Правоохоронні органи Білорусі взялися за учасників грудневих антиросійських мітингів. Влада, яка спершу проявила не властиву їй лояльність, тепер відіграє назад: арешти, судові процеси, вироки.
Що ж стосується позиції президента Олександра Лукашенка, то вона весь цей час помітно коливалася – то він висловлював солідарність з противниками інтеграції, то критикував їх за непослідовність. Одночасно білоруський лідер продовжує робити заяви про загрозу незалежності з боку Росії.
У грудні 2019 року в Мінську та інших містах Білорусі проходили мітинги і ходи проти інтеграції з Росією. Тоді Олександр Лукашенко і Володимир Путін готувалися оголосити про створення Союзної держави – переговори про подальшу інтеграцію в рамках договору підійшли до фінальної стадії і повинні були завершитися в кінці року, до 20-річчя підписання угоди. Як відомо, цього не сталося, і сторони досі не узгодили нафтогазові нюанси.
Але на початку грудня інтеграція виглядала цілком реальною перспективою і розбурхувала уми націоналістично і опозиційно налаштованої частини населення Білорусії, яка вважає союзний договір замахом на суверенітет своєї країни (незважаючи на те, що документ не ставить суверенітет сторін під сумнів). 7, 8, 20, 21 і 29 грудня противники інтеграції виходили з гаслами «Незалежність!», «Ніякої інтеграції!» і «Живе Білорусь!»
На одному з перших мітингів протесту прийшли до посольства Росії в Мінську, до якого влада заздалегідь підігнали силовиків, і передали дипломатам петицію проти інтеграції. За оцінками спостерігачів, наймасовіша з акцій налічувала близько півтори тисячі осіб. Незважаючи на те що мітинги проти інтеграції не були офіційно узгоджені владою, міліція не втручалася в те, що відбувається і лише закликала учасників розійтися. За розповідями очевидців, силовики по рації отримували вказівку працювати «максимально культурно».
Серед тих, кого судили за акції проти інтеграції з Росією, виявилися багато відомих опозиціонерів. Наприклад, були оштрафовані екс-кандидати в президенти Володимир Некляєв і Григорій Костусєв, колишні депутати Петро Садовський і Левон Борщевський. Найбільшу суму штрафу виписали активістці і блогеру з Вітебська Олені Янушковскій – 4590 білоруських рублів (більше двох тисяч доларів). Блогер з Оршанського району Дмитро Козлов (Сірий кіт) отримав найбільший термін арешту – 120 діб, з яких провів під вартою 26.
По 45 діб призначили В’ячеславу Сівчику, лідеру руху «Разам», яке ще в 2018 році проголосило боротьбу з «російським імперіалізмом», і одному із співголів незареєстрованої партії «Білоруська християнська демократія» (БХД) Павлу Северінцу. Суди по Сівчик багато разів переносилися, так як він перебував за кордоном, за деякими з них закінчилися терміни притягнення відповідальності, але опозиціонера можуть затримати в будь-який момент, відзначають правозахисники. Северінець з 45 діб перебував під вартою 15, тобто теж має невідбутий строк.
За підрахунками правозахисного центру «Весна», з 26 грудня по 25 лютого відбулися 202 судових процеси. Загальна сума штрафів склала майже 145 тисяч білоруських рублів.
На початку лютого в пресі з’явилися результати опитування Білоруської аналітичної майстерні Андрія Вардомацького, які зафіксували «обвальне падіння» числа прихильників союзу з Росією. Результати дослідження багато піддали критиці як недостовірні. Але навіть за таким опитуванням, 74,6 відсотка жителів республіки все одно вважають, що Білорусь і Росія повинні мати дружні відносини і відкритий кордон, в той час як в опозиційному русі популярні більш радикальні ідеї. Так що їм належить спершу набрати прихильників, а це значить, що тема інтеграції ще не раз змінить напрямок в риториці білоруської влади і опозиції.