У лідера Білорусі Олександра Лукашенка залишився останній реальний суперник на виборах.
Точніше суперниця. Після «видалення з поля» двох головних опозиційних кандидатів, несподіваною альтернативою Бацьку стала домогосподарка Світлана Тіхановська. У політиці вона новачок і відома тільки як дружина популярного блогера. Які чинники можуть зіграти на її користь Тіхановском і чи є у неї шанси на перемогу?
Чим ближче до президентських виборів 9 серпня, тим «гарячішою» стає внутрішньополітична обстановка в Білорусі – напередодні в Мінську справа дійшла до бійок опозиціонерів з міліцією, в результаті яких постраждали правоохоронці. Після трапилися ввечері заворушень, шестеро співробітників ОМОНу отримали травми, з них четверо були госпіталізовані, повідомили в середу в прес-службі МВС Білорусії. Всього в ході несанкціонованих акцій опозиції в столиці і в регіонах було затримано більше 250 осіб.
Приводом для кампанії протесту стало усунення з передвиборної гонки двох опозиційних кандидатів – Віктора Бабарико та Валерія Цепкала. Перший, нагадаємо, перебуває в СІЗО КДБ Білорусі – як фігурант справи «Белгазпромбанку», але судячи із заяв білоруського керівництва, колишнього банкіра вважають протеже «російських олігархів». Напередодні Центрвиборчком Білорусі офіційно відмовився зареєструвати Бабарико як кандидата в президенти.
Підписи на підтримку екс-глави республіканського Парку високих технологій Цепкала республіканський ЦВК забракував ще на початку липня.
Третього можливого кандидата з «великої опозиційної трійки», відеоблогера з Гомеля Сергія Тіхановського, відсіяли на далеких підступах до передвиборної кампанії. У травні ЦВК відмовила йому в реєстрації ініціативної групи. Приводом стало те, що він не поставив свій підпис під заявою в присутності співробітників Центрвиборчкому, а не поставив він її з простої причини – на той момент Тіхановський перебував (і зараз знаходиться) в ізоляторі тимчасового утримання за участь в акціях протесту проти інтеграції Білорусі з Росією.
За годину до закінчення подачі заяв документи в ЦВК на реєстрацію ініціативної групи подала дружина блогера – безробітна домогосподарка Світлана Тіхановська. І саме вона зараз є зареєстрованим кандидатом у президенти країни.
Формально у білорусів залишається досить багатий вибір. У затвердженому ЦВК списку кандидатів крім чинного президента Олександра Лукашенка присутні: колишній депутат Ганна Канопацька, співголова громадського об’єднання «Говори правду» Андрій Дмитрієв, голова Білоруської соціал-демократичної «Грамада» Сергій Черечень і згадана домогосподарка Тіхановська.
“За Дмитрієвим досить розгалужена структура – громадянська ініціатива “Говори правду!”. Незважаючи на неоднозначне до неї ставлення, Канопацька – виходець з опозиційної Об’єднаної громадянської партії, – сказав ЗМІ білоруський політолог Олексій Дзермант. – При цьому з приводу всіх трьох є питання в плані рівня їхньої популярності у населення. Думаю, ніхто з них не може серйозно претендувати на серйозний відсоток голосів виборців”.
Канопацьку, Дмитрієва і Череченя – сприймають як спойлерів і статистів, орієнтованих на різні сегменти електорату, проросійський і проєвропейський. Лояльна Бацьку «офіційна опозиція» лише зображує незгоду.
Реальним опонентом президента в підсумку виявилася 38-річна «дружина свого чоловіка» Тіхановська. Сам блогер по суті відомий широкій публіці лічені місяці – свій канал в Youtube відкрив трохи більше року тому. Його дружина, за власним зізнанням, ніколи не цікавилася політикою, і лише раз голосувала на виборах, причому, як не іронічно, за Лукашенка.
Виходячи зі здорового глузду, Тіхановська не може скласти серйозну конкуренцію президенту, який безперервно править з 1994 року, який зараз йде на шостий термін. Існує поширена думка, що білоруське суспільство звикло до патерналістського правлінню Бацьки, і за своєю природою патріархальне. Думка виникла не на порожньому місці.
«За Лукашенка, як сильного президента, голосують в більшості своїй жінки, – зазначив політолог Дзермант. – Саме вони багато в чому формують його ядерний електорат. Голосують чоловіки за жінок-кандидатів, мені невідомо, але думаю, що не сильно. В цілому, той факт, що і жіноче і чоловіче населення Білорусі вважає за краще кандидатів-чоловіків, не залишає серйозних шансів кандидатам-жінкам”.
До недавнього часу найбільш відомими жінками-політиками вважалися представниці команди президента: беззмінна керівниця ЦВК Лідія Єрмошина, спікер верхньої палати парламенту Наталя Кочанова і прес-секретар президента Наталія Ейсмонт. “Якщо голосування пройде в рамках закону, думаю, перемозі Олександра Лукашенка на виборах ніхто і ніщо загрожувати не зможе”, – прогнозує Дзермант.
«Очікувати від Тіхановської активних дій не варто», – сказав для ЗМІ білоруський політолог Дмитро Болкунець. Він передбачає, що жінка перебуває «під зовнішнім управлінням білоруських спецслужб», і в результаті їй «намалюють» від 0,5 до 1,5% голосів.
Але існує інша думка – перемога Лукашенка може виявитися пірровою, з огляду на серйозну розкачку ситуації, прикладом якої стали заворушення. Судячи за даними неофіційного опитування, проведеного компанією Tazeros Global Systems, 62,6% респондентів вважають, що Лукашенко повинен піти, при цьому 47,2% готові взяти участь у голосуванні. Лише 3,8% підтримали обрання президента на 6-й термін. Довіряти на 100 відсотків даними годі було, але офіційні рейтинги такого роду в Білорусі не складаються.
Не слід забувати про ефект «чорного лебедя» – про фактор, який, на перший погляд здавався несподіваним, але просто тому що його не враховували. Таким «чорним лебедем» свого часу називали перемогу Дональда Трампа. Слід визнати, восени 2018 року мало хто припускав, що Петра Порошенка «звалить» комік і медіа-бізнесмен Володимир Зеленський. Восени 2017 року мало хто очікував, що не самий впливовий депутат вірменського парламенту Нікол Пашинян очолить вуличний протест, стане новим прем’єром і фактичним правителем республіки.
Є велике «але» – Трамп, і Зеленський, і Пашинян не приховували своїх владних амбіцій, чого не можна сказати про подружжя Тіхановських.
«Світлана Тіхановська ж – тінь чоловіка, до якого є питання – політик він, або просто хайп блогер», – зауважив політолог Дзермант.