База російського флоту може з’явитися в Судані

База російського флоту може з’явитися в Судані

Росія розглядає питання створення пункту матеріально-технічного забезпечення (ПМТЗ) Військово-морського флоту на території Судану.

Відповідний проект угоди між Росією і Суданом вже схвалив голова уряду РФ Михайло Мішустін. Він доручив представити пропозицію про підписання угоди президенту. Ця постанова була опублікована на офіційному порталі правової інформації.
Проект про створення бази ВМФ представило Міністерство оборони РФ, він був узгоджений з МЗС РФ, Верховним судом, Генпрокураторою і Слідчим комітетом РФ. Документ попередньо опрацьований з суданської стороною.

У постанові уряду пояснюється, що в Судані необхідно створити пункт матеріально-технічного забезпечення – військове формування Збройних сил Російської Федерації з військовою та спеціальною технікою. Крім того, там повинні бути побудовані об’єкти життєзабезпечення стоянки і ремонту російських військових кораблів з необхідними запасами матеріальних засобів і іншого майна.

Пункт забезпечення в Червоному морі буде створено силами і засобами російської сторони, максимальна чисельність російського особового складу там повинна скласти 300 фахівців. Одночасно в ПМТЗ зможуть перебувати не більше чотирьох кораблів ВМФ Росії. Згідно з проектом, Росія зможе розміщувати в Судані тимчасові військові пости для охорони свого пункту ВМФ за межами її території.

Зовнішню охорону кордонів ПМТЗ буде здійснювати суданська сторона. Росія, в свою чергу, забезпечить охорону кордонів акваторії бази, його протиповітряну оборону, а також внутрішню охорону і підтримка правопорядку на території бази. За попередніми даними, угода буде діяти 25 років з подальшою можливістю продовження.

Вперше інформація про те, що у Росії в Африці може з’явиться пункт матеріально-технічного забезпечення, з’явилася в 2017 році. Ідею про створення в Судані російської військової бази запропонував президенту РФ Володимиру Путіну президент Судану Омар Хассан аль-Башир, який знаходився в Росії з офіційним візитом. Аль-Башир запропонував розмістити військову базу в Порт-Судані, на березі Червоного моря.

Тоді ця пропозиція була зустрінута багатьма російськими експертами досить скептично. В першу чергу, експертне співтовариство насторожували високі витрати, які потрібно було зробити для створення повноцінної військової бази. Крім того, побоювання викликала і нестабільна політична ситуація в цій африканській державі.

Разом з тим плюси появи російської морської бази на березі Червоного моря помітно переважують. У Росії розуміють всю стратегічну важливість Червоного моря, Баб-ель-Мандебської протоки і Аденської затоки. Зараз у нас вже є один пункт матеріально-технічного забезпечення на Середземному морі в сирійському Тартусі. Поява аналогічної бази в Червоному морі помітно підсилить наші позиції в регіоні. База може стати гарантом стабільності в цьому районі і, безсумнівно, вплине на плани США домінувати в регіоні.

Поділитись