Експерти розповіли, як Зеленський втратив підтримку виборців

Експерти розповіли, як Зеленський втратив підтримку виборців

Рейтинг президента України Володимира Зеленського стрімко знижується кілька місяців поспіль у зв’язку з відсутністю прогресу щодо мирного врегулювання на Донбасі і погіршенням соціально-економічної ситуації в країні через епідемію коронавірусу.

На тлі розчарування виборців рейтинг Зеленського за рік знизився майже до 37,6%. Таким чином, за рік на посаді президента Зеленський втратив як мінімум кожного третього виборця, а як максимум – кожного другого.

На думку експертів, якщо президент не продемонструє кардинальних успіхів у ключових для українців сферах, до кінця наступного року його рейтинг буде коливатися в районі 20%. Політологи також не виключають дострокових виборів президента України, якщо економіка продовжить стагнувати, а рівень життя людей буде падати.

Зеленський став президентом України навесні 2019 року. За підсумками першого туру виборів він набрав найбільшу кількість голосів (30,24%) серед усіх кандидатів і вдвічі більше, ніж чинний на той момент президент Петро Порошенко. У другому турі виборів Зеленський переміг, набравши рекордні 73,22%.

На прес-конференції за підсумками першого року на посаді глави держави Зеленський заявив, що за один термін не встигне виконати всі свої обіцянки, і додав, що подумає про другий термін. Хоча в ході своєї виборчої кампанії він заявляв, що йде лише на один президентський термін.

Згідно з даними останнього соцопитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС), рейтинг президента України знизився до 37,6%. “Якщо розрахувати відсотки по відношенню до тих, хто визначився (власне, саме ці показники найближчі до можливих результатів виборів, якби вони проводилися в кінці травня – початку червня), то отримаємо такі результати: 37,6% проголосували б за Володимира Зеленського, 16,2% – за Петра Порошенка, 13,2% – за Юрія Бойка”, – свідчать дані опитування.

Раніше КМІС публікував результати схожого опитування, проведеного в кінці квітня. Тоді Зеленського готові були підтримати на виборах глави держави 40,9% потенційних виборців. Порошенка підтримували 15,7%, Бойка – 8,9%.

Крім падіння особистого рейтингу Зеленського, також відзначається зниження рівня підтримки пропрезидентської партії “Слуга народу”. На позачергових парламентських виборах партія отримала 40% голосів і 254 мандата в Раді, що дозволило їй одноосібно сформувати більшість. Зараз підтримка партії коливається в районі 28%.

Директор Українського інституту політики Руслан Бортник вважає, що падіння рівня підтримки президента обумовлено, перш за все, посиленням розчарування Зеленським серед “електорату-попутників” – тих, хто, голосуючи за Зеленського, насправді голосував проти екс-президента Порошенко і минулою політичною системи.

За його словами, одна частина електорату розчаровується через справи про вбивство журналіста Павла Шеремета і екс-глави одеського осередку “Правого сектора” Сергія Стерненка, друга частина – через відсутність прогресу щодо мирного врегулювання на Донбасі, відсутність соціально-економічної політики . В цілому суспільство розчаровується через високу корупцію та відсутність обіцяних посадок, зазначив політолог.

“Під цим тиском розчарування поступово рейтинг Зеленського обсипається, як дерево восени, від супутнього електорату, і ми бачимо, що рейтинг став нижче 40%. Хоча свого часу, навіть не кажучи про другий тур в 73%, політичний рейтинг Зеленського досягав 60%. За рік як мінімум кожного третього виборця Зеленський втратив, як максимум – кожного другого в порівнянні з другим туром”, – сказав Бортник. Експерт вважає, що без кардинального успіху хоча б по одному з ключових запитів суспільства (мир, благополуччя, боротьба з корупцією) вже до кінця наступного року рейтинг Зеленського буде в діапазоні 17-25%.

На думку українського політолога Володимира Фесенка, в умовах наростання соціально-економічних проблем зниження рейтингів влади неминуче.

“Процес цей відбувається помірно, без різких обвалів. При цьому і “Слуга народу”, і президент Зеленський зберігають великий відрив від найближчих переслідувачів. Виборці, які рік тому відкинули старі політичні еліти і традиційних політичних лідерів, не змінили свого критичного ставлення до них навіть в умовах певного розчарування у президентстві Зеленського. Цьому сприяє і те, що Зеленський залишається головним улюбленцем молодого покоління. до того ж якоїсь нової і прийнятною для них альтернативи вже сам президент Зеленському поки не з’явилося”, – написав Фесенко на своїй сторінці в Facebook.

Співзасновник і директор економічних програм Ukrainian Institute for the Future Анатолій Амелін виділив ряд основних проблем Зеленського, які будуть сприяти подальшому падінню довіри і в майбутньому можуть обернутися для нього достроковою відставкою. На думку експерта, першою проблемою є відсутність компетенції.

“Це той самий ефект Даннінга-Крюгера, коли відсутність компетенцій (наприклад, в держуправлінні, економіці, політиці) не дозволяє адекватно оцінити ситуацію, найняти правильних людей і тим більше поставити їм правильні завдання. Немає проблем, якщо топ-менеджер не має спеціальних знань. Він завжди може себе посилити необхідними фахівцями. Адже “свита робить короля”, але для цього потрібно бути сильним менеджером, хто прагне до мети і не боїться посилити себе професіоналами”, – написав Амелін на своїй сторінці в Facebook.

Він вважає, що Зеленський міг би увійти в число великих лідерів, які зробили Україну успішною, якби думав про наступне покоління, адже той так і заявив, що йде на один термін і, отже, рейтинги йому не важливі. Однак у країни так і не з’явилися довгострокова стратегія і пріоритети, які є одними з атрибутів справжнього “лідера”.

Поділитись