Адміністрація президента США Джо Байдена намагається домогтися від Об’єднаних Арабських Еміратів (ОАЕ) гарантій, що секрети американських винищувачів-бомбардувальників п’ятого покоління F-35 не потраплять до третіх рук, коли їх доставлять до арабської держави.
Продаж просунутих літаків, як вважається, був частиною угоди щодо арабо-ізраїльської нормалізації в 2020 році в епоху колишнього американського лідера Дональда Трампа. Однак нинішню команду в Білому домі турбують ознаки зближення Абу-Дабі з Москвою і Пекіном.
Про те, що Вашингтон, як і раніше, має намір просувати реалізацію плану з продажу 50 винищувачів F-35 Еміратам, повідомила заступник помічника держсекретаря Світу Резнік, уточнивши лише, що від аравійської держави, яка виступає одним із важливих союзників Америки на Близькому Сході, водночас. хочуть запевнити, що технічні секрети цих винищувачів-бомбардувальників п’ятого покоління не потраплять до рук третіх країн. Офіційно цих гравців адміністрація президента Байдена не називає. Про те, що серед «підозрюваних» можуть бути Росія та Китай, відомо лише з напіванонімних джерел.
Сама угода на суму $23,37 млрд, яка включає постачання ОАЕ не лише 50 винищувачів, а й 18 розвідувальних безпілотних літальних апаратів MQ-9B, було укладено останніми місяцями президентства Трампа. Після того як на посаду глави держави офіційно заступив Байден, були повідомлення про те, що виконавча влада вирішила тимчасово призупинити продаж озброєнь ОАЕ та Саудівської Аравії для того, щоб провести оцінки транзакцій з постачання зброї. Щоправда, однією з причин тоді Держдеп вказував на бажання перевірити, чи не буде техніка застосована у збройному конфлікті в Ємені.
Те, що висловлювання щодо поставок F-35 Еміратам збіглися з проведенням міжнародного авіасалону Dubai Airshow, не випадково. На міжнародному шоу російські виробники вперше представили винищувач п’ятого покоління Су-75 Checkmate, до якого, за оцінками Росії, потенційні іноземні замовники вже виявили великий інтерес і який, згідно з цими очікуваннями, має стати дешевшим і практичнішим конкурентом американському F-35A Lightning II та шведському JAS-39 Gripen.
Спеціалізоване польське видання Defence24 навіть висловило припущення, що в Абу-Дабі дуже сильно втомилися від затримок у ситуації навколо F-35, і російські експортери мають у своєму розпорядженні гарну можливість цим скористатися.
Якщо дипломати з Москви досягнуть успіху і Су-75 буде гідно оцінений особами, які приймають рішення в країнах Перської затоки, з’явиться реальний шанс для розробки та швидкого впровадження Су-75 у виробництво, — йдеться у матеріалі видання.
Коментуючи перспективи продажу російського винищувача арабським гравцям, Резнік вкотре нагадала про американський «Закон про протидію ворогам Америки за допомогою санкцій» (CAATSA). Цей документ створює базу для обмежувальних заходів проти країн, які ведуть військово-технічне співробітництво з РФ.
Наші партнери знають про ризики санкцій CAATSA і про те, що ми дуже серйозно ставимося до впровадження CAATSA, це стосується всього регіону чи всього світу, — пояснила дипломат.
Окремий привід для звинувачень – зв’язок ОАЕ з Китаєм. У травні західна преса розкрила, що розвідувальна спільнота США стурбована ознаками співпраці між арабською країною та КНР. Як мінімум два транспортні літаки, які належали Народно-визвольній армії Китаю (НОАК), здійснили у травні посадку на території ОАЕ, згідно з цими даними. Американці мали припущення, що китайці могли доставити в країну якесь військове обладнання. Крім того, газета зазначає, що американська розвідка виявила й інші ознаки інтенсифікації взаємодії між Пекіном та Абу-Дабі у сфері безпеки.
У червні агентство Bloomberg повідомляло, що адміністрація Байдена чинить серйозний тиск на владу ОАЕ, щоб ті припинили партнерство в телекомунікаційній сфері з китайською Huawei Technologies і дистанціювалися від китайців. У Вашингтоні наголошують на тому, що застосування технологій та обладнання виробництва КНР пов’язане з ризиком шпигунства. Це у Пекіні категорично заперечують.
Цікаво, що, згідно з даними Bloomberg, американці на тлі всього комплексу претензій поки що утримуються від того, щоб чітко гарантувати передачу літаків п’ятого покоління ОАЕ, які мали стати першою країною арабського світу, що володіє F-35.
Можливий успіх цієї політики тиску на Абу-Дабі може вимагати від Вашингтона більш послідовної лінії щодо всіх своїх близькосхідних союзників.