Керівництво «Нафтогазу» має бути притягнено до відповідальності

Керівництво «Нафтогазу» має бути притягнено до відповідальності

Антиукраїнська діяльність керівництва НАК «Нафтогаз», ДК «Укргазвидобування» та «Укртрансагазу» призвела до наймасштабнішої енергетичної кризи в Україні, наслідки якої гірші, ніж аналогічної кризи 2009 року.
І це попри те що:
– зима 2017/18 стала найтеплішою за весь час незалежності України;
– ціна на газ для населення за останні чотири роки зросла в 10 разів, а швидкість її зростання в 4 рази перевищила рівень інфляції за цей період;
– НАК «Нафтогаз» отримав за останні три роки десятки мільярдів гривень чистого прибутку;
– ДК «Укргазвидобування» минулого року отримало понад 30 млрд грн на реалізацію інвестиційних програм.

До опалювального сезону Україна виявилась не готовою, і газу не вистачає настільки, що навіть незначне середньодобове коливання температур, не нижче -10°С, призвело до припинення постачання газу для опалення дитячих садків, шкіл, лікарень, вишів та зменшення температури у будинках.

ДК «Укргазвидобування» збільшило видобуток газу лише на 4%, проте не використало 21 млрд грн, які мало спрямувати на інвестиції у газорозвідку та газовидобуток. І це лише 2017 року.

На початок опалювального сезону в підземних газосховищах було накопичено лише 16,395 млрд куб. м газу, чого недостатньо для безкризового проходження опалювального сезону. Це найнижчий показник запасів за всі роки незалежності. Станом на 1 березня обсяги газу в підземних газосховищах становили лише 9,98 млрд куб м. З технічних причин 4-4,5 млрд куб. м мають постійно бути у сховищах, тому вільний обсяг газу – близько 5 млрд куб. метрів. За умов використання лише його, без додаткових закупівель, цього вистачить на 25 днів за середньодобової температури -20°С. Нічого подібного наразі немає.
Постає питання: що відбувається? І чому керівництво НАК «Нафтогаз» постійно дезінформує президента, парламент, уряд та народу України?

Нагадаю, що 30 жовтня 2017 року «Укртрансгаз» (дочірня компанія «Нафтогазу») офіційно повідомила, що вже 700 днів поспіль Україна не купує російській газ. 
2 березня “Нафтогаз” заявив, що відмова “Газпрому” задовольнити березневу заявку “Нафтогазу” на поставку палива призвела до його дефіциту в розмірі “8 … 9%”. Який може бути дефіцит, якщо газу у Росії ми не купуємо? Вочевидь «Нафтогаз» постійно купував саме російській газ та завдяки шахрайським схемам перепродував його українців, непогано заробляючи на цьому.

Заява «Нафтогазу» щодо зниження «Газпромом» на 20% тиску у газопроводах, також вигадка, бо “Газпром” 28 лютого вийшов на абсолютний рекордний рівень транзиту української ГТС за останні роки – 699,3 мільйона кубічних метрів на добу. Зниження тиску на 20% у порівнянні з лютневим рекордним рівнем не спроможне призвести до жодних проблем, адже цей рекорд більш ніж у 2 рази перекривав звичайне навантаження ГТС.

Дезінформацією є і заява «Нафтогазу» про те, що у газосховищ “є технічні обмеження в тому, скільки газу можна підняти протягом доби”, і вони “зараз працюють на максимальному режимі відбору – 115 млн куб м. Нагадаю, що в грудні 2014-го і січні 2016 року з ПСГ піднімали по 120 – 126 млн куб. м газу щодоби. Та й потреба України у блакитному паливі на сьогодні набагато менше, ніж у 2005-му, 2009-му, 2013 роках, оскільки промислове виробництво скоротилося, десятки ТЕЦ перейшли на альтернативні енергоносії, фактично не працює хімічна галузь, для якої газ був сировиною, у Крим і на Донбас його постачати не потрібно.

Маючи багатомільйонні зарплати, Коболєв та його підлеглі не лише нічого не зробили для підготовки України до опалювального сезону, а й свідомо дезінформували та дезінформують керівництво держави і народ України щодо реального стану справ.

Отримуючи більше 1,5 млн гривень зарплати щомісячно та премії у розмірі річного окладу (19 млн грн.), Коболєв та його підлеглі не лише нічого не зробили для підготовки України до опалювального сезону, а й свідомо дезінформували та дезінформуютькерівництво держави і народ України щодо реального стану справ.

Уряд має негайно відправити керівництво «Нафтобазу» у відставку, а СБУ та Рахункова палата України розпочати кримінальне провадження та аудит діяльності «Нафтогазу», аби з’ясувати на кого воно працювало, куди зникли десятки мільярдів гривень державних коштів і чому їх не використали за призначенням – на розвиток власного видобутку газу.

Михайло Головко, народний депутат України, економіст

Поділитись