Окупанти в перехоплених повідомленнях скаржаться, що їхні підрозділи зазнали великих втрат

Окупанти в перехоплених повідомленнях скаржаться, що їхні підрозділи зазнали великих втрат

Контрнаступ України тривав другий місяць, коли російський солдат Андрій зателефонував своїй дружині, щоб сказати, що його підрозділ несе великі втрати. За його словами, вони були настільки погано оснащені, що вони відчували себе як радянські війська під час Другої світової війни.

Про це повідомляє Reuters.

«Вони нас обдурюють», — сказав Андрій по телефону 12 липня, порівнюючи атаку з найгіршими моментами вторгнення Німеччини в Радянський Союз. «Ні довбаних патронів, нічого… Будемо пальці використовувати як багнети?»

Розмова була одним із уривків із 17 телефонних дзвінків російських військових, які воюють на півдні та сході України, які були перехоплені в перші два тижні липня Службою безпеки України (СБУ), головним розвідувальним органом країни.

Перехоплені нецензурні перехоплення, якими Reuters поділився джерело в українській розвідці, дають рідкісне – хоча часткове – уявлення про стан деяких російських солдатів, коли Київ розпочав великий контрнаступ, який розпочався на початку червня, повідомили Reuters двоє військових аналітиків.

У той час як Росія наразі значною мірою стримувала військову кампанію України та подекуди досягла деяких скромних територіальних здобутків, солдати в перехоплених повідомленнях скаржаться, що їхні підрозділи зазнали великих втрат, браку боєприпасів, належної підготовки та обладнання, а також поганий моральний стан.

І Росія, і Україна вважають свої втрати державною таємницею. Україна визнала, що її спробам відвоювати територію заважають величезні російські мінні поля та добре підготовлені лінії оборони. Вона звільнила низку сіл, але поки що не повернула жодного великого населеного пункту, а лінія фронту майже не змінилася, що розчарувало західних союзників Києва.

Reuters не зміг визначити, наскільки перехоплення репрезентативні для ситуації в російських збройних силах. Джерело в українській розвідці повідомило, що вони ілюструють виклики, з якими стикаються російські солдати, але не уточнило, як відбиралися записи.

Ніл Мелвін, директор відділу досліджень міжнародної безпеки в Королівському інституті об’єднаних служб (RUSI), аналітичному центрі з питань оборони та безпеки зі штаб-квартирою в Лондоні, сказав, що дзвінки підтверджують, що деякі російські сили були кинуті до оборонних операцій з незначною підготовленістю та несуть великі втрати. , сіючи напругу між солдатами та командирами.

Міністерство оборони Росії не відповіло на запити прокоментувати цю історію. У грудні президент Росії Володимир Путін заявив, що військові мають навчитися та вирішувати проблеми, які вони зазнали в Україні, пообіцявши забезпечити армію всім необхідним. Агентство Reuters цього місяця повідомило, що Росія подвоїла цільові витрати на оборону цього року до понад 100 мільярдів доларів – третини всіх державних витрат.

У повідомленні СБУ йдеться про постійний моніторинг ситуації на окупованих територіях України, у тому числі за допомогою перехоплення телефонних розмов, але більше подробиць не наводиться.

Джерело надало, за словами СБУ, імена, номери телефонів і, у більшості випадків, підрозділи 15 солдатів, які розмовляли під час перехоплення. Reuters підтвердило, що надані мобільні номери зареєстровані на імена військовослужбовців або їхніх родичів, але на дзвінки або не відповідали, або телефони були вимкнені.

Reuters використовує лише витяги з деяких із 10 солдатів, чиї особи вдалося перевірити за допомогою облікових записів для обміну повідомленнями або соціальних мереж на їхні імена, які в деяких випадках містили їх фотографії у військовій формі.

Інформаційне агентство не розголошує повні імена військових, оскільки не вдалося отримати їхні коментарі щодо уривків. У трьох випадках дружини солдатів підтвердили в повідомленнях Reuters, що їхні чоловіки були на фронті, але відмовилися від подальших коментарів. Один посилався на російські закони про секретність.

У уривках кілька солдатів нецензурною лексикою описували російські підрозділи, які зазнали великих втрат і не змогли дістати поранених. Один сказав, що його загону вдалося просунутися, але дорогою ціною.

