У Кремлі обговорюють можливе зростання соціального невдоволення восени і єдиним способом не допустити його вважають роздачу невеликих сум грошей громадянам, повідомляє ЗМІ з посиланням на джерела, близькі до адміністрації президента путіна.
За їхніми словами, проблеми можуть виникнути через звільнення західних компаній, які звернули зупинили заводи і збираються відправити на вулицю співробітників.
Сплеск безробіття очікується в Калузької області, де розташовані автозаводи зарубіжних виробників, Ленінградської області, де є великі підприємства, що належали західним власникам, а також в інших промислових регіонах.
Ознаки того, що контроль за ситуацією деградує, вже є: велика трійка пропагандистських держканалів з лютого до липня втратила чверть аудиторії. Восени люди почнуть повертатися з відпусток, збирати дітей до школи, побачать, як зросли ціни. І те, що відбувається вдома, їм не дуже сподобається, пояснює джерело Медузи.
Пожежа невдоволення влада має намір «гасити грошима», каже джерело «Медузи»: «Це будуть порівняно невеликі суми, але все одно отримати їх людям буде приємно».
Після початку війни уряд вже роздав громадянам понад 500 млрд. рублів, оцінюють аналітики Центру економічного прогнозування. Ця сума включає додаткові виплати сім’ям з дітьми, а також позапланову індексацію допомоги та пенсій, які через сплеск інфляції в реальному вираженні впали рекордно з 1999 року.
Через ці виплати реальні доходи росіян у другому кварталі скоротилися лише на 2,8% – менше, ніж у кризу пандемії. Набагато сильніше постраждали працюючі громадяни, зарплати яких не встигли за інфляцією: їхній реальний спад – на 7,2% у квітні та 6,1% у травні – став сильнішим за 7 років.
Тепер же влада готується до загрози масових звільнень, яка нависла над автопромом, що практично встав, металургійними заводами і вугільними розрізами, що втратили доступ на зовнішні ринки через західні санкції.
Крім того, з Росії пішли більше тисячі західних компаній із сумарними інвестиціями та виручкою на 600 млрд доларів, а це ставить у зону ризику 40% російського ВВП, оцінюють економісти Єльського університету. У компаніях, що йдуть, працевлаштовані 5 мільйонів росіян, і тепер їм загрожує перетворення на «армію безробітних» розміром з населення Санкт-Петербурга.
ЦБ РФ вдалося стабілізувати рубль, Росстат фіксує плавне уповільнення інфляції, а прогнози економічного спаду більше не малюють обвал, як у 1990-ті. Але економіка залишається крихкою, зазначає економіст Яків Міркін. Найвищі ризики, схильність до швидких, сильних, жорстоких шоків – усе це з нами, підкреслює він: «Ми, як сировинна економіка, яка перебуває в режимі фінансових та технологічних санкцій – у зоні найвищої сейсміки».