Європі та США настав час закрутити фінансові гайки для росії – Politico

Європі та США настав час закрутити фінансові гайки для росії – Politico

Європі та США настав час закрутити фінансові гайки для росії та прискорити припинення війни.

Про це пише Politico.

Проблеми Кремля з фінансуванням війни посилюються і це добре помітно після того, як російський уряд опублікував переглянутий бюджет країни на 2025 рік, зазначають у виданні.

Тепер Європі та США належить скористатися цим і збільшити економічні витрати для рф, закривши лазівки для санкцій. Тим самим вони зможуть прискорити закінчення війни, можливо, на користь України, або, як мінімум, спонукати путіна до серйозних переговорів щодо мирного врегулювання.

Уважне вивчення планів путіна щодо витрат на наступний рік показує, що Кремль має намір витратити на оборону значні 145 мільярдів доларів із приблизно 436 мільярдів доларів державних витрат. Це становить понад 6,3% від ВВП росії, в той час, як контрольний показник НАТО становить 2%. Це найвищий рівень військових витрат Москви з часів холодної війни.

«Погана новина для путіна — його технократи насправді приховують повну вартість його дій в Україні. По по всьому річному бюджету розкидані додаткові виплати, пов’язані з війною, включно із зарплатою, яку Москва платить робітникам в окупованих нею українських регіонах; медичним обслуговуванням поранених солдатів; розбором завалів; ремонтом інфраструктури та нерозкритими «секретними» статтями. Якщо скласти всі ці витрати, реальне навантаження на російську економіку наближається до вражаючих 10% ВВП», — йдеться у матеріалі.

Справа в тому, що російський уряд не отримує достатньо грошей, щоб покрити ці витрати. Кремль змушений працювати з дефіцитом — торік він уже склав близько 34 мільярдів доларів.

Це відкриває перед Заходом нові можливості. В той час як для більшості урядів дефіцит є прийнятним, рф «не є звичайною країною». Через західні санкції Москва не може збалансувати фінансову звітність за рахунок міжнародних запозичень і змушена платити внутрішнім кредиторам за позахмарними відсотковими ставками — до 16% за 10-річними облігаціями. Це непосильні витрати.

Ще небезпечніше те, що путінські технократи спустошують російський Фонд національного добробуту, пишуть у Politico. В нормальних умовах ФНД росії має дві мети — зберігати надлишкові податкові надходження в хороші часи і бути страховкою від низьких цін на нафту, коли справи йдуть погано. Але останнім часом Кремль виснажує кошти фонду, щоб оплатити військові витрати.

У 2021 році ліквідність ФНД становила 117 мільярдів доларів, тоді як сьогодні вона становить лише 55 мільярдів.

«Якщо ФНД коли-небудь вичерпається, Москві доведеться вибирати з безлічі поганих варіантів, щоб розпалити фінансові топки своєї військової машини. До них належать підвищення податків для еліти і середнього класу рф, збільшення обсягу запозичень, друкування рублів, які не варті уваги, і, можливо, скорочення соціальних субсидій і виплат, які допомагають тримати населення в покорі», — зазначають аналітики.

Мінфін країни вже певною мірою використовує ці варіанти, але до серйозного суспільного резонансу справа поки не дійшла. Якщо йому доведеться вдатися до більших запозичень, підвищення податків, друкування рубля і скорочення допомог, то це обіцяє ризики для стабільності режиму.

Це вразливість, яку Європа і США повинні використовувати. І найшвидший спосіб зробити це — знизити «цінове обмеження» G7 на експорт російської нафти.

Насправді цей інструмент надає росії велику санкційну лазівку. По суті, поки вона продає нафту за ціною 65 доларів за барель, Кремль може отримувати скільки завгодно доходів без будь-яких санкцій.

Щомісячно Москва отримує від цих продажів близько 9 млрд доларів у вигляді податкових надходжень, зокрема близько 1 млрд доларів від ЄС. І кожен мільярд, який Кремль отримує від продажу енергоносіїв, — це мільярд, який йому не потрібно вилучати з ФНБ, щоб збалансувати бюджет, підтримати режим і оплатити бойові дії в Україні.

«Настав час закрутити фінансові гайки росії, знизивши «стелю» цін на нафту до 30 доларів за барель — майже до реальних витрат росії на видобуток. А Європі та США слід посилити санкції проти незаконних покупців нафти в Китаї, Індії та Туреччині.
Це має стати одним із головних пріоритетів, коли європейські лідери сядуть за стіл переговорів із наступною американською адміністрацією. Подібний вплив на фінансову слабкість путіна допоможе Україні здобути перемогу», — підсумовують автори статті.

Поділитись