Між росією та Киргистаном виник конфлікт через мовне питання

Між росією та Киргистаном виник конфлікт через мовне питання

Конфлікт Москви та Києва також розпочався з питання про національну мову.

Це перші кроки до повної відмови від російської мови в Киргизії, заявила в бесіді з радіостанцією “Говорить Москва” перший заступник голови комітету Держдуми з міжнародних справ Світлана Журова. Таке рішення призведе до утиску прав численного російськомовного населення країни, зазначила вона.

“Це не просто так все. Це перші маленькі кроки, щоб у підсумку видавити повністю російську мову. Я в цьому жодної секунди не сумніваюся. Напевно, з нашого боку будуть поки що, напевно, прохання цього не робити, бо це, безперечно, порушить права російських людей у ​​Киргизії, багато з яких там проживають. Наш зв’язок таким чином губиться. А потім наступний етап — школи, а потім ще якийсь і буде, як у Грузії, коли молодь, на жаль, практично не розмовляє російською мовою. Ми знаємо, що і в Україні теж із цього починалося. Захист, здавалося б, національної державної мови, але водночас, щоб люди потихеньку розуміли, що вони більше російською говорити не будуть».

Депутат не виключила, що це питання обговорять на найвищому державному рівні.

“Можливо, скажуть і Володимиру Володимировичу, він трошки зробить якесь зауваження колезі, президенту Киргизії”.

Спікер парламенту Киргизії Нурлан Шакієв у зв’язку з планами керівництва країни розвивати державну мову закликав в екстреному порядку перейменувати всі назви районів столиці республіки на киргизьку мову. Про це він заявив у п’ятницю у Бішкеку під час виступу на загальнонародному курултаї (з’їзді) країни.

“Необхідно терміново перейменувати всі райони Бішкека, досі окремі населені пункти в Киргизстані мають назви іншими мовами”, – сказав він. За його словами, плани щодо розвитку державної мови в Киргизії до кінця реалізувати поки що не вдалося.

Раніше з подібною ініціативою також виступили ще кілька депутатів киргизького парламенту, які пропонували всім районам столиці республіки присвоїти киргизькі назви. Нині до складу Бішкека входять Ленінський, Першотравневий, Жовтневий та Свердловський райони.

Киргизька мова в республіці є державною, російська мова в країні оголошена офіційною. В даний час населення Киргизстану, як показують соціологічні опитування, використовують у повсякденному житті держмову практично у всіх регіонах. Винятком є ​​Бішкек, Чуйська область, а також курортні райони Іссик-Кульської області.

Поділитись