Колишній глава Генштабу ЗСУ розповів, як влада України “здала” Крим

Колишній глава Генштабу ЗСУ розповів, як влада України “здала” Крим

За словами колишнього глави Генштабу ЗСУ Володимира Замани, «якби було політичне рішення, військові б його виконали».

Однак, зазначив Замана, у Турчинова (тоді – в.о. президента України) в той час панували «розгубленість і повна некомпетентність», при цьому там посилалися на західних партнерів, які не рекомендували робити різкі рухи. Хтозна, може бути це і врятувало від великої крові.

У той же час, за словами екс-керівника Генштабу, свого часу Турчинов взяв якесь рішення (про яке Замана поки говорити не може), але це рішення не було виконано.

Нині у «справі» Замани, за словами адвоката, «360 томів не таємних і 300 з гаком томів секретних», так що про справжні обставини і рішення тих днів широкому загалу стане відомо не дуже скоро.

Він також пояснив, чому в зв’язку з подіями в Криму Києвом не була оголошена антитерористична операція. Він зазначив, що в той час – з 20 лютого по 7 квітня 2014 року – не було призначено начальника Антитерористичного центру, «який єдиний може організувати і проводити таку операцію».

«У нас захоплена Верховна Рада Криму, ми говоримо про те, що – не можемо, або можемо, або нікому … Та людини навіть не було призначено, про це навіть ніхто не думав. Перешийки були захоплені, хто заважав їх розблокувати? Елементарні речі», – сказав Замана. Він нагадав про заяви Турчинова про те, що війська тоді були «якісь не такі», і сказав: «цей кадр (Турчинов ), протягом п’яти років перебуваючи в РНБО … навіть не розібрався в тому, що було, чого не було, і так далі».

Зокрема, за його словами, українські підрозділи в Криму були тоді укомплектовані контрактниками – «і могли діяти не через тиждень, не через дві, а буквально в той день, коли отримали наказ».

Замана розповів також, що 1 березня 2014 року заступником начальника Генштабу ЗСУ було підписано розпорядження про перекидання в Крим сил і засобів повітряним шляхом.

«Це розпорядження було в останній момент скасовано. Хто і як – поки ще я не знаю», – сказав екс-глава Генштабу. За його словами, він в ті дні двічі був на півострові. Після першої поїздки доповідав Турчинову про ситуацію і говорив, що потрібно робити. За результатами цієї доповіді Турчинов і прийняв вже згадане рішення, яке не було виконано і про суть якого ми поки не знаємо.

Замана зазначив, що 12 березня він ще раз поїхав до Криму, щоб розібратися в ситуації. Там командир бази в Балаклаві розповів йому, що «все цивільне населення, включаючи сільського голову – вони проти нас, вони створять нам проблеми». Екс-глава Генштабу додав, що раніше привіз Турчинову номери телефонів командирів українських військових частин в Криму і попросив «хоча б зателефонувати» їм – проте ніяких розпоряджень і дзвінків не було, «повний нуль».

«Я до Турчинову звернувся 12-го або 14-го, ще до анексії Криму. Нуль. На виході: Володимир Михайлович, наші західні партнери нам не рекомендують. Ось все, що я можу сказати», – повідав Замана.

ВСУ взагалі були тоді не в найкращому стані. Так, перехід на однорічний термін служби – це «практично поставило збройні сили на коліна», зазначив Замана. Однак, за його словами, підготовлені люди для захисту півострова були, і «операція була підготовлена» – але не було політичної волі в Києві.

«Основною причиною здачі Криму я вважаю відсутність політичних рішень, що до оголошення воєнного стану в Криму та застосування Збройних сил», – сказав Замана, пояснивши, що «командир не може сам застосовувати свої підрозділи, не може застосовувати бойові статути – для цього потрібне відповідне політичне рішення, якого не було».

«Повторюю ще раз, за ​​ці шість років не було, і ви не знайдете жодного рішення ні Турчинова, ні Порошенка, що стосується застосування збройних сил, узаконення тих дій, які брали на себе командири», – зазначив екс-керівник Генштабу ЗСУ.

Замана пояснив, що сам він не міг почати операцію з тієї причини, що ще з початку лютого 2014 року його «почали змушувати вести війська з того ж Криму, з тієї ж Східної України до Києва».

Поділитись