Риторика Білого дому останнім часом різко змінилася щодо України й через це є певні побоювання, що США не просто відмовляться від військової підтримки нашої країни, а й поставлять на паузу те, що вже пообіцяли нашій країні.
На думку військового експерта Сергія Грабського, така ситуація можлива, але треба не «драматизувати», а більш співпрацювати з ЄС, іншими країнами та розвивати власне виробництво. Так фахівець в ефірі телемарафону відповідь на питання про наявність в Україні плану «Б», який має бути спрямованим на мінімізацію наслідків.
«Давайте не будемо драматизувати. Тому ще є таке поняття, як договірні обов’язки й Сполучені Штати просто фізично не можуть поставити на паузу те, що вже оплачене, та те, ще виробляється. Йдеться про поставки тих заявлених обсягів озброєння, які були забезпечені пакетом Конгресу США, які президент Трамп скасувати не може. Ну, й плюс це договірні обов’язки…», – пояснив Грабський.Водночас він визнав, що така ситуація може виникнути та Україна має бути до неї готова.
«У нас є основні напрямки, по яких нам треба підвищити співпрацю з нашими європейськими союзниками. А саме – ракетне озброєння для систем Протиповітряної оборони. Ми розуміємо, наскільки це важливо та усвідомлюємо, що Росія не збирається припиняти атаки й тому забезпечення ППО стає нашим завданням номер 1», – наголошує Грабський.
Він також нагадав, що є така «фігура» в американському політикумі як мільярдер Ілон Маск, якому належить SpaceX, а підрозділи ЗСУ підтримують зв’язок за допомогою системи Starlink цієї компанії.
«Уявіть собі, що станеться, якщо вимкнуть Starlink… Ми маємо бути до цього готові та продумувати альтернативні засоби зв’язку, комунікації та управління військами. Маємо усвідомлювати, що поставки бронетехніки так саме може бути компенсовано європейськими союзниками, звісно не у таких обсягах, як Сполучені Штати. Ми говоримо приблизно про 30-40% загальної допомоги, що так само має нас не заспокоювати, але не дати опускати руки», – зазначив Грабський.Він додав, що Україна має шукати альтернативні джерела надходження озброєння та бойової техніки. Також експерт зазначив, що має надію на потенційні переговори з Південною Кореєю. На його думку, ця країна може стати «арсеналом», який дуже допоможе у разі погіршення ситуації з поставками американського озброєння. Крім того, Грабський вважає, що треба співпрацювати з Японією, яка спроможна випускати значні обсяги озброєння та бойової техніки.
Крім того, на його думку, Україна має, куди рости – є власні потужні перспективи з безпілотними системами всіх типів тощо.
За словами Грабського, треба шукати й інші ринки, де можна «розжитися» озброєнням, наприклад, у Південній Америці. Звісно, це не ті об’єми, які можуть задовольнити Україну, але для оборонних дій «таких обсягів» може вистачити. Зокрема, до завершення «періоду невизначеності» у США, або до того моменту, коли Україна вийде на відповідні обсяги постачання озброєння з Європи, яких вистачить, хоча б, для оборонної війни.
Грабський уточнив, що європейський ринок інтегрований в західний ринок та має ті ж самі стандарти, що й американське озброєння. Це означає, що країни ЕС мають потужності для виробництва ракет для таких систем, як Patriot, SAMP-T тощо.
«До того ж Європа значно краще, ніж США, усвідомлює загрозу, яка виходить від Російської Федерації…», – підкреслив Грабський. Та додав, що основний акцент треба робити на європейських союзниках, та на тому, що відповідний ринок в Європі має тенденції до розвитку.
Також експерт пояснив, чи можна казати, що через ситуацію, яка склалася через нову політику Білого дому.
«Не можна сказати, що Європа прокинулася тому, що Європа дуже різна. Є Європа, умовно, Іспанія, та є Польща. Якщо ми говоримо про Європу, яка наближена до нас та усвідомлює загрозу, то так – ця Європа прокинулася та допомагає нам. Ті, що далі (географічно – ред.), не хочуть відійти від тої зручної ситуації, в якої проживали 30 років та не до кінця усвідомлюють, що світ змінився», – сказав Грабський.
Він також вважає, що треба очікувати важливих рішень, які будуть прийняті 24 лютого в Києві під час візиту керівників ЕС.