Як власник «РБК-Україна» Йосип Пінтус допомагає двоюрідному братові росіянину Герману Каплуну

Як власник «РБК-Україна» Йосип Пінтус допомагає двоюрідному братові росіянину Герману Каплуну

Як власник «РБК-Україна» Йосип Пінтус допомагає двоюрідному братові росіянину Герману Каплуну, який працює на ФСБ, відмивати гроші – розслідування

Зарубіжні журналісти видання Crypto Intelligence провели та опублікували масштабне розслідування

Зарубіжні журналісти видання Crypto Intelligence провели та опублікували масштабне розслідування,  що стосується росіянина Германа Каплуна, колишнього власника російського пропагандистського ЗМІ РБК, який зараз намагається створити імідж законослухняного британського інвестора, а також його двоюрідного брата Йосипа Пінтуса, власника українського інформаційного агентства «РБК-Україна». Каплун хоче обілити свої гроші у Великій Британії через TMT Investments, а в Україні – через компанії Йосипа Пінтуса. Однак гроші, які Каплун та Пінтус намагаються відмити, просякнуті кров’ю, оскільки вони надійшли від російського уряду, зокрема від МВС, з ліцензіями на деякі компанії Каплуна, виданими ФСБ.

За даними журналістів, з початку 2000-х російський холдинг РБК керував окремим ІТ-бізнесом під брендом РБК СОФТ. 2007 року акціонери РБК проголосували за виділення ІТ-бізнесу РБК в самостійну холдингову компанію «АРМАДА».

У тому ж 2007 акції «Армади» пройшли лістинг на московських біржах РТС і ММВБ. За $20 млн, отриманих від продажу частини акцій компанії, було куплено низку інших російських IT-підприємств, які займаються розробкою та інтеграцією програмних рішень у секторі B2B (логістика, банківська справа, торгівля, держструктури).

Група компаній «АРМАДА» мала три бізнес-напрями: «Армада Софт» (розробка програмного забезпечення), «Армада Центр» (інтеграція програмного забезпечення та апаратні рішення) та «Армада Онлайн» (хмарні бізнес-послуги).

За даними Федерального казначейства Росії, з 2011 по 2017 рік «Армада» виграла 79 тендерів для держорганів і компаній на загальну суму $80 млн. Серед великих клієнтів «АРМАДА» – мерія Москви, МВС, МОЗ РФ, Міністерство охорони здоров’я РФ, Федеральне казначейство Росії. А також «Газпром», ВЕБ, Ощадбанк та «Вертольоти Росії», що входять до військового концерну «Ростех».

У 2013 році «Армада» отримала ліцензію Другої служби ФСБ, яка дозволяє розробку захищених систем та засобів шифрування.

Співвласниками «Армади» були Каплун та інший російський олігарх Михайло Фрідман («Альфа-груп»). Влітку 2014 року два тодішні центральні акціонери «Армади» — Каплун і Фрідман — посварилися на ґрунті взаємних претензій на отримання фактичного контролю над компанією. Каплун вийшов переможцем і очолив Армаду.

Як повідомили в АТ «Армада», Каплун, як і раніше, входить до ради директорів компанії і, незважаючи на зафіксовані заяви про відсутність акціонерного капіталу «Армади», фактично побічно володіє акціями «Армади» через офшори MENOSTAR HOLDINGS LIMITED (Кіпр) та ARSENAL. ЕДВАЙЗОР, ТОВ (БВО).

«Тому, судячи з дій Германа Каплана та його двоюрідного брата Йосипа Пінтуса, ці двоє явно займаються відмиванням грошей; це не просто якісь російські гроші, ні, це гроші російських державних агентств, деякі з яких або є державними секретними службами, або є частиною російського військового комплексу», – вважають журналісти Crypto Intelligence.

Другою країною, де Каплун відбілює свої російські гроші, є Україна. Йому допомагає його двоюрідний брат Йосип Пінтус, власник одного із найбільших цифрових ЗМІ України – інформаційного агентства «РБК-Україна». Прикриттям для відмивання грошей та, швидше за все, роботи на російські інтереси є венчурний IT-синдикат ТОЛОКА.

У червні 2023 року українські ЗМІ повідомили про прихід інвестиційної спільноти під брендом TOLOKA. У повідомленні йдеться, що співзасновниками проєкту є Ігор Шойфот (TMT Investments), Тарас Кириченко («Нова пошта») та Олександр Кольба (Promodo).

