НАТО готує найбільші військові навчання поряд з Калінінградом і Кримом

НАТО готує найбільші військові навчання поряд з Калінінградом і Кримом

За останні два дні стало остаточно ясно, що з приходом до влади в США адміністрації Джо Байдена американська зовнішня політика докорінно змінилася.

Колишні принципи відносного ізоляціонізму попереднього американського лідера Дональда Трампа відкинуті в сторону. Про це відкрито заявив новий президент Сполучених Штатів 4 лютого в своєму першому виступі з питань зовнішньої політики.

Незважаючи на недавню угоду з Росією про продовження договору СНО-3, досягнуте між двома ядерними державами в перші дні після інавгурації Байдена, потепління у відносинах США і РФ, мабуть, очікувати не варто.

За словами нового президента, його країна стикається з рішучістю Росії завдати шкоди американської демократії.

«Підійшли до кінця ті дні, коли США йшли на поступки», – сказав Байден, стверджуючи, що Росія робить щодо його країни «агресивні дії». Тому Вашингтон надалі не буде коливатися в прагненні домогтися наслідків для тих кроків з боку Москви, які США вважають, що не відповідають своїм інтересам.

Перші рішення у військово-політичному плані були прийняті вже напередодні озвученої напередодні промови Джо Байдена. 3 лютого міністерство оборони США оголосило про скасування задуманого Трампом виведення 12-тисячного угруповання американських військ з Німеччини, після чого стратеги Пентагону полегшено зітхнули – такий захід варто було б кілька десятків мільярдів доларів.

Але найбільш значущим антиросійським кроком у військовій сфері стала заява верховного головнокомандувача силами НАТО в Європі американського генерала Тода Уолтерса про збільшення масштабів майбутнього навчання «Defender Europe – 2021».

3 лютого він оголосив, що наймасштабніші маневри Північноатлантичного альянсу в 2021 році пройдуть в кінці весни – початку літа на території 12 держав від країн Балтії на півночі до Балканського півострова на півдні. У «Defender Europe – 2021» візьмуть участь близько 31 тис. військовослужбовців з 26 країн НАТО і партнерів організації.

Напередодні вчення буде здійснена масштабна перегрупування військ США з континентальної частини країни до Європи. Про кількість перекидати угруповання не повідомляється, але можна припустити, що на вчення з-за океану можуть прибути 10-15 тис. військових.

Спочатку передбачалося, що «Defender Europe – 2021» буде мати менший масштаб у зв’язку з запланованим на 2021 рік вченням «Defender Pacific – 2021» в Тихому океані. Перенесення масштабного тихоокеанського вчення на 2022 рік дозволив збільшити чисельність учасників європейських маневрів Defender.

Це наочно показує, хто тепер для США головний противник у військовому плані – Росія чи Китай.

Звертає на себе увагу і розширення розмаху «Defender Europe – 2 021» в порівнянні з торішнім аналогічним вченням. До центрально-європейському напрямку в Польщі та країнах Балтії додалося і південно-європейське.

На східному фланзі НАТО, як це було кілька останніх років, основним стратегічним завданням для альянсу, яка розігрується на навчаннях, залишається вирішення «проблеми» Калінінградського ексклава і Сувальського коридору, які дають можливість легко «відрізати» і оточити країни Балтії в разі конфлікту з Союзною державою Росії і Білорусі.

На південному сході Європи, згідно з неодноразовим заявам керівництва НАТО, проблемою стає «мілітаризація Криму, окупованого Росією», яка «дестабілізує обстановку в чорноморському регіоні».

Тому, очевидно, що заявляючи про одночасне проведення масштабного навчання «Defender Europe – 2021» на двох стратегічних напрямках, військове керівництво США і НАТО мають на меті відпрацювання узгоджених дій проти Росії і Білорусі.

При цьому в Центральній Європі, ймовірно, війська будуть розігрувати план «розширення» Сувальського коридору за рахунок території Білорусії і Калінінградської області. На південному сході – ізоляцію Криму від решти території Росії.

У будь-якому випадку такі масштабні заходи НАТО в Східній Європі не будуть сприяти зниженню напруженості військово-політичної обстановки в регіоні і «потепління» відносин по лінії «схід-захід».

Не виключено, що білоруське і російське військове керівництво буде змушене скорегувати початковий задум навчання «Захід-2021» в бік відповідного збільшення його масштабів.

Поділитись