Лукашенко пригрозив санкціями країнам Прибалтики

Лукашенко пригрозив санкціями країнам Прибалтики

Наскільки легко Білорусь може відмовитися від клайпедського порту, на що схожі загрози закрити кордон для товарів з ЄС і наскільки ймовірним є білоруські контрсанкції.

АЕС і списки
Країни Балтії ухвалили одноголосне рішення не купувати у Білорусі електроенергію після запуску АЕС. Це рішення не пов’язане безпосередньо з виборами, але вкладається в загальну лінію поведінки наших сусідів.

Адже до того вони визнали вибори нечесними і несправедливими, і зробили нев’їзними 30 білоруських чиновників на чолі з Олександром Лукашенком, відповідальних за фальсифікацію і насильство над протестувальниками.

Якщо заборона на в’їзд для чиновників відчутної утрати економіці країни не принесе, то ось відмова від покупки електроенергії вдарить з розмахом.

Зажралися, і варнякають з-під паркану
«Ось ми їм зараз покажемо, що таке санкції. Якщо вони ще в Китай і Росію через нас баражували, зараз вони будуть літати або через Балтику або Чорне море торгувати з Росією та інше. А по санкцій продукції – нехай навіть не мріють. Ми їм покажемо, що таке санкції … Вони зажралися і забули, що таке Білорусь … Ми їм покажемо, що таке санкції», – заявив Лукашенко у відповідь на введення сусідами санкцій.

І доручив уряду внести пропозицію про переорієнтацію всіх торгових потоків з портів Литви на інші. «Ось ми і подивимося, як вони будуть жити. 30% литовського бюджету формують наші вантажопотоки через Литву. Що ще потрібно? Тому поставимо на місце», – пригрозив він.

«Їм дали команду «фас», вони і вякнули з-під паркану. Я так це і оцінюю», – заявив Лукашенко, і додав, що може закрити кордон під Брестом і Гродно».

Стара (і дорога) пластинка
Імовірність вищезазначених «контрсанкцій» спеціально для Myfin.by оцінив економіст, старший науковий співробітник Білоруського економічного дослідницько-освітнього центру (BEROC) Дмитро Крук.

– Оцінюючи вірогідність відмови від налагодженого за багато років варіанти відвантажень білоруських калійних добрив і нафтопродуктів через балтійські порти, скажу, що вона бачиться невисокою.

Мова не йде про те, що експорту через Балтику не буде. Розмова про те, що плата за логістичну складову цього експорту буде істотно вище, якщо вантажопотік буде перенаправлений з клайпедського порту в калінінградський. Ця історія не нова – мова про подібну «переорієнтації» велася в 2014-15 роках, якраз в ту пору, коли укладався договір про Євразійський союз.

Тоді з вуст різного калібру чиновників звучали слова про те, що білоруські вантажі будуть перенаправлені з порту ЄС в порт ЄАЕС. Але оскільки за 6 років нічого в цьому плані не було зроблено, то незмінність білоруського транзиту через ту ж Клайпеду говорить про те, що це в першу чергу невигідно Білорусі.

Витрати з перевезення вантажів у Калінінград значно вище, і про це неодноразово повідомлялося, в тому числі і офіційними джерелами.

Даєш Північну Корею в Європі!
– Що стосується «недопуску» польських і литовських товарів (насамперед – продуктів харчування), що потрапляють під російські санкції – то це виглядало комічно. Лукашенко по суті підтвердив правоту звинувачень, які РФ довгі роки висувала на адресу білоруської влади – про те, що вони прекрасно обізнані про «санкціонці», яка йде через Білорусь до Росії.

Якщо мова йде про те, щоб закрити кордон зовсім, то я в це не вірю від слова «зовсім». По суті, це спроба організувати «Північну Корею» в Європі. Не думаю що це можливо, тому що базові складові білоруського експорту – це калійні добрива і нафтопродукти.

Економічне самогубство
– Якщо по першим поставки в Євросоюз не такі великі – наші основні покупці це Китай і Індія, то вуглеводні і продукти з них – це не в останню чергу поставки в країни Євросоюзу, або через них. І цей бізнес важливий для економіки країни. І закриття кордону – це постріл навіть не в ногу, а ближче до серця.

До того ж, якщо Лукашенко перекриє кордон для товарів з країн ЄС, негайно піде симетрична відповідь Євросоюзу. Перший крок вдарить по білоруському транзиту, другий – залишить наших експортерів без європейського ринку – другого за обсягом товарообігу для Білорусі, а для багатьох товарів – основного ринку збуту.

Що в підсумку?
У 2019 обсяг білоруського експорту через клайпедський порт був рекордним: 14,1 мільйона тонн (30,5%) припали на білоруські вантажі. Навряд чи послуги з їх транзиту, перевантаження і т.д. дають Литві навіть 1% від бюджету. Це підтвердили і європейські економісти.

За словами Неріюс Мачюліс, головного економіста Swedbank, Лукашенко помилився в оцінці в 1000 разів. «Білоруські товаропотоки формують не 30% литовського бюджету, а близько 0,03%», – написав він на своїй сторінці в Facebook.

Відзначимо, що прийнятий Сеймом Литви державний бюджет на 2020 рік передбачає доходи в розмірі 11,559 млрд євро.

Ще один експерт, головний економіст банку Luminor Жигімантас Мауріцас, навів дані, що підтверджують слова Мачюліс. «Весь литовський експорт транспортних послуг в Білорусь (включаючи і дорожній транспорт) в 2019 році склав 380 млн євро, тобто близько 0,8% ВВП», – заявив він.

Крім того, відмова від транспортування калійних добрив через клайпедський порт вдарить і по білоруським доходам, так як Biriu kroviniu terminalas (ВКТ, Термінал насипних вантажів), займається практично тільки цим – 98% всього обороту BKT становить Солігорськ сіль. А підприємство на паях належить Ігорю Удовицький і «Беларуськалию» (30%).

Відзначимо, що калінінградський порт не порівняти з Клайпедським не тільки з інвестицій (литовці вкладають в підприємство мільярди євро, постійно оновлюючи його), але і за обсягом вантажоперевезень.

У 2019 через клайпедський морський порт пройшло 46,5 млн тонн вантажів, через калінінградський – 14,1 – якраз стільки, скільки білоруси переправили через Клайпеду. Чи зможуть в Калінінграді безболісно подвоїти свої обороти? Викликає серйозні сумніви.

Є ще Усть-Луга – побудований на кордоні Росії з Естонією гігантський сучасний порт (в 2019 році – 98,7 млн ​​тонн). Але до нього везти калійну сіль і нафтопродукти набагато (на кілька сотень кілометрів) далі.

Це точно обійдеться білоруським компаніям в мільйони рублів.

Поділитись