Коблеве перетворилося на «сіру зону», – Наталія Кожевіна

Коблеве перетворилося на «сіру зону», – Наталія Кожевіна

Інтернет-видання “Новий формат” зустрілося з профспілковим лідером малого та середнього бізнесу Наталією Кожевіною

Коблеве є одним з привабливих місць на Чорноморському побережжі. Кліматичні умови – передовсім море й сонце –майже не поступаються тим, що втратила Україна через відторгнення  кримського півострова.

На літній сезон 2019 року покладалося багато сподівань, адже торік Коблеве вибухнуло туристичним бумом. Однак цього літа сезон полетів шкереберть. Насамперед через відтік туристів в Туреччину, Єгипет, відкриття наземного пропуску до Криму, з іншого боку – через заощадження людьми коштів на відпочинок.

Наталія Кожевіна керує туристичним комплексом «Вікторія» у Коблеве з початку двохтисячних років, а також очолює Всеукраїнську профспілку працівників малого та середнього бізнесу «Єднання».

Що перешкоджає Коблеве стати курортною перлиною України на Чорному морі?

СІРА ЗОНА

– Наталіє Дмитрівно, наскільки Коблеве є перспективним у плані туристичного бізнесу?

Є дуже перспективним. Особливо мене, як киянку раніше хвилювали такі процеси, як після Чорнобиля, коли потрібно було дітей оздоровлювати.

Ми робили спроби до Криму дітей вивозити. У Криму адаптація дітей набагато складніша – там потрібний більший період. А Коблеве для середньої частини України дуже сприятливе кліматично, по-перше.

По-друге, хороші траси, дороги, доїхали й зупинилися. Будь-ласка, пляжі, мілководдя, пляжі великі, всі умови тільки створюй і дай можливість для розвитку курорту!

Тому ми, як профспілка, у 90-ті роки обрали саме Коблеве та побудували пансіонат «Вікторія» в 2000 році, привернувши інвестиції профспілкових організацій різних областей та професійно підготували проектну документацію відповідно законодавству на той час. Ми були першою ластівкою тут, у Коблеве, першим пансіонатом, що міг цивілізовано приймати людей. Ми робили перші фестивалі з 2001-го року. У фестивалях «Коблеве» приймали участь багато відомих артистів. Був тут і Скрипка.

– Курортна зона створювалася багато років.

Тут є свердловини мінеральної води для лікування, але, нажаль, ніхто їх не розробляє. Мінеральні озера, лимани, запаси грязі дуже цікаві. З 60 років тут створювалася  потужна курортна зона, але, нажаль, за останні двадцять років  Коблеве перетворилося на «сіру зону».

Чиновники, силові структури,  представники прокуратури захопили дуже багато об’єктів через приватизацію. У них тут свої будинки, пансіонати, ресторани, магазини. Навіть обмінні пункти валюти знаходяться у їх руках. На протязі двох років  по всьому Коблеве курс долара складає 23 грн,  при цьому офіційний курс коливався від 25 до 27 грн. Це викливає негаразди для білорусів, молдован та інших іноземних туристів. Питання неодноразово підіймалося перед владними структурами, аж до  президентів Януковича та Порошенко, та все залишалося без змін.

– Як вони чинять тиск на бізнес?

По-перше, по земельним питанням. Земельний кодекс за цей час цікаво змінювався. Наприклад, коли ми створювалися, то за земельним кодексом у нас був державний акт на довічне користування. Коли в 2008 році ввели новий земельний кодекс, то скасували державні акти на користування  землею. Потім народ повстав, і цей пункт відмінили, державні акти повернули. Але пару років у нас їх не було. Нас змусили або викупляти, або йти на оренду землі. Профспілці довелося збирати гроші й викупляти землю. У 2008 році ми почали процес викупу, а у 2011-му Профспілка викупила у держави  земельні ділянки, закріпленні державним актом за пансіонатом «Вікторія» з 1996 року. Профспілка залучила інвесторів та розбудовувала необхідні  об’єкти і комунікації. Весь цей час профспілка та її підприємства вступали в судові процеси з земельних питань.

На протязі останніх десяти років чиновники під прикриттям прокуратури створили систему захоплення земельних ділянок. Була шикарна паркова зона. Вона була повністю знесена. Захоплювалися  всі проходи, тротуари, і, навіть, пляжна зона. Наче виділяли землю під дачні ділянки для мешканців села, а насправді перекуповували.

 На цей час, Ви ж бачите,  складно пройти до моря, а берег перетворився у сьомий кілометр.

Основні впливові фігури – вони хто?

