Голова комітету Сенату США у закордонних справах Роберт Менендес разом із законодавцями з Британії, Ірландії, Латвії, Литви, Польщі, Чехії та Німеччини закликав призупинити можливості Мінська використовувати Інтерпол та інші міжнародні організації «для подальших атак на демократію в Європі».
«Ми закликаємо Міжнародну організацію цивільної авіації (ІКАО) провести негайне розслідування даного явного порушення вільного міжнародного повітряного транзиту і загроз для авіації. До проведення розслідування ми закликаємо відсторонити Білорусію від організації і ввести заборону на всі польоти над Білоруссю, включаючи польоти в країну і з неї , – наводить ЗМІ текст документа, опублікованого прес-службою Менендеса.
Крім того, законодавці закликали країни НАТО і ЄС ввести санкції проти білоруського керівництва і «призупинити його можливості використовувати Інтерпол та інші міжнародні організації для подальших атак на демократію в Європі».
«Ці безрозсудні дії поставили пасажирів і екіпаж під велику загрозу», – йдеться в заяві. У тексті також міститься твердження про необхідність проведення в республіці «вільних виборів під наглядом ОБСЄ». «Ми закликаємо негайно і без всяких умов звільнити Романа Протасевича і всіх інших політичних в’язнів», – йдеться в заяві.
Нагадаємо, в неділю борт авіакомпанії Ryanair, що прямував з Афін до Вільнюса, здійснив екстрену посадку в Мінську після повідомлення про мінування. Команду про прийняття «замінованого» борта віддав президент Олександр Лукашенко. На борту виявився засновник визнаного в Білорусі екстремістським опозиційного Telegram-каналу Роман Протасевич, він був затриманий білоруськими правоохоронцями.
Глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляйен закликала Міжнародну організацію цивільної авіації (ІКАО) розслідувати інцидент з літаком Ryanair, а керівництво Білорусі негайно порозумітися. США виступили за термінове скликання засідання ІКАО щодо дій Білорусі. У ІКАО запідозрили влади Білорусі в порушенні Чиказької конвенції (Конвенції про міжнародну цивільну авіацію).
Прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецкій звернувся до голови Євроради Шарла Мішеля з проханням розглянути можливість введення санкцій проти білоруської влади, включаючи заборону польотів білоруських авіаліній в країни Євросоюзу.
Президент Литви Гітанас Науседа закликав ЄС визнати повітряний простір Білорусі небезпечним для цивільної авіації, а також заборонити літакам білоруської національної компанії «Белавіа» приземлятися в аеропортах країн ЄС і країн НАТО. Латвія запропонувала закрити небо Білорусії для всіх міжнародних рейсів.
Глава Євроради Шарль Мішель повідомив, що інцидент з літаком Ryanair в Мінську «не залишиться без наслідків», в понеділок на саміті Євросоюзу в Брюсселі європейські лідери мають намір обговорити можливе розширення санкцій проти Білорусі.
Варшава зажадала від Мінська негайно звільнити Романа Протасевича, а також Анжеліку Борис, Анджея Почобута і інших польських і білоруських активістів. Париж вказав на неприпустимість викрадення літака, закликавши до негайного розслідування дій білоруської влади разом з ЄС і ІКАО. Глава МЗС Німеччини Хайко Маас пообіцяв Білорусі «чіткі наслідки» з боку ЄС. Віце-канцлер ФРН Олаф Шольц пригрозив вжиттям заходів ЄС «проти білоруського диктатора Лукашенка і його режиму».
Про «серйозні наслідки» Мінськ попередив і Лондон, там назвали екстрену посадку «нечуваним вчинком». Афіни визнали приземлення борту Ryanair в Мінську «актом державного авіапіратства». Генсек НАТО Йенс Столтенберг назвав подію з літаком Ryanair небезпечним інцидентом, що вимагає міжнародного розслідування.