Генеральна Асамблея (ГА) ООН провела вибори непостійних членів Ради Безпеки ООН, а також голови наступній сесії ГА.
Офіційно штаб-квартира ООН поки знаходиться на “нульовій” фазі відкриття через пандемію коронавірусу: співробітники секретаріату та дипломати працюють віддалено. Однак спеціально для одних з найважливіших виборів за рік керівництву ООН довелося “відкрити” зал ГА, а також адаптувати саму процедуру голосування.
Делегатам належало вибрати, які п’ять країн будуть представлені у СБ ООН в 2021-2022 роках, коли його покинуть Бельгія, Домініканська Республіка, Німеччина, Індонезія і Південна Африка.
Безпека понад усе
На відміну від голосувань по резолюціям, коли голос кожної країни відображається на великому екрані, процедура виборів нових непостійних членів Ради Безпеки таємна. Зазвичай вона займає не більше години. Представники всіх країн збираються в Генасамблеї, виступають представники країн-кандидатів, потім співробітники протоколу обносять по залу кілька кошиків для голосування.
Однак через загрозу коронавірусу в Нью-Йорку процедуру довелося значно змінити. Організатори вирішили відмовитися від варіанту віддаленого голосування, так як в цьому випадку не змогли б забезпечити повну анонімність голосування.
У підсумку делегати від кожної країни все-таки приходили в практично порожній зал ГА, але по одному і в масці. Секретаріат видав кожній країні “тимчасовий слот” для появи в будинку і строго попросив делегатів не створювати натовп на вході. Постпреди заходять в зал, беруть бюлетень, відзначають обрані країни, підходять до урн для голосування і тут же залишають штаб-квартиру.
Але недовга поява в ООН дозволяє дипломатам проявити креативність: постпред США при ООН Келлі Крафт прийшла в яскраво-рожевому літньому платті, а одна зі співробітниць протоколу, які здійснюють спостереження за голосуванням, розгулювала по залу в чорній масці з написом “Vote”.
Інтрига для Євросоюзу
Країнам ООН належить вибрати нових непостійних членів Ради Безпеки від чотирьох регіональних груп: Азіатсько-Тихоокеанської, Латинської Америки і Карибського басейну, Африканської і групи Західної Європи та інших країн. У разі перших двох регіонів вибори чисто формальні, адже від них представлено лише по одному кандидату – Індія і Мексика. У Африканської групі кандидата два – Кенія і Джібуті, експерти віддають великі шанси на перемогу Кенії.
Але головна інтрига полягає в тому, які дві країни будуть обрані з трьох кандидатів останньої групи: Канади, Ірландії та Норвегії. Примітно, що з трьох країн лише одна Ірландія є членом Євросоюзу. З урахуванням виходу з ЄС Великобританії, якщо на голосуванні у Генасамблеї переможуть Канада і Норвегія, Франція як представник Євросоюзу залишиться в РБ ООН в гордій самоті.
При цьому Канада вже брала участь у виборах в 2010 році, проте тоді увійти в СБ у неї не вийшло, тому на цей раз країна налаштована рішуче і розгорнула вкрай активну, хоч і віртуальну, передвиборну кампанію.
Голова Генеральної Асамблеї також обирається з дотриманням принципу ротації між п’ятьма регіональними групами. Цього разу країнам належить нескладний вибір. Кандидат на місце голови лише один – представник Туреччини, голова комісії з міжнародних справ Великих національних зборів (парламенту) країни Волкан Бозкир, який і був обраний головою організації.
Тож, Індія, Ірландія, Мексика і Норвегія обрані непостійними членами Ради Безпеки (РБ) ООН на 2021-2022 роки.
В даному турі не вдалося вибрати переможця від Африки, так як жодна з двох країн-учасниць не отримала необхідної підтримки, зазначено в повідомленні.
Крім того, наголошується, що потрібну кількість голосів не набрала Канада, яка виступала конкурентом Ірландії і Норвегії.
Рада Безпеки ООН складається з десяти членів, і п’яти постійних членів (Китай, Росія, Великобританія, США і Франція).