План Мелоні про статтю 5 НАТО для України оголить справжні цілі Путіна

План Мелоні про статтю 5 НАТО для України оголить справжні цілі Путіна

Пропозиція прем’єр-міністра Італії Джорджії Мелоні поширити на Україну дію статті 5 НАТО, без членства в Альянсі – «відчайдушна, але геніальна» і варта того, щоб її спробувати, оскільки вона може допомогти розкрити справжні цілі Володимира Путіна.

Про це пише оглядач Bloomberg Марк Чемпіон.

Як зазначає експерт, план «божевільний», бо це зобов’яже США та Європу саме до ризику прямого військового зіткнення з Росією, і здається малоймовірним, що Дональд Трамп погодиться на такий крок. 

«Геніальність пропозиції Мелоні полягає в тому, що вона піддасть нищівній перевірці обґрунтування Путіна для його вторгнення в суверенну сусідню державу, яке багато хто на Заході, зокрема й Трамп, проковтнули цілком. Воно полягає в тому, що Путін діяв, щоб протистояти загрозі, яку становило для Росії розширення НАТО на схід», – пояснює експерт.

Він вказує, що Путін напав на Україну значною мірою у відповідь на політику відкритих дверей НАТО. Однак важливе питання – те, яке пропозиція Мелоні дасть змогу перевірити – це характер загрози, яку побачив Путін.

«Чи було це тому, що Путін вважав, що НАТО зможе використати нещодавно придбані бази для нападу на Росію? Це те, що кремлівські чиновники зазвичай говорять або мають на увазі. Чи це було тому, що навіть обіцянка НАТО, і, рівною мірою, членство в Європейському союзі, загрожували його планам змусити цих сусідів увійти в оновлену сферу контролю?» – розмірковує експерт.

Пропозиція Мелоні для України дала б Росії набагато чіткіші гарантії того, що вона не опиниться з базами НАТО ще на 1974 кілометрах своїх сухопутних кордонів на додаток до приблизно 2500 кілометрів, які вона вже має, пояснює експерт. І якби метою Путіна був мир і безпека кордонів Росії, а не її розширення як великої держави силою, він би, безсумнівно, прийняв його.

Однак саме тому, що всі докази вказують на мотив агресивної політики Путіна щодо країн Балтії, Білорусі, Грузії, Молдови, України та інших як на бажання примусити їх вступити в його власні організації, які звучать як ОДКБ і Євразійський союз, – він, найімовірніше, відкине пропозицію Мелоні.

Така відмова Путіна допоможе внести ясність у контекст його вторгнення в Україну, а також такі вимоги, як роззброєння Києва і відкат НАТО від усіх країн колишнього радянського блоку, зазначає експерт.

«Якби ця ясність була всім, чого вдалося домогтися ухваленням пропозиції Мелоні, це вартувало б зусиль, оскільки ми тонемо в російській, а тепер і в американській дезінформації», – наголошує Чемпіон.

Поділитись