В останні кілька років число репатріантів з Росії до Ізраїлю зростає зі значною швидкістю, розповіли ЗМІ представники найбільших ізраїльських юридичних компаній.
Експерти відзначають, що частина людей їде по Етнорелігійний причин, проте в основному мова йде про поганих економічних умовах в Росії – саме вони призводять до того, що люди залишають країну найдоступнішим способом заради кращої долі.
Погіршення економічної ситуації в Росії призводить до того, що багато громадян все частіше замислюються про переїзд в іншу країну, де їх вміння і навички будуть приносити набагато більший дохід і забезпечувати якісно інший рівень життя.
Результати опитування, проведеного в листопаді минулого року, показали, що 21% росіян хотіли б переїхати з країни на постійне місце проживання, а серед респондентів у віці до 24 років таких 53%. При цьому найчастіше в якості причин наводилися бажання дати своїм дітям гідне майбутнє, поточна економічна і політична ситуація в Росії, а також більш якісні зарубіжні освіта і медицина.
Зрозуміло, одного бажання замало – на ділі бажаючі виїхати в іншу країну стикаються з безліччю різних бар’єрів на кшталт отримання візи, дозволу на проживання, недостатньо доброго володіння іноземною мовою і необхідністю мати порівняно великий запас коштів. Та й в цілому переїзд в іншу країну досить важко здійснити через психологічні причини: для цього потрібно все кинути і поїхати туди, де немає знайомих, які можуть допомогти влаштуватися на роботу або банально провести разом вільний час.
Однак у деяких росіян є вікно можливостей, яке передбачає відсутність багатьох згаданих бар’єрів. Мова про нащадків євреїв, для яких існує програма репатріації населення. І на їхньому прикладі видно, що бажання виїхати з країни – це цілком сформована ідея.
Старший партнер адвокатського офісу «Коваленко-Зернопольскій» в Ізраїлі Олексій Коваленко розповів, що за останні кілька років спостерігається стабільне зростання кількості репатріантів з Росії. На підтвердження він наводить дані міністерства абсорбції: якщо в 2017-му році в Ізраїль переїхали 7 260 осіб, то в минулому році їх було в два рази більше – 15 655 чоловік.
Навіть незважаючи на коронавірусні обмеження в цьому році таким чином вже змінили громадянство і місце проживання майже 5 тис. осіб. Адвокат уточнює, що статистика фіксує лише випадки, коли людина отримала ізраїльське громадянство. На ділі запитів було значно більше – тільки в його офісі в цьому році їх кількість підскочило на 50% в порівнянні з 2019-м.
«З того моменту, як процедура отримання ізраїльського закордонного паспорта (даркона) спростилася, багато людей почали процес, який раніше відкладали з різних причин, – пояснює Олексій Коваленко. – У тому числі тому, що для отримання дарккона більше не потрібно було як мінімум рік жити в Ізраїлі».
Член російсько-ізраїльської торгово-промислової палати і глава однієї з найбільших в Ізраїлі російськомовних адвокатських колегій Елі Гервіц зазначив, що в основному репатріанти з країн пострадянського простору переїжджають до Ізраїлю з політичних та економічних причин.
«Після анексії Криму наша адвокатська колегія зафіксувала зростання запитів по репатріації в 11 разів, причому в першу чергу не з України, а з Росії, а конкретніше – з Москви, – згадує Елі Гервіц. – І в останні роки ми спостерігаємо зростання числа репатріантів з Росії з року в рік – не вибуховий, але дуже стабільний. Очевидно, що загальна тенденція корелює з погіршенням економічної ситуації».
Ще одне підтвердження тези про економіко-політичні причини для переїзду – намітився ріст числа запитів на репатріацію з Білорусії, що стався після президентських виборів цього літа. Деякі репатріанти після отримання громадянства моментально повертаються на стару батьківщину, через що в Ізраїлі не раз виникали скандали. В цілому це пояснюється досить унікальною властивістю даркона.
«Серед репатріантів чимало так званих« тих, хто повертається ». Деякі російські євреї проходять процедуру репатріації, щоб отримати ізраїльський паспорт, який, як відомо, дає можливість без візи в’їхати в величезна кількість країн», – зазначив експерт Федерації Єврейських громад Росії Семен Черних.
Є й зовсім інші причини, які змушують деяку частину репатріантів переїжджати в Ізраїль. В цілому їх можна віднести до Етнорелігійний.
«Тут люди такі ж, як і скрізь, але в більшості своїй – з усвідомленням приналежності до народу. Здоровий націоналізм: Ми не краще і не гірше за інших, але ми – це Ми з великої літери, все Ми в одному човні і треба з цим жити, навіть якщо серед Нас в цьому човні зустрічаються дятли», – розповів творець проекту HebrewOne Езра Мор.