Пекін буде заарештовувати радикалів в Гонконзі за рішенням народної прокуратури Китаю

Пекін буде заарештовувати радикалів в Гонконзі за рішенням народної прокуратури Китаю

Правоохоронні органи материкової частини Китаю зможуть у відповідь на запит представництва в Гонконзі відповідно до рішення народної прокуратури видавати ордери на арешт радикально налаштованих сепаратистів в цьому спеціальному адміністративному районі.

З такою заявою виступив в середу заступник глави канцелярії Держради КНР у справах Гонконгу і Макао Чжан Сяомін.

“Орган національної безпеки КНР в Гонконзі має право завести справу і приступити до розслідування, а також здійснити затримання підозрюваного після того, як [з материкової частини Китаю] буде отримано відповідний дозвіл народної прокуратури”, – повідомив він на прес-конференції.

У той же час чиновник уточнив, що навіть з урахуванням щойно ухваленого закону про національну безпеку в Гонконзі поліція і судові органи континентального Китаю будуть розмежовувати сфери відповідальності з гонконзькими колегами. “Кожен займеться своєю справою, <…> проте ми не виключаємо можливість співпраці, взаємодоповнюючих заходів і обопільної підтримки”, – додав він.

За словами Чжан Сяомінь, Пекін вважає неможливим як проведення розслідувань гонконгської поліцією на території континентальної частини КНР, так і поїздки китайських правоохоронців в Гонконг для упіймання радикалів, сепаратистів і терористів.

“Якщо таке станеться, на адміністративному і законодавчому рівнях легко можуть виникнути конфлікти, а також хаос”, – підсумував він.

Закон про нацбезпеку в Гонконзі

Раніше Постійний комітет Всекитайських зборів народних представників (вищий законодавчий орган) прийняв закон про забезпечення національної безпеки в Гонконзі. Цей юридичний акт націлений на запобігання таких дій, як сепаратизм, тероризм, підрив державної влади і змову з іноземними антикитайськими силами. На території спеціального адміністративного району йде формування спеціальних органів, на які не поширюється юрисдикція гонконгської адміністрації. Окремі держави розкритикували Пекін за нібито допущене порушення принципу “одна країна – дві системи” і навіть пригрозили санкціями.

1 липня Гонконг відзначає 23-у річницю переходу під суверенітет КНР. Поліція мобілізувала до 4 тис. Співробітників на випадок виникнення акцій протесту. У той же час, за даними місцевих ЗМІ, в зв’язку з прийняттям закону деякі радикально налаштовані опозиціонери вже вирішили утриматися від антиурядових випадів.

Напередодні поліцейські в Гонконзі затримали понад півсотні учасників протестних акцій в материковій частині міста.

«Поліція затримала в цілому 53 людини, включаючи 41 чоловіка і 12 жінок, за підозрою в участі в незаконних зборах», — наголошується в заяві поліції.

Групи демонстрантів з числа молоді зібралися в торгово-розважальному районі Монгкок, протестуючи проти планів Пекіна прийняти законопроект про забезпечення національної безпеки в цьому спеціальному адміністративному районі КНР. Правоохоронці після неодноразових попереджень застосували мінімальну, як стверджується, силу для розгону, включаючи перцевий балончики. В цілому маніфестанти вели себе мирно, особливих заворушень не відзначено.

У червні 2019 року в Гонконзі почалися заворушення через наміри місцевої влади прийняти законопроект про екстрадицію, що дозволяє видавати правопорушників материкового Китаю. Незважаючи на відгук цієї законодавчої ініціативи, прихильники опозиції продовжували антиурядові виступи, які тривали до середини листопада і супроводжувалися блокуванням доріг, насильством, підпалами і актами вандалізму.

Поділитись