Бойовики руху «Талібан», захоплюючи північні провінції Афганістану, впритул підійшли до кордонів середньоазіатських республік.
Рятуючись від противника, сотні афганських військових біжать у Таджикистан, Узбекистан і Туркменію. Місцева влада була змушена мобілізувати війська і стягнути їх до кордонів. Таджикистан звернувся за допомогою в ОДКБ, а Туркменія вже почала переговори з талібами. Що відбувається в середньоазіатських республіках, чим обернеться для них наступ бойовиків і які загрози несе за собою Росії?
Обстановка на кордонах
На півночі Афганістану межує з Таджикистаном, Узбекистаном і Туркменією. В кінці червня влада цих середньоазіатських республік повідомили, що таліби захоплюють афганські прикордонні застави, а місцеві військові і ополченці зі зброєю в руках переходять кордон, рятуючись втечею. За повідомленнями Державного комітету національної безпеки Таджикистану, на територію країни перейшли вже понад 1,5 тисячі афганців. З них 1037 – в ніч на 5 липня, коли бойовики взяли під повний контроль шість повітів в провінції Бадахшан, що мають спільний кордон з Таджикистаном протяжністю 910 кілометрів.
А 8 липня стало відомо, що таліби встановили свій прапор на опорі моста через річку Пяндж, що з’єднує дві країни, прямо навпроти таджицького контрольно-пропускного пункту.
70 відсотків кордону між Афганістаном і Таджикистаном контролює «Талібан», за заявою представника руху
Афганських військових вже повернули на батьківщину вертольотами. У Таджикистані підкреслюють, що прикордонники пропускають людей на свою територію, «керуючись принципами гуманізму і добросусідства». В Узбекистані ж повідомили, що кордон країни з кінця червня намагалися перетнути 150 афганських військових і збройних осіб, але всі вони були видворені назад. Заступник керівника адміністрації президента Шерзод Асадов заявив, що не можна ставити під сумнів недоторканність кордонів Узбекистану, і ніхто не допустить їх незаконного перетину.
Влада Туркменії офіційно не повідомляла про перехід афганських військових на свою територію. Однак ЗМІ писали, що такі випадки були, і всіх людей відправили назад, а до кордону вже перекинули військову техніку. Так, за даними Turkmen.news, вранці 9 липня в найпівденніший населений пункт всього пострадянського простору, місто Серхетабат (колишня Кушка), прибув потяг з танками, гарматами і бронетранспортерами. У прикордонних частинах оголошували бойову тривогу. З території Афганістану було чутно вибухи і стрілянина. Сім’ї офіцерів почали евакуювати подалі від кордону.
За інформацією журналістів, представники Міністерства національної безпеки Туркменії вели переговори з талібами, які захопили афганський прикордонне місто Торгунді. Крім того, влада почала проводити патріотичні бесіди з населенням, блокувати VPN-сервіси і переконувати людей не читати повідомлення іноземних ЗМІ.
У Міністерстві закордонних справ Туркменії повідомлення про перекидання сил до кордону назвали «брехливою інформацією». Там запевнили, що всі військові підрозділи «залишаються в місцях постійної дислокації і продовжують виконання планової навчальної підготовки». «Туркмено-афганська межа є кордоном дружби і співробітництва», – додали в Ашхабаді.
Влада не повідомляла і про переговори з талібами, однак представник терористичної організації підтвердив, що її делегація приїжджала в Ашхабад. За даними ЗМІ, зустрічав талібів заступник міністра закордонних справ Вепа Хаджиєв, при цьому влада просила бойовиків тримати візит в таємниці. «Туркменська сторона не захотіла злити офіційна влада в Кабулі. На переговорах мова в першу чергу йшла про ненапад і блокуванні можливого потоку біженців», – розповів інформований співрозмовник ЗМІ. Інші сусіди Афганістану не приховують підготовку до можливих загроз. Міністерство оборони Узбекистану в зв’язку з загостренням ситуації на кордоні призвело в бойову готовність свою армію, яка вважається самою боєздатною в регіоні.
Президент Таджикистану Емомалі Рахмон доручив мобілізувати 20 тисяч військовослужбовців резерву і направити їх в найбільш небезпечні райони. Він також зустрівся з главою нижньої палати афганського парламенту і пообіцяв допомогти Кабулу в боротьбі з тероризмом і наркоторгівлею. Влада Таджикистану стверджують, що межа знаходиться під їх повним контролем. Однак загострення ситуації змусило Душанбе звернутися до сусідів.
Таджикистан складається в Організації Договору про колективну безпеку (ОДКБ) – разом з Росією, Казахстаном, Киргизією, Вірменією і Білоруссю. 7 липня Душанбе попросив допомоги у військово-політичного блоку. Постпред при ОДКБ Хасан Султонов заявив, що кордон з Афганістаном є важкодоступною гірською місцевістю, і Таджикистану складно контролювати її в поодинці. Він закликав усіх членів організації посилити свій потенціал щодо захисту «південних рубежів» і «адекватно відреагувати» на загрозу.