Київ зажадав протягом 48 годин обговорити військові дії Росії

Київ зажадав протягом 48 годин обговорити військові дії Росії

Київ уже дві доби намагається дізнатися дані про дії російської армії у прикордонній з Україною зоні.

11 лютого українське МЗС запросило доповідь з детальною інформацією, а 13 лютого дипломати попросили зібрати учасників Віденського документа 2011 року, зокрема й Росію. Переговори мають відбутися протягом двох діб.

Протягом 48 годин Україна чекає на зустріч з Росією та іншими країнами — учасницями Віденського документа 2011 року. Київ має намір прояснити ситуацію із пересуванням військ вздовж кордону з Україною. Про це написав на своїй сторінці у Twitter український міністр закордонних справ Дмитро Кулеба.

У пості він наголосив, що Москва не дала відповіді на запит у рамках Віденського документа, тому Київ переходить до подальших дій.

«Ми просимо про зустріч з Росією та всіма державами-учасницями протягом 48 годин для обговорення її посилення та передислокації вздовж нашого кордону та у тимчасово окупованому Криму», – написав Кулеба.

Міністр також вважає, що Росія «має виконати своє зобов’язання щодо військової транспарентності, щоб знизити напруженість і підвищити безпеку для всіх», якщо вона серйозно ставиться до «неподільності безпеки на просторі ОБСЄ».

Двома днями раніше Кулеба заявив, що Київ активує Віденський документ. “Ми офіційно застосували механізм зменшення небезпеки згідно з розділом III Віденського документа”, – написав він у Twitter.

Таким чином, Київ звернувся до Росії і зажадав надати протягом двох діб пояснення своєї «воєнної діяльності» біля українських кордонів та Криму. Українська влада хоче отримати інформацію про точні райони проведення навчань, дати військових заходів, а також дані про військові формування, техніку та озброєння.

Кулеба попередив, що якщо Росія не надасть Україні запитану інформацію чи Київ вважатиме, що дані «недостатні чи неналежні», то українські політики звернуться до країн Віденського документа для скликання переговорів.

Джерело в російському МЗС підтвердило, що дипломати отримали запит Києва каналами зв’язку ОБСЄ. Але Москва вважає надання таких даних необґрунтованими, оскільки військова діяльність Росії «не є незвичайною і не дає підстав для запуску механізму».

У міністерстві вважають, що Київ намагається таким чином відвернути увагу від «власної суттєвої незвичайної військової активності» та щоденного обстрілу Донбасу. Джерело заявило, що Москва дасть відповідь на цей запит.

У зустрічі, про яку попросив Київ, можуть брати участь не лише Росія та Україна, а й інші країни Віденського документа від 2011 року. До нього приєдналися понад 50 країн, зокрема США, Великобританія, Німеччина, Франція.

Збори можуть пройти в будь-якому місці, яке повинні були вибрати спільно. Якщо домовитися не вдалося, то переговори можуть бути організовані у Відні в Центрі із запобігання конфліктам. Вестиме зустріч Польща (як голова ОБСЄ).

Віденський документ, підписаний у 2011 році, передбачає, що країни вживатимуть заходів щодо зміцнення безпеки та довіри між учасниками угоди. Вони обмінюються даними про військові сили, навчання, основні системи озброєнь і т.д. Консультації можуть бути проведені за «незвичайної військової діяльності», небезпечних інцидентів.

З 10 по 20 лютого Росія та Білорусь проводять перевірку ЗС Союзної держави. До 9 лютого проходила дислокація та угруповання військ на територію республіки. А з 10 лютого розпочалися навчання «Союзна рішучість – 2022».

Поділитись