Ракетні війська стратегічного призначення Росії знаходяться в залежності від тягачів виробництва Мінського заводу колісних тягачів (МЗКТ), пише «Військово-промисловий кур’єр».
Щотижнева газета нагадує, що в Білорусії випускаються колісні шасі МЗКТ-79221 для рухомих грунтових ракетних комплексів «Ярс». «І вітчизняна заміна, за найоптимістичнішими підрахунками, буде готова лише в середині цього десятиліття», – запевняє видання.
Шасі, що розробляються в рамках науково-дослідної та дослідно-конструкторської робіт Камським автомобільним заводом (КамАЗ) для «Ярса» КамАЗ-7850 повинні отримати 16 ведучих коліс з такою ж кількістю електродвигунів масою в межах 60 кілограмів кожен. «Однак коли були готові дослідні зразки машин, то стало зрозуміло, що конструктори не влізли і в 300 кілограмів», – пише «Військово-промисловий кур’єр».
У підсумку, відзначає видання, білоруське рішення, що відрізняється використанням гідромеханічної трансмісії, виявилося на десять тонн легше російського при вантажопідіймальності на стільки ж більшою.
«В процесі випробувань з’ясувалося, що електродвигуни занадто часто виходять з ладу, причому з кількох різних причин. Скажімо, від ударів, що припадають на безпружинні мотор-колеса, що неминуче при переміщенні комплексів по маршрутах, прокладених по бездоріжжю», – пише газета, зазначаючи, що електромотори ламаються від попадання вологи, причому не тільки опадів – навіть поява конденсату здатне викликати замикання обмоток».
Згідно з виданням, «КамАЗ здаватися не має наміру, тому що доведеться якось пояснити, на що витрачено понад 300 мільйонів з оборонного бюджету і чому в результаті нічого не вийшло».
«Військово-промисловий кур’єр» нагадує, що Росія втратила технологію гідромеханічної трансмісії, придатну для виробництва важких тягачів, оскільки на місці збанкрутілого Курганського заводу колісних тягачів відкрився торговий центр.
Видання зазначає, що Росія намагалася придбати відповідні технології у американської компанії Allison Transmission, однак після введення санкцій КамАЗ був змушений переключитися на китайські копії, у яких «виявилася низька надійність».
У листопаді 2019 року інтернет-газета Naviny.by написала, що Китай своїми нинішніми успіхами в області створення подібних комплексів зобов’язаний Білорусі. Видання, коментуючи парад, що відбувся в жовтні 2019 року на площі Тяньаньмень в Пекіні, зазначає, що в Піднебесній за допомогою співпраці з МЗКТ зуміли створити власні машини, що перевершують білоруські.
У квітні 2016 року президент Білорусії Олександр Лукашенко заявив, що готовий допомогти російській стороні купити МЗКТ в обмін на право республіки добувати нафту в Росії.