Норвегія відмовилася від пропозиції Лаврова провести консультації щодо Шпіцбергена

Норвегія відмовилася від пропозиції Лаврова провести консультації щодо Шпіцбергена

Осло відмовилося від пропозиції глави МЗС Росії Сергія Лаврова провести консультації щодо Шпіцбергена.

Про це порталу High North News повідомив заступник голови норвезького зовнішньополітичного відомства Аудун Халворсен.
За його словами, в листі глави російської дипломатії “не містилося нічого нового”.

“Ми відповідаємо на запити російських осіб, що мають інтереси на Шпіцбергені, будь то російські громадяни або російські компанії. Однак Норвегія не проводить консультації з іншими країнами щодо реалізації її суверенітету над якою-небудь частиною норвезької території”, – сказав статс-секретар.

Халворсен підкреслив, що вважає російсько-норвезькі відносини конструктивними і прозорими. У той же час заступник глави МЗС висловив думку, що Москві слід зайнятися відновленням відносин із Заходом після кризи в Україні.

На початку лютого Лавров направив листа своїй норвезької колезі Іне Еріксен Серейде в зв’язку з 100-річним ювілеєм договору про Шпіцберген. У документі глава російської дипломатії нагадав, що угода надає сторонам однаково вільний доступ на архіпелаг для ведення там господарсько-економічної діяльності. При цьому Лавров висловив заклопотаність через введені обмеження на використання російського вертольота, а також спрямованого проти росіян порядку депортації зі Шпіцбергена. У МЗС також назвали неправомірним встановлення Норвегією рибоохоронної зони. У російському дипломатичному відомстві запропонували норвезьким колегам провести двосторонні консультації.

Крім того, минулого тижня посольство в Осло звинуватило владу країни в порушенні договору про Шпіцберген. У російській дипмісії заявили, що не ставлять під сумнів суверенітет Норвегії над архіпелагом, проте підкреслили, що Шпіцберген не є “споконвічною норвезької територією”. Дипломати також нагадали, що дія умови трактату також поширюється і на шельф архіпелагу. Як уточнили в посольстві, Норвегії докоряють нанесення ділянок, розташованих в межах дії договору, на раунди по розподілу ліцензій на розробку нафтогазових ресурсів континентального шельфу.

Архіпелаг Шпіцберген розташований у Північному Льодовитому океані між 76-й і 80-й паралелями і має особливий міжнародно-правовий статус. Трактат 1920 року встановив суверенітет Норвегії на цій території. При цьому держави – учасники договору, включаючи Росію, можуть експлуатувати природні ресурси і територіальні води. На сьогоднішній день Росія залишається єдиною, крім Норвегії, країною, яка присутня на островах.

Поділитись