Китай оголосив про введення в країні медичних сертифікатів для міжнародних подорожей

Китай оголосив про введення в країні медичних сертифікатів для міжнародних подорожей

На початку березня Китай оголосив про введення в країні медичних сертифікатів для міжнародних подорожей, іншими словами “вакцинних паспортів”.

У місцевому МЗС заявили, що впровадження цього документа сприятиме відновленню міжнародних поїздок і відновленню туризму. Схожі ініціативи не перший день розглядаються країнами Заходу, однак Піднебесна стала першою державою, що перейшло від намірів до дій.

Тим часом нововведення вже накрила хвиля критики. По-перше, сертифікати можуть отримати тільки громадяни КНР, по-друге, виник стандартне запитання про безпеку особистих даних. І по-третє, в країні як і раніше діють найжорсткіші в світі карантинні заходи – при в’їзді в Китай необхідно ізолюватися мінімум на 21 день. З вакцинним паспортом або без – навряд чи серед китайців знайдеться багато бажаючих відправитися за кордон, щоб потім провести три тижні на карантині.

Стороннім прохід заборонено

Новина про введення медичних сертифікатів була опублікована 8 березня на сайті консульського департаменту МЗС КНР. У повідомленні – опис і докладна інструкція, як отримати документ. Для цього необхідно за допомогою китайського месенджера WeChat відсканувати розміщений на сторінці відомства QR-код і ввести особисті дані у вікні: ім’я, номер телефону та посвідчення особи.

Проживають в Китаї іноземці стикаються з обмеженнями на першому ж етапі реєстрації: додаток приймає тільки шеньфеньчжен – посвідчення особи громадян КНР. А тим, у кого на руках паспорт, вхід заборонено. Іншими словами, медичні сертифікати розроблені тільки “для своїх”, щоб полегшити міжнародні переміщення для 1,4 млрд жителів Піднебесної.

Згідно із заявою, сертифікат містить в собі інформацію про результати ПЛР-тесту на коронавірус, тесту на виявлення антитіл IgG до Коронавіруси SARS-CoV-2, а також дані про вакцинацію громадянина. Вся ця інформація для кожного користувача зашифрована за допомогою індивідуального QR-коду. Крім електронної версії володар вакцинного паспорта може отримати його паперову копію.

Код Сі Цзіньпіна

У листопаді минулого року в ході онлайн-саміту Групи двадцяти (G20) голова КНР Сі Цзіньпін виступив з ініціативою створити міжнародний механізм визнання “кодів здоров’я”, в основі якого лежатимуть результати ПЛР-тестів на коронавірус.
Як сказав міністр закордонних справ Китаю Ван І, впровадження медичних сертифікатів для міжнародних переміщень – вакцинних паспортів – як раз націлене на реалізацію концепції Сі Цзіньпіна, тільки крім результатів тестів на COVID-19 документ в тому числі включатиме і дані про вакцинацію. “Це китайська версія медичного сертифіката для міжнародних подорожей”, – заявив Ван І на прес-конференції на полях парламентської сесії, яка відбулася в Пекіні на початку березня.

“Головною метою сертифіката стане забезпечення безпечного й упорядкованого потоку людей. У найближчому майбутньому, коли все більше країн будуть домовлятися про взаємне визнання медичних сертифікатів з КНР, цей документ зіграє велику роль у сприянні здоровому, безпечному і впорядкованого транскордонного переміщення людей”, – запевнив глава китайської дипломатії.

Один в полі не воїн

А чи будуть домовлятися? І якщо так, то чи дійсно в найближчому майбутньому? На ці питання журналісти і суспільство в цілому до цих пір не отримали відповідей. Як і на запит про те, з якими саме країнами КНР веде переговори про взаємне визнання вакцинації і результатів тестів на COVID-19.

Крім того, не варто забувати про те, що впровадження сертифіката – це спроба полегшити виїзд за кордон поки тільки для громадян КНР. При відсутності визнання документа іншими країнами толку від нововведення трохи.

Привід для критики

У той час, як китайські ЗМІ вихваляють впровадження сертифікатів і плекають надію на відновлення міжнародних поїздок, західні видання знайшли чимало причин для критики. Перш за все, сумніви у них викликає безпеку збору особистих даних громадян, а вірніше – її можливу відсутність. МЗС Китаю же запевняє, що всі заходи безпеки дотримуються.

Крім того, постає питання про неоднорідною доступності вакцин в різних країнах і регіонах, а значить – про неможливість забезпечити доступ до вакцинним паспортами для населення світу на рівних умовах.

Раніше директор програми Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) з надзвичайних ситуацій Майкл Райан також застеріг від впровадження паспортів вакцинації. За його словами, той факт, що вакцини не доступні для всіх, може, навпаки, обмежити можливості для міжнародних поїздок. Він також вказав на те, що деякі люди не мають можливості вакцинуватися з особистих причин, наприклад на увазі протипоказань по здоров’ю. Це в свою чергу погіршує етичний аспект проблеми.
Крім того, Райан підкреслив, що даних про вакцинах як і раніше недостатньо – невідомо, як довго зберігаються антитіла після щеплення.

Поділитись