Лукашенко планує зіштовхнути Захід з Росією, отримавши від цього політичні бонуси

Лукашенко планує зіштовхнути Захід з Росією, отримавши від цього політичні бонуси

Події останніх місяців в Білорусі дають родючий ґрунт для прогнозів про майбутнє країни – традиційного союзника Росії і її беззмінного президента Олександра Лукашенка.

Візит глави російського уряду Мішустіна і подальші події змушують багатьох задатися питанням: «А чи не влаштував “Батька” провокацію посланнику Кремля?». Деякі експерти взагалі схильні вважати, що Лукашенко хоче зіштовхнути Захід з Росією на білоруській арені, отримавши від цього особисті політичні бонуси, повідомляє DEITA.RU.

Російські та білоруські політологи вже робили спроби оцінити те, що відбуваються в Білорусі події і заяви її лідера. На думку експертів, Олександр Лукашенко хоче одночасно зміцнити свої позиції у власній країні, на Заході і в Росії.

Днями Михайло Мішустін зробив знаковий візит до Мінська напередодні президентських виборів. І цей жест можна розцінювати тільки в одному ключі: Росія надає підтримку діючому президенту – інакше тема Союзної держави, взаємодії країн, підписання договорів і обговорення економічного розвитку не піднімалася б на такому високому рівні.

Однак Білорусьдо приїзду Мішустіна готувала не тільки пишні зали з прапорами країн Союзу. За кілька днів до візиту другої людини в РФ по центральному телебаченню країни – телеканалу «Білорусь 1», показали сюжет з новими подробицями втручання Росії у вибори в республіці.
Зокрема, в сюжеті йшлося про причетність Газпромбанку і навіть заступник міністра фінансів РФ Андрія Круглова до відмивання грошей. Більш того, недавній арешт досить популярного кандидата в президенти Білорусі Віктора Бабарико натякає на російський слід у передвиборній кампанії. Справа в тому, що офіційна причина арешту Бабарика, колишнього голови банку, – відмивання грошей, ухилення від сплати податків і дача хабара. Неофіційна – співпраця з російськими «ляльководами».

Здавалося б, це давно не новина, і «головний суперник» – Бабарико більше не становить загрози для Лукашенка, так як не зареєстрований ЦВК як кандидат, скандал вщух. Навіщо перед приїздом посланника Путіна показувати такий гострий сюжет по центральному каналу?
На думку заступника декана факультету світової економіки та світової політики НДУ ВШЕ Андрія Суздальцева, всі дії Лукашенка проти Росії переслідують одну мету – звернути на себе увагу Євросоюзу, заручитися їх підтримкою. Суздальцев відзначає: з одного боку Лукашенко звинувачує Росію, показує Європі, як протистоїть їй. Але з іншого – боїться відвернутися від Росії, заграє з нею, говорить про готовність до інтеграції.

Так, на сайті російського уряду опублікована стенограма зустрічі Мішустіна і Лукашенка. Є там і цілком собі «солодкі» слова білоруського президента. Наприклад, Олександр Лукашенко захоплюється Путіним, передає йому привіт від народу і нагадує про любов білорусів до російського президента. А далі – просить, щоб об’єднання країн в Союзну державу пройшло на позиції рівноправності Росії і Білорусі.

«Ви, напевно, помітили, що з чисто білоруським підходом ми завжди з повагою ставимося до наших гостей. Але Ви у нас не гість, Ви вдома. Це головне, я прошу це мати на увазі», – також заявив Лукашенко на початку зустрічі з Мішустіним.

Ще одне пояснення поведінки Лукашенко наводить білоруський політолог Дмитро Болкунець. Він вважає, що глава Білорусі намагається зіштовхнути між собою Євросоюз і Росію на грунті втручання у вибори. Більш того, на думку експерта, Лукашенко паразитує на цій темі в своїй передвиборчій кампанії.

Болкунець також зазначив, що Москві не варто коментувати заяви Лукашенка і інші випади з боку офіційного Мінська. Прокоментувавши заяви, Кремль дасть Заходу привід втрутитися в ситуацію.

Відомий російський економіст Михайло Делягін в одному зі своїх виступів припустив, що в Мінську прекрасно розуміють, що сучасні російські еліти недоговороздатні – вони не готові брати на себе зобов’язання і дотримуватися їх, навіть відносно Лукашенка, його сім’ї та їх статусу і становища.

Поділитись