На офіційному сайті ТОЛОКИ підкреслюється підтримка підприємницької діяльності в Україні, благодійних фондів та підтримка України в цілому.

Відповідну «українську» картину намалював у своєму інтерв’ю один із заявлених співзасновників ТОЛОКИ, представник TMT Investments Ігор Шойфот.

Однак, згідно зі сторінкою Шойфота в LinkedIn, вищу освіту він здобув у Москві, здобувши ступінь доктора філософії в Російській академії наук.

Крім того, він є бізнес-партнером Каплуна з березня 2011 року, практично з перших днів існування TMT Investments.

Роль Росії у житті та досвіді Шойфота ніколи була предметом обговорення «ТОЛОКИ». Той факт, що найбільший інвестор TMT Investments Герман Каплун є громадянином Росії, також ніколи не піднімався.

Варто зазначити, що найбільше висвітлення ТОЛОКИ у ЗМІ прийшло з видання ПроІТ, започаткованого влітку 2023 року (у ті ж терміни, що й ТОЛОКА) колишнім головним редактором «РБК-Україна» Антоном Підлуцьким та PR-експертом Олесею Остаф’євою. Новини ТОЛОКИ також було розміщено на РБК-Україна.

«РБК-Україна» зараз входить до топ-5 цифрових ЗМІ України. Заснована в 2006 році, це регіональне відділення російського медіахолдингу РБК (скорочення від «РосБізнесКонсалтинг»), що належить Герману Каплуну. Українською «дочкою» РБК керує Йосип Плінтус, двоюрідний брат Каплуна. Офіційна версія, що розповсюджується РБК-Україна та закріплена також на її сторінці у Вікіпедії, полягає в тому, що українське агентство розлучилося з російською холдинговою компанією у 2010 році та з 2015 року повністю перебуває під контролем Пінтуса. «РБК-Україна» зображується як незалежна компанія з 2014 року, яка не має жодного відношення до колишніх російських власників.

Проте є безліч доказів, що це неправда. Розслідування журналістів виявило, що «РБК-Україна» може контролюватись та фінансуватись російськими сторонами через анонімні офшори.

Так, фактичне право власності на інформаційний портал rbc.ua, згідно з інформацією на вказаному сайті, здійснює ТОВ «ЮБТ МЕДІА». Генеральний директор – Йосип Пінтус, заступник генерального директора – Володимир Шульц. Обидва вважаються співвласниками.

При цьому Пінтус, як і раніше, очолює ТОВ «РБК-УКРАЇНА», «оператора» сайту rbc.ua до 2015 року. Власником ТОВ «РБК-УКРАЇНА» є ТОВ «МАС МЕДІА ГРУП» (100%). Власником ТОВ «МАС МЕДІА ГРУП» є компанія THORNLEY INVESTMENTS LTD (БВО, 100%). Інформації про кінцевого бенефіціара THORNLEY INVESTMENTS на даний момент немає.

Дуже показовим є той факт, що незважаючи на заяви про розрив зв’язків із російською компанією РБК, Йосип Пінтус зробив усе можливе, щоб зберегти російську торгову марку в Україні. Як приклад таких напружених зусиль з боку Пінтуса можна навести судову справу 2015–2018 років, яка стосувалася прав власності на торгову марку РБК.

У ході реструктуризації російського РБК у 2013–2014 роках фактичним власником «РБК-Україна» був Каплун через кіпрську «РБК-ІНВЕСТМЕНТ». У 2014 році фактичним власником РБК-Україна (ГРУПА МАС МЕДІА) стала офшорна компанія з Британських Віргінських островів THORNLEY INVESTMENTS. Відповідно або був договір купівлі-продажу, або Каплун передав компанію Пінтусу в дар, або Каплун залишається кінцевим акціонером РБК-Україна (через THORNLEY INVESTMENTS). THORNLEY INVESTMENTS вважається афілійованою особою РБК-РФ, тому між РБК-Україна та РБК-РФ існує діючий зв’язок (через MASS MEDIA GROUP та THORNLEY INVESTMENTS).

Правоохоронців Великобританії, України, зокрема Служби безпеки України та його голови Василя Малюка, мають зацікавити той факт, що громадянин Росії Каплун, який має зв’язки з російським урядом та спецслужбами, продовжує впливати на одне з найбільших українських ЗМІ – «РБК-Україна» свого двоюрідного брата Йосипа Пінтуса.

Поділитись