Партія Ярослава Качинського “Закон і справедливість” здобула перемогу на проведених у республіці в неділю чергових парламентських виборах і, за попередніми даними екзитполів, зберегла більшість у Сеймі (нижній палаті парламенту).
За підрахунками соціологів, партія завоювала 43,6% голосів і може отримати 239 мандатів в Сеймі, який складається з 460 крісел. Якщо ці підрахунки підтвердяться, команда Качинського отримає можливість продовжувати реалізацію своєї програми, приймаючи закони самостійно без необхідності вступу в будь-які коаліції.
Найбільша опозиційна сила “Громадянська коаліція”, до якої увійшли партії “Громадянська платформа”, “Зелені”, “Новочесна” і “Ініціатива Польска”, за попередніми даними, отримала 27,4% і 130 мандатів.
Після чотирьох років відсутності в польський парламент повертаються ліві сили. Союз демократичних лівих сил – партії “Весна” і “Лівиця Разем”, які об’єдналися під назвою “Ліві”, – отримав 11,9% голосів, що відповідає 43 мандатам. З четвертого місця в парламент проходить “Польська коаліція” у складі Польської селянської партії і партії “Кукіз-15”. Їх попередній результат – 9,6% і 34 мандати. П’яте місце з 6,4% зайняло об’єднання праворадикальних сил під назвою “Конфедерація”. Якщо результати екзит-пол підтвердяться, вони отримають в новому Сеймі 13 мандатів.
Нагадаємо, 43,6% – рекордний результат для сучасної історії польської демократії. Ще жодна політична партія не отримувала стільки голосів. Незважаючи на цей успіх, Качинський назвав його недостатнім.
“Ми партія, яка заслуговує більшого. Ми отримали багато, але заслуговуємо більшого”, – сказав Качинський, пояснивши, що потрібно краще працювати, потрібно більше ідей для тих соціальних груп, які партію не підтримали.
Опозиція в свою чергу має намір збирати сили до майбутніх в 2020 році президентських виборів. Лідер найбільшої польської опозиційної партії “Громадянська платформа” Гжегож Схетина вважає, що в цей раз боротьба була нечесною. “Це був нерівний бій. Не було правил. У нас не було відчуття, що ми вступаємо в чесну боротьбу, що противник використовує чесні методи”, – зазначив політик. “Попереду у нас президентські вибори. Ми віримо в успіх”, – сказав Схетина.
Рекордної стала і явка на виборах, які відвідали понад 61% виборців. Як інформувала Державна виборча комісія, раніше кращим результатом на польських парламентських виборах була явка 2007 року на рівні 53,88%. При цьому в 1989 році на перших виборах в сучасній історії країни явка була 62,7% (ці парламентські вибори вважаються частково вільними і тому часто не враховуються в статистиці).
Фото АР.