Генеральний прокурор України Ірина Венедиктова порушила п’ять справ щодо колишнього президента країни Петра Порошенка за кількома статтями Кримінального кодексу у зв’язку з призначеннями їм суддів Верховного суду (ВСУ).
Про це повідомила прес-служба офісу генпрокурора.
“Генеральним прокурором 6 квітня 2020 року на підставі звернення працівників Верховного суду України внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань про можливі неправомірні дії президента України, повноваження якого припинені, і інших осіб при виданні указів президента України від 10 листопада 2017 року <…> і від 07 травня 2019 року <…> “Про призначення суддів Верховного суду”, – сказано в повідомленні відомства.
При цьому уточнюється, що заведені справи за статтями Кримінального кодексу України про зловживання владою або службовим становищем, про втручання в діяльність судових органів, про невиконання судового рішення і про дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади. “Проведення досудового розслідування в п’яти кримінальних виробництвах за вказаними фактами доручено слідчим центрального апарату Державного бюро розслідувань”, – уточнили в прес-службі.
В офісі генпрокурора відзначили, що, згідно зі зверненням працівників Верховного суду, підстави для видання указів Порошенко і призначення суддів не відповідають нормам Конституції України і закону “Про судоустрій і статус суддів”. Крім того, в зверненні є й інші зауваження, в числі яких твердження суддів Верховного суду про те, що вони “були незаконно позбавлені права на працю та її оплату в зв’язку з так званої ліквідацією Верховного суду”.
Справи Порошенка
Державне бюро розслідувань України розслідує понад десятка справ, в яких фігурує екс-президент Порошенко. Зокрема, про державну зраду, зловживанні службовим становищем, легалізації злочинних доходів, несплаті податків, спробі узурпації судової влади, за фактом незаконного призначення кабінету міністрів України в 2016 році за відсутності коаліції в Раді. Екс-президент також фігурує в справах про порушення під час продажу найбільшого активу – заводу “Кузня на Рибальському”, про виведення коштів з держконцерну “Укроборонпром” в офшори, про використання підроблених паспортів при виїзді за кордон.
У жовтні 2019 року захисник Порошенка Ігор Головань заявив журналістам, що екс-президент проходить в ряді справ як свідок, однак проти нього особисто справи не відкриті. У грудні Генпрокуратура України повідомила, що засекретила кримінальну справу стосовно Порошенка, а також інформацію по проекту звинувачення, який був переданий до прокуратури ДБР, проте тоді не уточнювалося, який саме справа стала секретним.
Порошенко кілька разів викликався на допити в ДБР в рамках справ, фігурантом яких він є. А 28 лютого його допитували у справі про втручання в процес призначення суддів, однак за підсумками подробиці ні його адвокатами, ні правоохоронними органами не повідомлялися. Відомо лише, що ніяких звинувачень Порошенко за результатами допиту пред’явлено не було. Тоді ж екс-президент повідомив, що Шевченківський районний суд Києва ухвалив рішення, яке зобов’язує слідчого ДБР розглянути питання про закриття справи про втручання в діяльність судів “в зв’язку з відсутністю складу злочину”.