Прем’єр-міністр Біньямін Нетаньяху поінформував у четвер Вищий суд справедливості Ізраїлю, що покине до 1 січня 2020 років чотири міністерські посади в кабінеті і призначить на них нових міністрів.
Про це повідомляє державне ізраїльське радіо Kan, відзначаючи, що Нетаньяху не йтиме з посади прем’єра. Нетаньяху, крім кабміну, зараз очолює чотири міністерства: охорони здоров’я, соціального забезпечення, сільського господарства та у справах діаспори.
У листопаді генеральний прокурор Ізраїлю Авіхаїлів Мандельбліт заявив, що прийняв рішення висунути прем’єру звинувачення у хабарництві по одній справі і шахрайстві і зловживанні громадським довірою ще по двох справах. Постанова Вищого суду справедливості Ізраїлю від 1993 року вимагає звільнення міністрів, яких пред’являються звинувачення у кримінальних справах, але ця вимога не поширюється на главу уряду, який формально може залишатися на своїй посаді до моменту визнання його винності судом. Радіо Kan зазначає з посиланням на генпрокурора, що Нетаньяху, навіть якби хотів, не зміг би зараз піти у відставку з поста прем’єра, так як після перших в цьому році парламентських виборів 9 квітня очолює перехідний уряд до моменту приведення до присяги нового кабінету міністрів.
Кнесет (парламент Ізраїлю) 22-го скликання затвердив 12 грудня закон про саморозпуск і проведення 2 березня 2020 року друге повторних і третє за 11 місяців парламентських виборів. Вища законодавча палата офіційно вважається розпущеною з моменту, коли в четвер закінчився термін в 21 день, відведений депутатам на третю і останню спробу формування урядової коаліції за підсумками виборів 17 вересня. До цього Нетаньяху і його головний опонент лідер центристського блоку Бені Ганц не змогли створити уряд за відведені кожному з них 28 днів. За підсумками перших в цьому році виборів 9 квітня Нетаньяху також не зміг сформувати уряд, після чого партія прем’єра в останні хвилини відведеного йому терміну провела в кінці травня закон про саморозпуск Кнесету 21-го скликання і проведення перших в історії країни повторних виборів 17 вересня.
Мандельбліт віддав 2 грудня спікеру Кнесету Юлію Едельштейну обвинувальні висновки у трьох справах проти прем’єр-міністра єврейської держави Біньяміна Нетаньяху і поінформував його, що з 2 грудня починається відлік 30 днів, протягом яких прем’єр може запросити Кнесет про надання йому імунітету. При цьому, як зазначає “Кан”, в парламенті, обраному 17 вересня, так і не були сформовані комісії, які повинні розглядати запит прем’єра, а тепер вони зможуть бути створені тільки після виборів 2 березня.
Звинувачення за трьома справами
21 листопада Мандельбліт заявив, що вирішив пред’явити Нетаньяху звинувачення у хабарництві та зловживанні суспільною довірою у трьох справах. В рамках найбільш резонансного “справи 4000” слідство вважає, що Нетаньяху надавав телекомунікаційної компанії “Безек” поблажки натомість на позитивне висвітлення діяльності його кабінету пов’язаним з нею інформаційним порталом “Уалла!”. У “справі 1000” звинувачення в шахрайстві і зловживанні громадським довірою пов’язані з отриманням в подарунок від двох бізнесменів ящиків шампанського і сигар. У “справі 2000” прем’єр звинувачується за цими ж двома пунктами через сприяння інтересам власника газети “Едіот ахронот” у відповідь на прихильне висвітлення діяльності його уряду.
Слідчі в 2017-2018 роках 12 разів допитували Нетаньяху в його резиденції в Єрусалимі за цими трьома справами. У лютому 2019 року Мандельбліт заявив, що має намір взяти рекомендації поліції і висунути звинувачення, а також призначив дату для обов’язкових за законом досудових слухань. 7 жовтня в Єрусалимі завершилися тривали чотири дні досудові слухання, в ході яких адвокатам Нетаньяху була надана можливість переконати Мандельбліта в необхідності висувати звинувачення.
Нетаньяху раніше неодноразово відкидав всі висунуті проти нього звинувачення в корупції і зловживаннях. 21 листопада прем’єр назвав рішення генпрокурора про пред’явлення йому звинувачень “спробою перевороту” і пообіцяв управляти Ізраїлем “відповідально і відповідно до закону”.