Олег Боз, голова асоціації «Спільнота підприємців» володіє  клубами «Бразилом» і «Бора-бора», йому на сьогодні належить більша частина берега. Він залучив багато інвестиційних ресурсів, прикриваючи при цьому впливових чиновників. Через сторінку у вайбері громадської організації він підіймає багато питань по розвитку курортної території. Нажаль, ці проекти більш схожі на рекламні акції й не впливають на покращення умов відпочинку у  Коблеве.

Протягом двадцяти років очолює сільську раду, а й нині об’єднану територіальну громаду (ОТГ) Коблеве Володимир Михайлович Панич. Розумний, рішучий, підступний, але розвиток Коблевської курортної зони залишається поза увагою ОТГ, а великі податки з курортних підприємств перерозподіляються на потреби села. Поза увагою залишаються проблеми водопостачання, каналізаційної мережі,  енергопостачання, дороги та тротуари у курортній зоні. Зовсім не зрозуміла роль ОТГ у наведенні порядку по земельним питанням. Об’єднана територіальна громада наче й не при чому, вона дає лише згоду на перерозподіл ділянок, тим самим сприяє рейдерству.

ОТГ не сприяє легалізації тіньового бізнесу.  Сьогодні ми багато виступаємо проти «чорного бізнесу».  Лихварі створили собі в селах кухні, готують, на ринок вивозять усілякі вінегрети, салати, те, що не може стояти без холодильника, морепродукти, пляшки з «домашнім» віном. Сьогодні травляться кукурудзою, яку варять неякісно. Усі ці продавці стоять без документів, вони просто платять за кожне робоче місце. Люди отруються та звертаються до наших медиків.

Депутат сільради Олексій Осипенко  є власником сеті  магазинів, ресторанів, володіє більш 50 земельними ділянками. Нажаль, як депутат  не сприяє наведенню порядку та розвитку курортної зони.

ЦІНА ПИТАННЯ

На протязі останніх п’яти років розширилось рейдерство по землі. Кришування здійснюється аж до генеральної прокуратури. Ми наразилися на ті ж самі граблі. Якщо раніш у нас відхоплювали шматками орендовану землю, то зараз вони замахнулися на викуплені та маючі свідоцтво права власності з 2011 року земельні ділянки.

23 грудня минулого року, прокуратура №1 м. Миколаєва, яку очолює Дмитро Левицький, в інтересах держави починає справу та оголошує про відміну викупу профспілкою «ЄДНАННЯ» земельних ділянок та повернення підприємствами  профспілки ТОВ «ЄДНАННЯ» та ТОВ «КОБЛЕВО РЕСОРТ МАРИНЕ» земельних ділянок в Коблевське ОТГ.

Дмитро Левицький, що очолював Березанську районну прокуратуру, а тепер очолює першу Миколаївську місцеву прокуратуру, викупив земельну ділянку з недобудованою триповерховою будівлею, яка знаходиться поряд з землею, що належить підприємству профспілки «ЄДНАННЯ».

Другого січня відкривається справа в суді. Вони розраховували на те, що ми це з’їмо, вони все порішають, а ми не відповімо. Але нас своєчасно попередили. Ми не відступили, при підтримці громадських організацій провели брифінг. Сім місяців ми трималися, змусили Коблевську ОТГ дати генеральні плани, документи на будівництво…

У законодавстві залишили, що землі вздовж берега моря, озер, рік у діапазоні двокілометрової зони заборонені для продажу. На території міст, сіл тощо відпрацьовують свій проект з водоохоронної зони. Тут його порушили, як хотіли, і створили навколо цілу систему збагачення. Людям продають ділянки, потім починається ділення, йдуть судові справи, відбирають все, втрачається право на власність, нічого не вирішується. Так людей тут обманюють…

22 липня господарський суд м. Миколаєва відмовив прокуратурі в повному обсязі.

Але ціна – скільки зусиль, часу, скільки адвокати коштують!

– Вам відшкодовують?

Звичайно, ні. Прокуратура сама до пастки потрапила, 80 тисяч гривень поставила судовий збір, тому, що була впевнена у виграші. Але спіймала облизня.

Але, на цьому діло не закінчилося. Прокуратура подала апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції,  сплатив судовий збір в розмірі 120 000 гривень.

Двісті тисяч гривень з бюджетних ресурсів прокуратура направляє на втручання у право мирного володіння своїм майном, отже грубо порушує вимоги Конституції України та Конвенції.

Замість створення умов для розвитку легального туристичного бізнесу та нових робочих місць, наші чиновники тільки створюють перепони, перешкоджають надходженню інвестицій, розвитку курортної зони, покращенню умов відпочинку для жителів України і іноземних туристів.

Дмитро Понамарчук і Володимир Малінін

Далі буде.

 

Поділитись