У середу відбулася телефонна розмова між президентом Росії Володимиром Путіним та прем’єр-міністром Великобританії Борисом Джонсоном.
Під час бесіди вони обмінялися своїми побоюваннями щодо ситуації, що склалася довкола України.
«Проведено досить докладний обмін думками у контексті внутрішньоукраїнської кризи та ситуації щодо забезпечення довгострокових юридично зафіксованих гарантій безпеки Російської Федерації. Президент Росії виклав принципові підходи з цих питань», – повідомляється на сайті Кремля.
Зокрема Путін звернув увагу британського колеги на «хронічний саботаж Києвом Мінських домовленостей». Також він наголосив на «неготовності НАТО адекватно реагувати на обґрунтовані російські занепокоєння», прикриваючись при цьому «посиланнями на так звану політику відкритих дверей альянсу, що суперечить основному принципу неподільності безпеки».
Як повідомляє Reuters, у свою чергу Борис Джонсон попередив російського лідера, що вторгнення в Україну буде “трагічним прорахунком”.
«Прем’єр-міністр висловив глибоке занепокоєння нинішньою ворожою діяльністю Росії на українському кордоні. Він наголосив на необхідності знайти шлях уперед, який поважав би як територіальну цілісність України, так і право на самооборону. Прем’єр-міністр наголосив, що будь-яке подальше вторгнення Росії на територію України було б трагічним прорахунком», – йдеться у повідомленні канцелярії прем’єра Великобританії.
При цьому обидва співрозмовники погодилися, що загострення ситуації не відповідає нічиїм інтересам. Джонсон також підкреслив, що згідно з політикою відкритих дверей НАТО всі європейські демократії мають право прагнути до членства в альянсі. І це повною мірою стосується й України. На думку британського прем’єра, НАТО є оборонним союзом.
Політики вітали спілкування між Великобританією та Росією з низки важливих питань, включаючи зміну клімату, ситуацію в Афганістані та ядерну угоду з Іраном.
“Вони домовилися застосувати цей дух діалогу до нинішньої напруженості, щоб знайти мирне рішення”, – уклали у канцелярії британського прем’єра.
Телефонна розмова Путіна та Джонсона мала відбутися ще в понеділок, 31 січня. Але його кілька разів переносили. У ЗМІ з’явилася інформація, що британська сторона попросила перенести бесіду двох лідерів після публікації доповіді з вечірок, які проводилися за участю британського прем’єра в урядовій резиденції на Даунінг-стріт під час локдауну. Джонсон, коментуючи ці повідомлення в пресі, заявив, що переговорить із російським президентом «як тільки зможе», ймовірною датою називалося 1 лютого.
«Тіньового» міністра закордонних справ від британських лейбористів Девіда Леммі обурило перенесення телефонної розмови.
«Ситуація в Україні є дуже серйозною. Ми хочемо, щоби дипломатія перемогла. Але цій кризі потрібен зосереджений прем’єр-міністр, а не той, хто настільки захоплений захистом того, що не може бути виправданим, що пропустив життєво важливу дипломатичну розмову з Путіним», — написав Леммі у Twitter.
Він також переконаний, що «у розпал небезпечної кризи, яка загрожує миру в Європі, прем’єр-міністр упустив життєво важливу дипломатичну можливість, намагаючись усунути безлад, який створив у себе на батьківщині».
Однак під час бесіди з журналістами у вівторок Джонсон повідомив, що розмова відбудеться ще пізніше. “Я поговорю з президентом Путіним завтра”, – сказав він.
Раніше Джонсон оголосив про посилення присутності британських військових серед сил НАТО через ситуацію навколо України. Він вирішив збільшити контингент в Естонії з 900 до 1800 військових, а також відправити в цю країну озброєння. Крім того, прем’єр висловив готовність надати військову підтримку іншим союзникам щодо Північноатлантичного альянсу.
Однак він хоче налагодити відносини з Москвою, тому вирішив направити до Росії глав МЗС та Міністерства оборони королівства. Їм доручено досягти деескалації ситуації на кордоні з Україною.
«Цей пакет (підтримки НАТО) надішле ясний сигнал Кремлю: ми не зазнаємо його дестабілізуючої діяльності і завжди будемо з союзниками по НАТО перед російськими ворожими діями… Якщо президент Путін обере шлях кровопролиття і руйнування, це буде трагедією для Європи. Україна має бути вільною у визначенні свого майбутнього», — навів слова Джонсона The Telegraph.
За його словами, Лондон розглядає варіант відправлення до країн НАТО літаків, кораблів та військових фахівців. Британським солдатам було наказано готуватися до відправки до Європи. А авіаносець HMS Prince of Wales буде готовий до відправки “в лічені години” у разі зростання напруженості.