Генпрокурор України відкрив п’ять справ проти Порошенка

Генпрокурор України відкрив п’ять справ проти Порошенка

Генеральний прокурор України Ірина Венедиктова порушила п’ять справ щодо колишнього президента країни Петра Порошенка за кількома статтями Кримінального кодексу у зв’язку з призначеннями їм суддів Верховного суду (ВСУ).

Про це повідомила прес-служба офісу генпрокурора.

“Генеральним прокурором 6 квітня 2020 року на підставі звернення працівників Верховного суду України внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань про можливі неправомірні дії президента України, повноваження якого припинені, і інших осіб при виданні указів президента України від 10 листопада 2017 року <…> і від 07 травня 2019 року <…> “Про призначення суддів Верховного суду”, – сказано в повідомленні відомства.

При цьому уточнюється, що заведені справи за статтями Кримінального кодексу України про зловживання владою або службовим становищем, про втручання в діяльність судових органів, про невиконання судового рішення і про дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади. “Проведення досудового розслідування в п’яти кримінальних виробництвах за вказаними фактами доручено слідчим центрального апарату Державного бюро розслідувань”, – уточнили в прес-службі.

В офісі генпрокурора відзначили, що, згідно зі зверненням працівників Верховного суду, підстави для видання указів Порошенко і призначення суддів не відповідають нормам Конституції України і закону “Про судоустрій і статус суддів”. Крім того, в зверненні є й інші зауваження, в числі яких твердження суддів Верховного суду про те, що вони “були незаконно позбавлені права на працю та її оплату в зв’язку з так званої ліквідацією Верховного суду”.

Справи Порошенка

Державне бюро розслідувань  України розслідує понад десятка справ, в яких фігурує екс-президент Порошенко. Зокрема, про державну зраду, зловживанні службовим становищем, легалізації злочинних доходів, несплаті податків, спробі узурпації судової влади, за фактом незаконного призначення кабінету міністрів України в 2016 році за відсутності коаліції в Раді. Екс-президент також фігурує в справах про порушення під час продажу найбільшого активу – заводу “Кузня на Рибальському”, про виведення коштів з держконцерну “Укроборонпром” в офшори, про використання підроблених паспортів при виїзді за кордон.

У жовтні 2019 року захисник Порошенка Ігор Головань заявив журналістам, що екс-президент проходить в ряді справ як свідок, однак проти нього особисто справи не відкриті. У грудні Генпрокуратура України повідомила, що засекретила кримінальну справу стосовно Порошенка, а також інформацію по проекту звинувачення, який був переданий до прокуратури ДБР, проте тоді не уточнювалося, який саме справа стала секретним.

Порошенко кілька разів викликався на допити в ДБР в рамках справ, фігурантом яких він є. А 28 лютого його допитували у справі про втручання в процес призначення суддів, однак за підсумками подробиці ні його адвокатами, ні правоохоронними органами не повідомлялися. Відомо лише, що ніяких звинувачень Порошенко за результатами допиту пред’явлено не було. Тоді ж екс-президент повідомив, що Шевченківський районний суд Києва ухвалив рішення, яке зобов’язує слідчого ДБР розглянути питання про закриття справи про втручання в діяльність судів “в зв’язку з відсутністю складу злочину”.

Поділитись