Британський винахідник Клайв Сінклер, компанія якого випустила в 80-х роках минулого століття популярний і доступний комп’ютер ZX Spectrum, помер у віці 81 року.
Про це повідомила газета The Guardian з посиланням на дочку сера Клайва Белінда Сінклер.
Він був просто чудовим людиною. Звичайно, він був таким розумним, що завжди всім цікавився. Моя дочка і її чоловік – інженери, і він завжди говорив з ними про техніку”, – розповіла Белінда Сінклер. Вона повідомила, що її батько помер в своєму будинку в Лондоні після тривалої хвороби.
Закінчивши школу в 17 років, Сінклер протягом чотирьох років працював журналістом і писав на тему техніки, щоб зібрати гроші на заснування власної компанії Sinclair Radionics. На початку 70-х він винайшов кишеньковий калькулятор, який працював на батарейках від слухових апаратів. Незабаром компанія випустила кишеньковий телевізор, але великим попитом він не користувався через досить високу ціну.
Доступні комп’ютери
Перший комп’ютер Сінклера ZX80 на базі процесора Zilog Z80, названий за роком випуску, був дуже далекий від сучасних машин. Але при вартості від £ 79,95 (у вигляді конструктора) до £ 99,95 (в зібраному стані) він коштував в п’ять разів дешевше найдоступніших на той час моделей персональних комп’ютерів, що зробило його дуже популярним. Всього було продано 50 тис. Моделей першого комп’ютера з 8-бітовим процесором.
Прийшов йому на зміну ще більш дешевий ZX81 з примітивною кольоровою графікою придбали вже 250 тис. Чоловік. Британські школи отримали можливість обладнати за невеликі гроші цілі комп’ютерні класи, а компанія Сінклера стала заробляти по £ 14 млн на рік.
У 1982 році фірма випустила ZX Spectrum 48K. Як накопичувач інформації використовувався магнітофон з касетами, а замість монітора – домашній телевізор. Консоль, прозвана “Спеккі”, до якої було випущено більше 24 тис. додатків за час її існування, залишається досі рідкісним експонатом серед колекціонерів відеоігор.
Також цей комп’ютер високо цінувався за можливість вивчення основ програмування, перш за все популярного в ті роки мови BASIC. Всього в світі було продано близько 5 млн моделей цього комп’ютера. “Спектрум” набув великої популярності і в СРСР, де він у вигляді зібраних вітчизняними умільцями клонів став доступний майже будь-кому.
Не всі винаходи фірми Сінклера були настільки успішними, і в 1986 році він продав свою компанію. Після цього Сінклер займався безліччю різних проектів – від створення триколісного веломобіля до електромобіля і портативного електровелосипеда.
У 1983 році Клайв Сінклер був удостоєний рицарського звання за заслуги в британській промисловості.