Найближчим часом КНДР здійснить провокацію проти США, впевнені американські експерти.
Вона буде покликана показати Джо Байдена, обраному главою держави, що з Пхеньяном йому доведеться рахуватися. При президенті Дональда Трампа діалог з ядерного роззброєння Корейського півострова вдалося зрушити з мертвої точки, хоча принципово в стосунках двох країн мало що змінилося. Однак нове керівництво Сполучених Штатів, швидше за все, вибере шлях традиційної конфронтації з КНДР. Це може загрожувати світу черговим загостренням у відносинах двох ядерних держав.
У Північній Кореї є кілька причин для того, щоб влаштувати провокацію в найближчі дні, вважає науковий співробітник аналітичної корпорації RAND Брюс Беннет. По-перше, так відбувалося майже кожного разу, коли на пост заступав новий президент США. Цим держава-ізгой намагається нагадати головному противнику про своє існування і увійти в число пріоритетів приходить адміністрації. Кінцева мета Пхеньяна – домогтися зняття або хоча послаблення міжнародних санкцій, які не дають йому вийти з економічної кризи. Предмет торгу на цих переговорах – поетапну відмову від ядерної програми. Але ракетну загрозу потрібно постійно тримати в полі зору Вашингтона, чим і збирається зайнятися КНДР в найближчі дні, вважають спостерігачі.
При цьому адміністрації Джо Байдена доведеться домовлятися з більш небезпечною Північною Кореєю, ніж при Трампа. Питання послаблення санкцій для Пхеньяна сьогодні важливий як ніколи, так як через пандемію йому довелося закрити кордон з Китаєм. Сусідня держава було єдиним, з яким КНДР більш-менш активно торгувала, а нелегально переправлені через кордон товари поповнювали місцеві приватні ринки – важливе джерело додаткового доходу для простих північнокорейців. Якщо в серпні 2019 року товарообіг між Китаєм і КНДР становив 2200 тонн, то за цей же місяць 2020 року його впав до 142 тонн. Крім того, КНДР продовжує загрожувати коронавірус, незважаючи на те що офіційно в країні не зареєстровано жодного випадку захворювання. У сформованих екстремальних умовах керівництво держави готове йти на більший ризик, щоб домогтися ослаблення режиму санкції.
Журнал The Diplomat називає чотири варіанти провокацій, на які здатний піти глава країни Кім Чен Ин. Перш за все, він може провести ядерні випробування, які були припинені в рамках політики зближення з Заходом. Але ця опція вважається малоймовірною, так як саме після попередніх тестів ядерної зброї були введені вкрай болючі санкції ООН, до яких приєднався і Китай. Атомні бомби – червона лінія для Пекіна, і Пхеньян це добре усвідомив.
Також існує можливість артилерійського обстрілу південнокорейської території. Мінус цієї опції в тому, що США можуть не сприйняти подію як пряму загрозу собі, а от стосунки з досить миролюбною адміністрацією президента Південної Кореї Мун Чже Іна будуть зіпсовані.
Тому найбільш ймовірними сценаріями вважаються випробування міжконтинентальної балістичної ракети (МБР) або кілька тестів ракет малої дальності. У першому випадку Пхеньян нагадає Вашингтону, що має засоби доставки, які здатні досягти території США, в другому – просто потрапить в заголовки світових ЗМІ. Не виключено, що Кім Чен Ин вибере обидва ці варіанти, але почне з більш м’якого – запуску ракет малої дальності.