Головний виконавчий директор американської компанії Pfizer, яка спільно зі своїм німецьким партнером BioNTech розробила вакцину Comirnaty, Альберт Бурла заявив, що країни з низьким і середнім рівнем доходу вважають за краще не замовляти їх препарат.
Про це повідомило агентство Bloomberg з посиланням на лист Бурли співробітникам компанії, опубліковане після оголошення США про підтримку скасування дії патентів на вакцини від коронавірусу.
“Ми звернулися до всіх країн з проханням розмістити замовлення, щоб ми могли виділити для них дози [вакцини]”, – написав Бурла. “Фактично держави з високим рівнем доходу зарезервували велику частину доз”, – додав він. При цьому глава Pfizer уточнив, що контактував з владою багатьох країн із середнім і низьким рівнем доходу з метою переконати їх зарезервувати дози вакцини, оскільки поставка була обмежена. Однак вони, за словами Бурли, вирішили розмістити замовлення у інших виробників препаратів від COVID-19.
Крім того, глава американської компанії зауважив, що Pfizer і BioNTech використовують багаторівневу модель ціноутворення для своєї вакцини. Країни із середнім рівнем доходу повинні платити вдвічі менше, ніж держави з найвищим рівнем доходу, в той час як країнам з низьким рівнем доходу препарат пропонується за собівартістю. Разом з тим Бурла підкреслив, що в цьому році Pfizer і BioNtech планують поставити 3 млрд доз вакцини в більш ніж 116 країн, причому 450 млн доз, доставлених на сьогоднішній день, в значній мірі орієнтовані на держави з більш високим рівнем доходу.
Проте він висловив надію, що в цьому році понад 1 млрд доз (40%) буде доставлено в країни із середнім і низьким рівнем доходу. “Ми очікуємо, що в другій половині 2021 року баланс поставок буде на їхню користь”, – підсумував Бурла, додавши, що “в 2022 році поставок буде досить практично для всіх”. Зокрема, на його думку, в наступному році Pfizer, ймовірно, зможе доставити 4 млрд доз вакцини, що “майже досить” для будь-якої потребує країни незалежно від рівня доходу.
У листі Бурла також висловився проти пропозиції США про припинення дії патентів на препарати від коронавірусу. З огляду на дефіцит сировини, подібний крок, за його словами, може порушити здатність Pfizer виробляти вакцину в великих масштабах. “Я побоююся, що відмова від патентного захисту позбавить будь-кого стимулу йти на великий ризик”, – уклав він.
Ситуація навколо патентів на вакцини від COVID-19
Раніше представник США на торгових переговорах Кетрін Тай заявила, що адміністрація США підтримує відступ від норм захисту прав інтелектуальної власності щодо вакцин від коронавірусу. За словами Тай, Вашингтон має намір активно брати участь в переговорах в рамках Світової організації торгівлі (СОТ) з цього питання.
В кінці минулого року Індія і ПАР виступили в СОТ із закликом до держав, які виробляють вакцини від коронавірусу, тимчасово відмовитися від інтелектуальної власності на препарати з урахуванням масштабів пандемії. На засіданні Генеральної ради СОТ в Женеві в середу було прийнято рішення продовжити обговорення пропозиції Індії та ПАР. Введення тимчасових вилучень з прав інтелектуальної власності дало б можливість ширше розгорнути виробництво вакцин від коронавірусу в світі. Однак консенсусу з цього питання в СОТ поки немає. Пропозиція Індії та ПАР зараз підтримують 60 з 164 членів організації, в тому числі Болівія, Венесуела, Єгипет, Монголія і Пакистан.