Попри військові успіхи Росії в 2024 році, її правитель Володимир Путін не досягне стратегічної мети, яку він ставив на початку повномасштабного вторгнення у лютому 2022 року.
Про це пише в авторській статті на шпальтах Foreign Policy старший науковий співробітник Defense Priorities та Колумбійського університету Раджан Менон.
На його думку, із самого початку повномасштабне вторгнення Росії в Україну мало дві мети. По-перше, приєднати якомога більше території України, по-друге – більш масштабною метою було «використати ці здобутки, щоб поглинути Україну у сферу впливу Росії та змінити європейський баланс сил».
Однак, попри успіхи російської армії в 2024 році, зазначає Менон, немає сценарію, за яким Путін досяг би хоча б однієї мети. Експерт визнає, що «Росія, ймовірно, відбере щонайменше одну п’яту території України і, можливо, залишить її назавжди», проте «те, що залишиться від України, не буде пов’язане з Росією». Таким чином, робить він висновок, Путін матиме військовий успіх, але не стратегічний.
Автор статті стверджує, що українці більше не сприймають свою безпеку як прив’язану до Росії. Будь-яка угода про припинення війни, якщо вона буде укладена, передбачатиме положення про заборону вступу України до НАТО за наполяганням Росії, зазначає аналітик, утім, «безпекові зв’язки України з Європою продовжуватимуть зміцнюватися».
«Європейські держави вже постачають Україні зброю, навчають її війська та інвестують у її оборонну промисловість. Їхня роль продовжуватиме розширюватися, а Україна, яка зараз має найдосвідченішу, перевірену в боях армію в Європі, у довгостроковій перспективі перебуватиме у військовому плані з європейськими країнами, навіть без формального альянсу», – наголосив Менон.
Усе це, за його словами, вказує на те, що незалежно від результату війни, «Путіну не вдасться досягти своєї головної мети – утримати Україну в зоні впливу Росії».
Водночас він аналізує і наслідки вторгнення для Росії, називаючи її втрати у військовій техніці «приголомшливими». Каже, щоб замінити тисячі знищених Україною танків, артилерії, БТРів і БМП, їй знадобиться багато років.
При цьому, підкреслює Менон, Росія зазнала великих втрат «у війні проти супротивника, який є набагато слабшим і який, тим не менш, продовжує воювати, коли наближається триріччя війни, незважаючи на прогнози військових експертів».
Отже, несподіванкою є не те, що Україна бореться на полі бою, а те, що російська армія показала себе настільки погано, вважає експерт.
«Проте, навіть якщо Росія може досягти військової перемоги над Україною завдяки території, яку вона, ймовірно, отримає, війна Путіна не змогла б забезпечити переважаючий вплив в Україні та сильнішу довгострокову позицію в Європі, що залишить Росію в гіршому становищі в довгостроковій перспективі як внутрішньо, так і зовнішньо», – підсумовує Менон.