У так званій ЛНР повідомили, що українська сторона підтримує ідею ради, але “дозволити говорити 20 громадянам з двох сторін конфлікту без благословення нормандського формату і української громадськості не може”.
Чергове засідання контактної групи по врегулюванню ситуації на сході України в середу знову відбудеться в режимі відеоконференції. Карантинні заходи, викликані пандемією коронавірусу, позначилися не тільки на форматі переговорів. Офіційні особи в Києві епідемією намагаються пояснити і стався в останні два тижні відкат в реалізації мінських домовленостей.
“Безсумнівно, глобальні події, безпосередньо пов’язані з поширенням коронавірусу і подальшими серйозними обмежувальними заходами, прийнятими різними країнами, істотно впливають на інтенсивність роботи тристоронньої контактної групи і в цілому на переговори” – написав у п’ятницю глава МЗС України Дмитро Кулеба в Facebook. Однак в цьому, заявив він, “немає ніяких спроб політизації, а є тільки суворе дотримання загальноприйнятих зараз заходів безпеки і здорового глузду”.
Тим часом останнє засідання контактної групи, яке відбулося також у відеоформаті, закінчилося повною відмовою української сторони виконувати досягнуті раніше рішення і підписувати будь-які нові домовленості. Головний успіх останнього часу – попереднє узгодження питання про створення консультативної ради як нової “діалогового майданчика” сторін конфлікту Київ фактично поставив на довгу паузу, пославшись на необхідність обговорити його з Парижем, Берліном, ОБСЄ, а також з Верховною Радою. Таку заяву зробив на минулому тижні глава офісу президента Андрій Єрмак. Це ж підтвердили представники української сторони на що відбулася в понеділок на цьому тижні відеоконференції політичної підгрупи.
За словами представника самопроголошеної Луганської народної республіки Родіона Мірошника, українська сторона заявила, що ідею консультативної ради вони як і раніше підтримують, але “дозволити говорити безпосередньо 20 громадянам з двох сторін конфлікту без благословення нормандського формату, парламенту і української громадськості вони ніяк не можуть “. “Ідея консультативної ради видаляється на глобальні консультації на невизначений період”, – констатував він.
Голова офісу президента Андрій Єрмак на недавньому брифінгу нагадав, що умовою проведення наступної зустрічі лідерів нормандського формату є виконання рішень паризького саміту, що відбувся 9 грудня, але в зриві цих планів звинуватив Донбас. “Україна робить все, щоб виконати ці рішення. Але, на жаль, не все залежить від нас. Є питання, в яких ми зі свого боку зробили все, але, на жаль, інша сторона не так дотримується зобов’язань, які були досягнуті в Парижі . В першу чергу, це припинення вогню, який триває”, – стверджував Єрмак.
Порядок зберігається
Всі ці питання знову увійшли до порядку чергового засідання контактної групи. Як повідомив Родіон Мірошник, “головні питання порядку денного переговорів в основному зберігаються”. При цьому він дав зрозуміти, що консенсус можливий, оскільки підсумковий протокол засідання від 26 березня, хоча і не був підписаний представниками Києва, проте містив ряд компромісних домовленостей, попередньо узгоджених представниками України в робочих підгрупах.
Гуманітарна підгрупа, за словами представників так званих ДНР і ЛНР Дар’ї Морозової і Ольги Кобцевої, була зосереджена на питаннях процесуального очищення учасників минулого обміну полоненими, а також на заходи по встановленню місцезнаходження осіб, зниклих без вісті в зв’язку з конфліктом.
Тим часом рівно тиждень тому голова офісу президента Єрмак обіцяв вийти на обмін вже через один-два тижні. Правда, він наголошував, що процес підготовки до обміну “ускладнений ситуацією з пандемією”. За його словами, Київ розраховував, що в республіки Донбасу відправляться представники МКЧХ, які допоможуть на місці уточнити списки всіх людей, які там знаходяться.