«Газпром» попросить валюту в борг втретє з початку року

«Газпром» попросить валюту в борг втретє з початку року

«Газпром» в третій раз з початку року має намір вийти на міжнародний ринок капіталу з позиками в іноземній валюті.

Зіткнувшись з різким падінням експортних доходів, російський газовий холдинг готує розміщення 7-річних єврооблігацій в доларах, розповіло «Інтерфаксу» джерело в банківських колах.

«Газпром» проведе телеконференція з потенційними інвесторам. Організаторами виступають Газпромбанк, J.P. Morgan, Banca IMI, Natixis і «ВТБ Капітал».

На початку квітня компанія, що володіє монопольним правом на експорт російського трубопровідного газу, продала євробонди на 1 млрд євро з прибутковістю 2,95% річних. Близько третини обсягу викупили російські структури, інвесторам з Німеччини пішло 25% випуску, з Великобританії – 10-15%, з Франції – 10-11%, зі Швейцарії – 6-7%, розповідав віце-президент Газпромбанку Денис Шулаков.

У лютому відбулося розміщення 10-річних євробондів на 2 млрд доларів під 3,25% річних.

З початку року «Газпром» зайняв 3,9 млрд доларів. Втім, близько половини цієї суми пішло на погашення вже наявних боргів: у лютому були погашені євробонди на 800 млн доларів, в березні – на 1 млрд євро, у вересні мають бути виплати ще на 500 млн доларів.

Всього компанії в цьому році може знадобитися зайняти 10 млрд доларів, оцінює аналітик Fitch Дмитро Маринченко. Гроші потрібні компанії, щоб покрити касовий розрив в умовах різкого падіння виручки.

На початок червня експорт «Газпрому» до Європи просів на 20%. Падіння продажів на ключовому ринку – в Німеччині – перевищило 25%, а Туреччина, колись другий найбільший покупець, скоротила імпорт в 7 разів відносно минулого року і в 14 разів – якщо порівнювати з 2018-м.

Середня експорту ціна впала до 106 доларів за тисячу кубометрів, при тому що на спотовому ринку газові котирування в травні падали до 40-45 доларів за тисячу кубів.

Уже в минулому році «Газпром» став збитковим з точки зору грошових потоків: надходження від операційної діяльності не покрили всі витрати на капітальні будівництва, а розрив досяг 190 млрд рублів.

За підсумками першого кварталу «Газпром» зафіксував чистий збиток у 306 млрд рублів. Для зими, коли попит на газ традиційно зростає, це найгірший результат в історії компанії.

Російський газ поступається ринку зрідженого: поставки СПГ в газотранспортну систему Європи за 26 днів травня виросли на 9,4% в порівнянні з тим же періодом минулого року.

Норвегія – третій ключовий постачальник – знизила прокачування, але помітно менше, ніж «Газпром», – на 12%, або 1 млрд кубів.

За січень-квітень частка «Газпрому» в поставках основних зовнішніх експортерів газу в Європу ( «Газпром», Норвегія, СПГ, Алжир, Лівія) знизилася до 35%. У минулому році це було близько 40%, а раніше – більше 45%.

Відновлення балансу на газовому ринку ЄС «буде повільним через надлишок пропозиції, рекордних надлишків в сховищах і слабкий попит, пишуть аналітики Fitch. За прогнозами агентства, вартість газу на голландському хабі TTF збережеться на рівні 66 доларів за тисячу кубометрів протягом літа і підніметься до 100 доларів лише в кінці четвертого кварталу. Це в 1,5 рази нижче середньої ціни минулого року і 2,6 рази менше, ніж в 2018-му році.

Поділитись