Путін стверджує, що за зривом Стамбульських домовленостей стоять Англія, Франція та Німеччина.
Він заявив, що Берлін і Париж умовили РФ відвести війська від Києва, як передумову для укладання мирної угоди.
«Нам європейці говорили, що потрібно створити умови до підписання документів. Чи колеги у Франції та Німеччині говорили: «як ти собі уявляєш, вони підписуватимуть договір з пістолетом біля скроні? Треба відвести війська від Києва». Добре, кажу, ми відвели війська від Києва. І як тільки ми відвели війська, як українські переговорники викинули у смітник усі наші домовленості і приготувалися до тривалого збройного конфлікту за допомогою США та їхніх сателітів у Європі», – заявив Путін.
Далі він згадав, що після приїзду британського прем’єра Джонсона до Києва Україна відмовилася вести переговори.
«Те, що вони підкоряються вимогам або вмовлянням пана Джонсона, колишнього прем’єр-міністра Великобританії, здається смішним. І мені це дуже сумно, тому що, як висловився пан Арахамія, ми могли б зупинити ці бойові дії війною ще півтора роки тому. Але англійці нас вмовили, і ми відмовилися від цього. Де зараз містер Джонсон? І війна триває», – заявив Путін.
Основні тези Путіна з інтерв’ю Такеру Карлсону.
– він сказав, що хоче досягти вирішення ситуації в Україні шляхом переговорів. І що Росія та Україна «рано чи пізно домовляться»
– НАТО може «гідно визнати» контроль РФ над українськими територіями. «Варіанти є, якщо є бажання», заявив Путін
– також Путін сказав, що РФ готова домовлятися і із Заходом. «Захід почав усвідомлювати неможливість стратегічної поразки Росії, нехай подумає, що робити далі, ми готові до діалогу», – заявив Путін.
– Росія поки що не досягла цілей війни в Україні, а саме – «денацифікації», яка, в його трактуванні, означає «заборону усіляких неонацистських рухів».
За його словами, Київ та Москва у Стамбулі 2022 року домовилися, що в Україні «законодавчо буде заборонено неонацизм».
– Україна, за версією Путіна, відмовилася від переговорів з Росією «за вказівкою з Вашингтона», і тепер «США мають виправляти цю помилку».
Путін в інтерв’ю Карлсона не втримався від екскурсу в історію і передав журналісту папку з архівними документами – листами Богдана Хмельницького до Москви, який просив царя прийняти козаків у своє підданство.
Такер Карлсон намагався заперечувати, що це навряд чи має відношення до подій дворічної давності, на що президент РФ відповів, що має бути «серйозна розмова».
Більшість тез, озвучених Путіним, їм заявляли вже неодноразово. Новим було лише те, що він казав їх не в ефірі російського ТБ, а в інтерв’ю американському журналісту.
Він провів «екскурс в історію» майже на півгодини – починаючи з Стародавньої Русі і закінчуючи твердженнями про обіцянки НАТО не розширюватися на схід після розпаду Радянського Союзу та «державним переворотом» у Києві (мається на увазі повалення Януковича під час Майдану). Плюс, вкотре озвучені твердження про те, що «України до більшовиків не існувало» та «більшовики передали Україні землі історичної Росії» (до останніх Путін «відніс» усе лівобережжя та Київ).
Також він стверджує, що західні країни зірвали домовленості Києва та Москви в Стамбулі, умовивши Росію відвести війська від Києва, після чого Україна «викинула домовленості на смітник», і війна продовжилася.
З того ж, що може дати уявлення про подальші плани Путіна, можна виділити кілька тез.
1. Путін вкотре заявив, що виступає за переговори з Україною – і що Росія та Україна «рано чи пізно домовляться». Він закликав Київ скасувати свою заборону на переговори із Кремлем. Той самий заклик він адресував і Вашингтону, який, на думку президента РФ, «ухвалив рішення», щоб Україна вийшла з переговорного процесу навесні 2022 року. І тепер, за логікою Путіна, він же має ухвалити рішення, щоб до переговорів повернутися.
Водночас, він дав зрозуміти, що переговори можуть пройти тільки з урахуванням фіксації контролю РФ над уже захопленою територією України. За твердженням Путіна, НАТО може «гідно визнати» цей контроль. «Варіанти є, якщо є бажання», – заявив Путін.
Таке він стверджує, що для старту переговорів США мають припинити постачання зброї Україні, про що, за словами Путіна, Москва вже повідомила Вашингтону (до речі, США вже за фактом виконують цю умову через блокування допомоги Україні в Конгресі).
«Ми доводимо до керівництва США: якщо ви дійсно хочете припинити бойові дії, вам потрібно припинити постачання озброєння і все закінчиться протягом кількох тижнів, от і все. І тоді можна домовлятися про якісь умови, але перед цим припиніть», – сказав Путін.
Як ще одну умову для закінчення війни він кілька разів у ході інтерв’ю згадав «денацифікацію», яку він бачить як «заборону всіх видів неонацистських рухів» в Україні та «позбавлення людей, які просувають теорію нацизму».
У сухому залишку «переговорних» заяв російського президента – це, з одного боку, готовність повернутися на дипломатичний трек.
З іншого – завершення таких переговорів Путін бачить уже на основі жорсткіших, ніж Стамбульські, умов: крім нейтрального статусу, це ще й визнання територіальних захоплень РФ в Україні та «денацифікація» на підконтрольній Києву частині країни (хоча, за твердженням Путіна, і в стамбульських домовленостях теж йшлося про «денацифікацію»).
2. Путін окремо торкнувся заяв західних лідерів, які звучали останнім часом, про загрозу нападу з боку Росії.
Як і раніше Медведєв, Путін навів аргумент, що такий напад викликає ядерну війну, яка «поставить на межу знищення все людство». Тому Росії немає сенсу до неї «втягуватися».
Він стверджує, що жодних територіальних претензій до країн НАТО Москва не має, а заяви про війну потрібні для роздмухування антиросійських настроїв на Заході.
Заявив також, що Росія може розпочати війну з Польщею лише тоді, коли Польща нападе на РФ.