У Москві вдруге з моменту загострення карабахської кризи майже одночасно опинилися глави МЗС Вірменії і Азербайджану – Зограб Мнацаканян і Джейхун Байрамов.
Особистої зустрічі, як це було в ході десятигодинних переговорів в особняку МЗС РФ в ніч на 10 жовтня, на цей раз між міністрами Вірменії та Азербайджану не відбулися – тільки два окремих розмови з шефом російської дипломатії Сергієм Лавровим.
«В ході переговорів обговорювалися нагальні питання, пов’язані з реалізацією раніше досягнутих домовленостей про припинення вогню в зоні нагірно-карабахського конфлікту і створення умов для його сталого врегулювання», – йдеться на сайті МЗС РФ.
Буквально відразу після зустрічі Лаврова і Мнацаканян прем’єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян в прямому ефірі в Facebook заявив, що «питання Карабаху на даному етапі і починаючи з цього етапу не має дипломатичного рішення на довгий час».
Вірменський народ тільки зі зброєю в руках зможе домогтися прийнятного для себе рішення конфлікту, підкреслив Пашинян і закликав: «все, хто може, беріть зброю в руки і їдьте воювати за Арцах».
При цьому Пашинян підкреслив, що дуже високо оцінює співпрацю Москви і Єревана. «Ми відчуваємо сприяння Росії як стратегічного союзника Вірменії та вірменського народу», – запевнив прем’єр.
Після таких слів глави вірменської уряду в Баку на контрасті заявили: Азербайджан підтримує переговори. Хоча ще тижнем раніше президент республіки Ільхам Алієв говорив, що конфлікт залишається «військово-політичним», і не виступав проти його військового дозволу.
Більш детального змісту бесіди Сергія Лаврова з главами МЗС двох країн не наводиться, однак не виключено, що однією з тем стала підготовка зустрічі лідерів Азербайджану та Вірменії. Раніше в паралельних інтерв’ю ЗМІ обидва політики зізналися, що готові до особистої зустрічі в Москві, але поки не отримували запрошення.
21 жовтня посол Азербайджану в РФ заявив, що ситуація для контактів лідерів Азербайджану та Вірменії ще не дозріла.
Міноборони Азербайджану 21 жовтня заявило про взяття під свій контроль села Черек Джебраїльського району Карабаху. У міноборони Вірменії заявили, що підрозділи армії оборони НКР збили на південному напрямку азербайджанський літак, проте Баку цю інформацію спростував.
Вірменська сторона також продовжує займатися підрахунком жертв, яких зазнав Азербайджан. За даними єдиного інформцентру республіки, азербайджанські військові в ході боїв за добу з 20 на 21 жовтня втратили убитими 150 чоловік. Загальне ж число загиблих азербайджанських військових в Нагірному Карабасі з початку загострення 27 вересня, по вірменської оцінці, досягло 6459 військовослужбовців. Баку ці цифри не підтверджує.
Єреван все ж не бачить іншого рішення карабахського конфлікту, крім дипломатичного. Про це ЗМІ заявив віце-спікер парламенту Вірменії Ален Симонян.
“Ми повторювали завжди і я повторюю зараз: ми не бачимо альтернатив політичного врегулювання цього питання. Однак Азербайджан нас змушує йти на військові заходи, відповідати на агресію відповідне”, – зазначив політик.
Баку також налаштований на мирні переговори з Єреваном, про це неодноразово говорив і президент Азербайджану Ільхам Алієв, нагадав у розмові з «Новинами» депутат азербайджанського парламенту Сабір Гаджиєв.
“Про це настрої на мирне врегулювання говорить і той факт, що президент висловив готовність зустрітися з прем’єр-міністром Вірменії в Москві. Єдина умова, яку ставить Баку, – щоб Єреван представив докази свою готовність вести предметні переговори щодо Карабаху і виконати резолюції ООН”, – пояснив парламентарій.