Співголова німецької партії “Зелені” Анналена Бербок, яка бере участь у коаліційних переговорах щодо створення нового уряду ФРН за підсумками виборів 26 вересня, звинуватила Росію у “шантажі” через зростання цін на газ у ЄС.
“Сказати, що ми просто опустимо ціни, немає сенсу, це має бути ясно. Це показують зараз і ці газові дебати. Нас можна шантажувати викопною енергетикою, ми пережили це з Росією, це означає, що шлях до відновлюваної енергетики означає більше безпеки і , зрештою, більше соціальної справедливості”, – заявила Бербок у прямому ефірі телеканалу ZDF.
За словами політика, у майбутньому коаліційному договорі, який має стати основою для роботи нового уряду Німеччини, вже зафіксовано відмову від вугільної енергетики та розвиток відновлюваних джерел енергії, проте аналогічні рішення потрібні “у будівництві, в опалювальній системі, у сільському господарстві, і це великі теми, якими ми займаємось як партнери з коаліції”. Бербок наголосила, що на конференції сторін Рамкової конвенції ООН про зміну клімату (COP26), яка стартувала у понеділок у Глазго, “усі говорять, у тому числі всі в Німеччині, що захист клімату є завданням людства”, тому “це не може стати завданням однієї партії у коаліційних переговорах, усі три партії мають подбати про те, щоб захист клімату став ключовою темою”.
Як заявив минулого тижня тво міністра економіки ФРН Петер Альтмайєр, високі ціни на енергоносії, а також порушення в ланцюжках поставок “рівною мірою послаблюють розвиток економіки в Європі та по всьому світу”. Альтмайєр додав, що у Німеччині дуже високий попит на енергоносії у зв’язку з відновленням економіки після кризи, спричиненої коронавірусом. Стрімке зростання світових цін на нафту створює “проблеми для підприємств”, а “історично високі” ціни на газ призвели до подорожчання “опалення, мобільності та електрики”, жертвами якого стали і “громадяни, пенсіонери, малозабезпечені люди”, сказав міністр. За словами Альтмайєра, він закликав учасників переговорів про створення нового коаліційного уряду ФРН вже зараз обговорити цю проблематику, проте “зрозумів (лідера німецьких лібералів, учасника коаліційних переговорів) Крістіана Лінднера так, що це може почекати, доки новий уряд не прийде до влади”.
Ціни на газ у Європі різко зросли останніми місяцями. Ще на початку серпня розрахункова ціна найближчого ф’ючерсу за індексом голландського TTF становила близько 515 доларів за тисячу кубометрів, а до кінця вересня показник зріс більш ніж удвічі. При цьому з 6 жовтня, досягнувши історичного максимуму 1937 доларів за тисячу кубометрів, ціни на газ почали знижуватися. Експерти пов’язують зростання цін із низькою заповненістю підземних сховищ газу (ПСГ), обмеженням пропозиції з боку основних постачальників та високим попитом на скраплений газ в Азії.