових успіхів – захопити невеликі міста, такі як Соледар, і порожні села навколо Бахмута на сході України – але лише за артилерійської підтримки регулярних сил і лише за рахунок сотень втрат під час кожного штурму. Поки російські війська готуються до довгоочікуваного весняного наступу, поки що незрозуміло, як погано оснащені «перші хвилі» піхоти Вагнера можуть бути включені в кампанію.

Вашингтонський аналітичний центр Institute for the Study of War заявив минулого тижня, що «можливе зниження кампанії вербування в’язнів Групою Вагнера може бути показником того, що Міністерство оборони Росії має намір відсунути Групу Вагнера в наступальних операціях в майбутньому», що означає, що “Групі Вагнера більше не потрібна велика кількість добровольців-засуджених для високошвидкісних атак з людської хвилі”.

Кампанія вербування до в’язниць була широко розголошена та широко розповсюджена, залучивши до Ваґнера 40 000 бійців. Після візитів Пригожина залучали рекрутерів для оформлення документів. Два бійці Вагнера, захоплені українцями, повідомили CNN, що поріг для служби у Вагнері був дуже низьким, і майже будь-який тип ув’язнених, включаючи тих, хто був засуджений за вбивство та зґвалтування, мав право.

Оголошення Пригожиним припинення кампанії вербування у в’язниці не означає, що “Вагнер” вийшов із справи. Далеко не так. За останнє десятиліття вона зібрала досвідчених і загартованих бійців, багато з яких ветерани чеченської війни, які також брали участь в боях в Африці та Сирії. Вона все ще має значні контингенти в Центральноафриканській Республіці та Малі, де Пригожин поєднує навчання та місії безпеки з вигідними концесіями на сировину.

Але це може сигналізувати про еволюцію ролі Вагнера в українському конфлікті в найближчі місяці, оскільки він стане менш покладатися на погано навчене «гарматне м’ясо», яке було кинуто в штурм таких місць, як Соледар.

Поділитись