ЄС відмовився йти на поступки Великобританії

ЄС відмовився йти на поступки Великобританії

Лідери Євросоюзу відмовилися йти на поводу у Лондона і укладати угоду по Brexit за всяку ціну.

Саміт ЄС оголосив про початок підготовки до виходу Великобританії зі складу об’єднання без угоди про вільну торгівлю. При цьому в рамках зустрічі глави держав і урядів країн Євросоюзу також обговорили погіршення ситуації з пандемією коронавируса, зажадали від Росії повернутися до переговорів по MH17 і поскаржилися на незаконні дії Туреччини в Східному Середземномор’ї.

Brexit став однією з головних тем дводенного саміту ЄС, який завершився 16 жовтня. Глави держав і урядів країн Євросоюзу вирішили не змінювати свій підхід до переговорів з Великобританією, незважаючи на відсутність будь-яких зрушень в цьому процесі.

Як повідомив глава Євроради Шарль Мішель, Брюссель готовий і сповнений рішучості працювати над укладенням угоди про подальші відносини з Лондоном, але не за всяку ціну. Це також підтвердило підсумкову заяву лідерів ЄС, згідно з яким усі зацікавлені гравці повинні підготуватися до завершення Brexit без угоди про вільну торгівлю.
Подібна реакція була цілком очікуваною, оскільки Лондон також відмовився міняти свій підхід до переговорів. Більш того, в Великобританії оголосили про завершення всіх обговорень, так як не бачать сенсу в продовженні діалогу без «фундаментального зміни підходу» з боку Євросоюзу.

Однак ЄС йти на поводу у британської влади не збирається: глави держав і урядів об’єднання закликали Лондон зробити все можливе для того, щоб діалог був продовжений.

В якості кроку назустріч Великобританії можна назвати формальний дозвіл про продовження переговорного процесу на кілька тижнів – нової відстрочки по Brexit.

«Євросоюз доручає своєму головному переговірнику (Мішелю Барньє) продовжити переговори в найближчі тижні Саміт доручає Європейської комісії своєчасно підготувати пропозиції односторонніх надзвичайних заходів для забезпечення інтересів Євросоюзу», – йдеться в підсумковому документі.

Крім того, лідери ЄС нагадали Великобританії, що угода про вихід з ЄС і інші протоколи повинні бути своєчасно імплементовані в повному обсязі. З огляду на, що перехідний період по Brexit завершується 31 грудня, у сторін залишається менше трьох місяців для укладення угоди і її ратифікації. Ласкаво повинні дати британський парламент і Європарламент, хоча у Великобританії цей пункт викликав проблеми ще до офіційного початку Brexit.

Президент Франції Еммануель Макрон за підсумками саміту заявив, що переговори стикаються з перешкодами на всіх напрямках. За його словами, досягнення угоди потребуватиме чималих зусиль, але це в більшій мірі необхідно Великобританії – саме вона вирішила покинути Євросоюз.

Сьогоднішні британські пропозиції зводяться до забезпечення доступу на ринки ЄС без дотримання правил. Це неприйнятно, тому що в такому випадку ми прирікаємо наш ринок на неприпустиму ситуацію На даний момент домовитися не вдалося, так як проблема недостатньо серйозно сприймається по ту сторону Ла-Маншу. І я шкодую про це », – резюмував Макрон.

Вірусні питання

Ще однією важливою темою саміту ЄС стала пандемія коронавируса COVID-19. Останнім часом в ряді європейських держав знову спостерігається зростання захворюваності, що викликає серйозну стурбованість в Брюсселі.

«Ситуація серйозна і безпрецедентна. І ми прийняли рішення зміцнити наше європейське співробітництво, особливо з тестування і відстеження. І ми також прийняли рішення організувати на регулярній основі співробітництво і координацію на рівні глав держав або урядів », – зазначав Шарль Мішель.

У підсумковій заяві лідерів ЄС окремо вказується на необхідність продовження координації зусиль країн об’єднання за наступними пунктами: правилам карантину, відстеження людей, які контактували із зараженими, тестування, оцінки методів перевірки людей, а також тимчасовим обмеженням на поїздки всередині Євросоюзу.

Відносно створення вакцин проти коронавируса глави держав і урядів ЄС привітали поточні кроки по їх розробці. Європейські лідери закликали забезпечити надійний процес авторизації та моніторингу вакцинації, виступивши за справедливий доступ до препаратів і співробітництво з цього питання на глобальному рівні.

Як зазначає Euronews, в рамках обговорення пандемії боку також торкнулися питання про фонд відновлення економіки ЄС, створення якого було схвалено ще в липні. Основна дискусія точилася навколо принципів верховенства права, їх дотримання – ключовий момент для отримання коштів.

Головні проблеми тут виникають у Польщі та Угорщині, які тривалий час стикаються з критикою за порушення основних демократичних цінностей. Будапешт і Варшава виступають проти розподілу коштів за таким принципом, поки угоди в цьому питанні досягти не вдалося. Часу на вирішення спірних моментів залишається все менше, так як бюджет ЄС, до якого належить і фонд, повинен бути в обов’язковому порядку затверджено до грудня.

Зовнішньополітичний вектор

В рамках саміту ЄС глави держав і урядів об’єднання не забули приділити увагу питанням зовнішньої політики, тут варто виділити кілька ключових тем. По-перше, лідери Євросоюзу засудили продовження насильства по відношенню до мирних протестувальників в Білорусі. Крім того, саміт ЄС висловив солідарність з Литвою і Польщею, ці країни постраждали через введення європейських санкцій по Мінську – у відповідь білоруська влада зажадали скорочення польської та литовської дипмісій на території республіки.

По-друге, лідери ЄС знову поговорили про те, як далі будувати відносини з Туреччиною на тлі дій Анкари в Східному Середземномор’ї. Йдеться про геологічної діяльності в районах континентального шельфу, які належать Греції і Кіпру.
Саміт висловив солідарність з Афінами і Никосією, закликавши Анкару відмовитися від досліджень шельфу і почати працювати над зниженням напруженості в регіоні. З точки зору ЄС, дії Туреччини неприйнятні і цілком можуть привести до введення санкцій – це рішення, можливо, буде прийнято на черговому саміті в грудні.

По-третє, не забули європейські лідери і про Росію. Як очікувалося, на саміті буде обговорюватися ситуація навколо можливого отруєння російського блогера Олексія Навального. Та й санкції щодо цього інциденту вже були узгоджені в рамках ЄС, проте в підсумковій заяві про опозиціонера згадок немає.

Цього разу лідери ЄС закликали Росію відновити тристоронні консультації з Нідерландами і Австралією щодо катастрофи MH17 Boeing в Україні в липні 2014 року, які раніше були перервані Москвою.

«Через шість років після трагічного інциденту 298 жертв і їх близькі заслуговують звершення правосуддя. Європейська рада підтримує всі зусилля по встановленню правди і визначення відповідальності, відповідно до резолюції РБ ООН номер 2166», – йдеться в документі.

Поділитись