Контактна група по Донбасу не змогла вирішити жодну з поставлених в Парижі завдань

Контактна група по Донбасу не змогла вирішити жодну з поставлених в Парижі завдань

Перші після саміту “нормандського формату” переговори контактної групи по врегулюванню ситуації в Донбасі несподівано виявилися дуже важкими і не принесли тих результатів, на які розраховували спостерігачі, які оцінили паризькі домовленості як перезапуск мирного процесу.

Зустріч затяглася допізна, але плідного діалогу з тих питань, які були внесені до підсумкового комюніке саміту, в Мінську так і не вийшло.

У числі одного з нагальних кроків, які повинні бути зроблені вже до кінця місяця, “нормандська четвірка” назвала обмін утримуваними особам за принципом “всіх на всіх”. Президент України Володимир Зеленський на прес-конференції в Парижі після зустрічі “нормандської четвірки” обіцяв, що обмін полоненими відбудеться вже 24 грудня, “крайній термін – до кінця місяця”.

Питання про звільнення утримуваних осіб в середу і був в центрі обговорення контактної групи, однак раптово став предметом конфлікту сторін. Як повідомила за підсумками зустрічі представник так званої ЛНР Ольга Кобцева, “на засіданні гуманітарної підгрупи не вдалося досягти домовленостей про обмін утримуваними особами через відсутність з української сторони механізму процесуальної очищення людей, які підлягають обміну”.

На зустрічі було відзначено, що багато учасників попередніх обмінів, передані з української сторони, не отримали посвідчення особи і документи, що підтверджують відсутність кримінального переслідування. У зв’язку з цим постпред РФ Борис Гризлов підкреслив, що Києву необхідно буде виконати домовленість про процесуальне очищення таких осіб.

Представник самопроголошеної ДНР Дар’я Морозова також повідомила, що українська сторона в черговий раз спробувала розділити обмін на кілька етапів. Як пояснили українські ЗМІ, пославшись на свої джерела, Київ запропонував формулу “всіх засуджених на всіх засуджених” замість прописаної в паризькому комюніке формули “всіх встановлених на всіх встановлених”. А постпред Києва Леонід Кучма і радник президента Руслан Демченко наполягали також на виключення зі списку на обмін 11 осіб, в тому числі кількох беркутівців.

Однак, представники самопроголошених народних республік з цими позиціями не погодилися. В результаті сторони, так і не погодивши остаточні цифри з обміну, прийняли рішення взяти паузу в переговорах.

За словами прес-секретаря Леоніда Кучми Дарки Оліфер, українська делегація прибула в Мінськ з чітким розумінням щодо необхідності реалізації домовленостей лідерів країн Нормандської четвірки в Парижі 9 грудня 2019. А саме:

– повний та всеосяжний режим припинення вогню, який має бути запроваджено до кінця 2019 року,

– взаємне звільнення утримуваних осіб, повний і безумовний допуск міжнародних організацій, включно з Міжнародним комітетом Червоного Хреста, до всіх осіб, незаконно утримуваних в ОРДЛО,

– узгодження трьох ділянок з гуманітарною метою,

– надання доступу СММ ОБСЄ до всієї неконтрольованої ділянки українсько-російського кордону в режимі 24/7,

– забезпечення роботи КПВВ Золоте.

Спецпредставник голова ОБСЄ Мартін Сайдік, для якого нинішня зустріч стала останньою в зв’язку з його рішенням залишити свою посаду, на підсумковій прес-конференції запевняв, що сторони “провели ґрунтовну роботу”. “Є бажання з усіх боків здійснити цей обмін, – сказав він. – Але є ще і технічні моменти. Сторони прагнуть здійснити обмін до кінця року. Не виключаю, що домовляться в режимі відеоконференції”.

Проблеми при узгодженні обміну полоненими завадили обговорити і питання відкриття нових пунктів пропуску через лінію дотику.

Ще одним дорученням нормандського саміту, який увійшов в підсумковий документ, є вимога до кінця березня 2020 року підготувати і провести розведення сил і засобів на трьох нових ділянках.

Київ напередодні засідання контактної групи заявляв про готовність приступити до вирішення цього завдання вже на зустрічі 18 грудня. Як повідомляв глава МЗС України Вадим Пристайко, українська сторона підготувала свої пропозиції і навіть, щоб переговори пройшли максимально продуктивно, мала “в запасі” кілька альтернативних варіантів для можливості “маневрувати під час переговорів”.

Київська делегація також запропонувала оголосити нове – “зимовий” – перемир’я. Однак, представники республік нагадали, що попереднє перемир’я узгоджувалося як безстрокове і було підкріплено пакетом додаткових заходів його посилення і контролю, згідно з яким, за всіма фактами порушень режиму припинення вогню сторонами повинні проводитися розгляду і застосовуватися відповідні дисциплінарні покарання до порушників.

На зустрічі в Мінську була присутня і новий спецпредставник голови ОБСЄ Хайді Грау, яка з Нового року змінить на цій посаді Сайдіка. Сам Сайдік, представляючи журналістам Грау, також побажав їй успіхів. “Нічого складного в цій роботі немає, якщо є терпіння і бажання розуміти всі сторони цього конфлікту”, – зауважив він.

Вирішено, що чергова зустріч контактної групи, яку буде вести вже Хайді Грау, відбудеться майже через місяць – 16 січня.

Поділитись