«Це воно. Другого батальйону не залишилося. Вони на біса перетворили це на крихти», – розповів 3 липня по телефону дружині Анні військовий Максим із сибірського Іркутська.

За його словами, батальйон – підрозділ, який зазвичай налічує близько 500 військовослужбовців – був на Лиманському фронті на північному сході, одному з трьох районів, де український Генштаб повідомляв про важкі бої та російські контратаки в той час.

Британська розвідка заявила, що останніми тижнями Росія досягла деяких локальних успіхів навколо Лимана та Куп’янська.

У СБУ повідомили, що Максим служив у російському 52-му полку. Агентству Reuters не вдалося підтвердити цю приналежність або встановити, про який другий батальйон йдеться. Зв’язатися з полком для коментаря не вдалося.

Згідно з оцінкою Розвідувального управління оборони США, яка просочилася в Інтернет у квітні, у Росії під час конфлікту було вбито 35 500-43 000 військових, у порівнянні з приблизно 15 500-17 500 в Україні. Росія каже, що оцінки США щодо її втрат занадто високі – і пропаганда.

Максим називав своїх загиблих товаришів «вантажем 200», термін, який виник під час війни Радянського Союзу в Афганістані 1979-89 рр. як військовий код для цинкових трун, які використовували для транспортування додому загиблих російських солдатів.

Часто скорочений до «200», він все ще широко використовується як в Росії, так і в Україні для опису вбитих солдатів, тоді як «Вантаж 300» позначає поранених.

«По суті, вони навіть не змогли забрати (вантажні) 300s. 300 стали 200», – сказав Максим, маючи на увазі, що поранених залишили на полі бою і загинули.

Після місяців запеклого українського опору на полі бою Путін у вересні оголосив про «часткову» мобілізацію сотень тисяч резервістів для поповнення лав. Пізніше він визнав у своїй промові перед начальниками оборонних відомств у грудні, що це було супроводжується «певними проблемами».

Reuters відстежив одного солдата до того дня, як його мобілізували до російської армії 29 вересня. Його мати Олена опублікувала в Інтернеті фотографію її та її сина в уніформі в соціальних мережах із підписом: «Вони забрали його сьогодні».

Приблизно через дев’ять місяців солдат Олексій розмовляв по телефону зі своєю матір’ю з України, наочно розповідаючи про втрати на полі бою.

«Вони були розірвані. Лежать: частину навіть не можуть зібрати. Вони вже згнили – їх з’їли хробаки», – сказав він їй 12 липня. Олена відповіла: «Правда?».

«Тільки уяви, мене кинули на передову без спорядження, без нічого», — сказав він матері. Вона не відповіла на запити Reuters про коментарі по телефону та в соціальних мережах.

Олексій сказав, що таких мобілізованих військ, як він, відправляють на передову, незважаючи на публічні запевнення Путіна, що їх не буде, і сказав, що їх не забезпечують належною технікою для ведення бою.

У Кремлі не відразу відповіли на запит про коментар.

У перехопленому СБУ сказано, що Олексій знаходився в російських окопах навколо окупованого міста Рубіжне в Луганській області на сході України. Reuters не змогло перевірити цю інформацію або визначити підрозділ, до якого він належав.

Олексій висміяв своє начальство та верховне командування армії за приховування втрат військ від Путіна. «Все приховане», — сказав він.

«Всі налякані… На передову відправляють мобілізованих», – додав він. «Зрештою, генералам було все одно».

Російські офіційні особи заявили, що наразі немає планів щодо нової хвилі мобілізації, і вона зосереджена на вербуванні професійних військових. Дмитро Медведєв, заступник голови Ради безпеки Росії, заявив у липні, що 185 000 новобранців приєдналися до армії як професійні контрактники з початку року.

Четвертий солдат, якого також звуть Андрій, 5 липня розповів своїй дружині про проблеми з вивезенням поранених і вбитих військових з поля бою, а також про великі втрати російської роти.

За даними СБУ, військовий був заступником командира бойової машини. Reuters не вдалося ідентифікувати його підрозділ або компанію.

«Хлопці вчора облажалися. Усю дев’яту роту звернули на сміття – це 72 людини. Залишилося 17 хлопців».

Поділитись