Минулого року Литва пережила міграційну кризу, за підсумками якої в країні опинилися кілька тисяч мігрантів з Азії та Африки.
Цього ж року в республіку налинули біженці з України. Але якщо українців у Литві зустрічають добре, намагаються забезпечити прийнятними умовами розміщення, то прибульці з третього світу змушені нудитися в закритих таборах — у таких важких умовах, що викликає протести міжнародних правозахисних організацій. Таким чином, виходить, що в країні є біженці першого і другого сорту. Проте литовська влада, схоже, прислухатися до рекомендацій правозахисників не має наміру.
Минулого року литовські прикордонники затримали на кордоні з Білорусією та перепровадили до таборів тимчасового утримання понад 4 тис. нелегалів із країн Азії та Африки. Ще більше людей було жорстко та безцеремонно видворено з Литви — їх прогнали назад на білоруську територію. У Вільнюсі стверджували, що Мінськ цілеспрямовано створив міграційну кризу і організував гібридну атаку на цю прибалтійську республіку.
У відповідь білоруси багато разів звинувачували литовців у жорстокому поводженні з біженцями. Згідно з останніми даними литовського МВС, наразі у п’яти центрах тимчасового розміщення проживає понад 2700 мігрантів. Деякі з них перебувають на території Литви вже протягом року. Ще понад 1 тис. осіб, які спочатку опинилися в литовських таборах, погодилися за скромну грошову винагороду розпрощатися з «європейською мрією» і повернутися до себе на батьківщину.
Правозахисники вже неодноразово звертали увагу на тяжке становище людей, котрі опинилися в литовських таборах тимчасового тримання. Так, ще минулої осені литовські журналісти та співробітники Червоного Хреста, які вивчали життя мігрантів у таборах, повідомляли, що ті вже встигли сформувати кастову систему.
Ієрархія формувалася за національною та расовою ознаками, а також за громадянством. До «вищої» касти належать араби та курди, до «нижчої» — вихідці з країн Африки, Афганістану та Сирії. Крім того, місце в ієрархічних сходах залежить від наявності грошей та фізичної сили. Наприклад, сильні вимагають у слабкіших гроші за використання душу, представники різних каст відвідують різні туалети. Мігранти скаржилися на систему сексуальної експлуатації та проституції, що процвітає в таборах. Крім цього, надходили відомості, що найбільш забезпечені біженці навчилися купувати алкоголь у литовських посадових осіб.
Днями забила на сполох міжнародна правозахисна організація Amnesty International. У доповіді повідомляється, що біженців місяцями тримають у переповнених центрах тимчасового тримання, де їм не дозволяють скористатися процедурою звернення за притулком до ЄС. Більше того, мали місце випадки, коли наглядачі центрів били, ображали, залякували та знущалися з біженців. Серед зафіксованих інцидентів згадуються надмірне застосування сили, використання собак і, знову ж таки, сексуальна експлуатація. При цьому, як з’ясовується, до надання сексуальних послуг біженок примушували не тільки чоловіки, які разом з ними опинилися в ув’язненнях у таборах, а й співробітники табірної адміністрації.