Транзит російського газу через територію України може бути припинений, а купою позовів «Нафтогаз» лише ускладнює переговори.
До таких висновків дійшов президент РФ Володимир Путін, виступаючи на полях саміту БРІКС. Глава країни також пропонує Україні знижку на газ у розмірі 25%, якщо Київ підпише угоду про прямі поставки. Тим часом, українська влада сподівається купувати газ по реверсу у європейських партнерів.
“Не все від нас залежить. Тому ризик припинення транзиту існує, напевно, з урахуванням тих обставин, про які я сказав”, – зазначив російський лідер.
Він також підкреслив, що український партнер «Нафтогаз» не йде на зустріч в переговорах щодо підписання нового договору, а лише погіршує ситуацію новими позовами щодо «Газпрому». Так, 2 листопада поточного року виконавчий директор «Нафтогазу України» Юрій Вітренко повідомив, що «Нафтогаз» надіслав до Стокгольмського арбітражу новий позов до «Газпрому» на суму більш ніж $ 12 млрд. Він пояснював, що позов поданий у відповідь на прагнення «Газпрому» оскаржити рішення Стокгольмського арбітражу по транзитному контракту між компаніями.
“Маячня якась. Загострюють ситуацію, навіщо?”, – емоційно прокоментував президент.
Тим часом Росія все ж готова укласти з Україною угоду на прямі поставки газу. І навіть готова запропонувати Києву суттєву знижку на ресурс, додав Путін. Російські постачальники можуть продавати газ з 20% або навіть 25-процентним дисконтом українським споживачам. В даний час імпортний газ надходить на Україну за ціною $ 196 за 1 тисячу кубометрів – при цьому в Білорусії російське паливо продається по $ 127.
Але ціни для Києва можуть вирости після скасування транзиту, що змушує Україну шукати інші шляхи імпорту газу. “Якщо транзит через Україну припиниться, то спотові ціни на сировину можу значно вирости, оскільки зросте транспортне плече. Частково Україна зможе замістити брак газу через реверсні поставки сировини російського походження, а також за рахунок СПГ. Але і те, і інше вийде на порядок дорожче”, – зазначав у розмові з ” Газетой.Ru” директор групи з природних ресурсів і сировинних товарів агентства Fitch Дмитро Маринченко.
При цьому Україна перестала закуповувати газ у Росії в листопаді 2015 року та після цього офіційно не використовувала російське паливо при підготовці до опалювального сезону, закачуючи в сховища газ, закуплений по реверсу в Європі.
Однак в Росії вважають, що проведення подібної процедури неможливо.
«Хочу, щоб усім було зрозуміло: неможливий ніякий реверс, газ не може в пів труби текти в одну сторону, а в пів труби – в іншу. Нісенітниця це, розумієте, “на вербі груші”, – зазначив президент на полях БРІКС.
Володимир Путін пояснив, що російська сторона знає, як такий процес відбувається з технологічної точки зору. За його словами, зараз відбувається так: заходить газ, потім проходить через лупінг (ділянка трубопроводу, що прокладається паралельно основного трубопроводу) і потім йде прокачування ресурсу по зворотному напрямку. “Це ж радянська труба – вона йде транзитна, від неї відгалуження на всю територію України; там зараховують, а потім перераховують, що начебто це з Європи прийшло”, – заявив він.
Примітно, що Росія вже не в перший раз попереджає Київ про можливі енергетичні ризики через реверсні закупівлі. Наприклад, в квітні поточного року Путін вже висловлювався з приводу реверсу газу в Україну. Тоді глава держави сказав, що без транзиту російського газу Україна не зможе займатися реверсом. Російський лідер вказував, що без збереження транзиту Київ фактично втратить газопостачання. За його словами, газ на європейських майданчиках, включаючи Німеччину, продається з 30% націнкою, що для Києва обертається додатковими витратами.
Фото ЕРА.