Азербайджан змінив тактику ведення бойових дій в Карабасі

Азербайджанські війська поступово змінюють тактику наступу в Карабасі.

Замість лобового штурму ключових укріплень, вони намагаються йти в обхід — і це вже приносить їм певний успіх.

Незважаючи на те, то в останні дні в цілому ситуація на фронті в Карабасі і навколо нього залишалася стабільною, надходять відомості про небезпечний розвиток подій в районі Шуші. Азербайджанська сторона продовжує проявляти активність і на північній ділянці фронту, і на півдні, де основною метою зараз стало місто Мартуні. Але стратегічною метою як було, так і є постачання Карабаху з Вірменії через Лачинський коридор.

Азербайджанські частини продовжують лобові атаки на гірські позиції вірмен в напрямку на Лачін і Мартуні, що призводить до великих втрат. Вірменські війська на ряді ділянок надають мало не героїчний опір, що багато в чому і допомогло зберегти фронт по кромці гір. В цілому інтенсивність бойових дій знизилася, і це пояснюється граничним виснаженням наступав весь минулий місяць ядра азербайджанської угруповання.

Частини азербайджанського спецназу «Яшма» і піхоти чинять тиск в загальному напрямку на Шуші. Вірменська сторона наполягає на тому, що під Аветараноц проникли тільки окремі диверсійно-розвідувальні групи (ДРГ), але, схоже, що азербайджанцям все-таки вдалося перетягнути через гірський хребет і деяку кількість бронетехніки.

Спершу вони змогли поставити під вогневий контроль дорогу, що йде з Вірменії в Карабах через Лачинський коридор. А це основна лінія постачання НКР. Після цього Степанакерт і Єреван офіційно заявили, що пересування цивільних осіб через Лачинський коридор закривається «на деяких ділянках».

Але це дуже гірська дорога, місцями серпантин, тому закриття її «на декількох ділянках» автоматично означає повне перекриття. Об’їзних шляхів там немає. При цьому рух з Вірменії до Лачина відкрито. Мотивація ж закриття дороги була така: йдуть пошукові заходи для знищення диверсійних груп противника.

І ось 4 листопада азербайджанські ДРГ змогли фізично захопити невелику ділянку цієї дороги на південний захід від Шуші за горою, просто обійшовши цю гору з іншого боку. Це дуже просте рішення, альтернативне невдалому лобовому штурму власне Лачина. Зараз на оборону Лачина (в Вірменії цей населений пункт називають Бердзор) кинуті добровольці з Вірменії і навіть зведений загін місцевих курдів-єзидів.

Вірменські джерела повідомляють також про розблокування дороги і про знищення у села Тахавард в ущелині Авератаноц азербайджанської ДРГ спецназу «Яшма», в ході якого було вбито 20 спецназівців із загону в 22 людини. Двох відпустили. Баку все спростовує.

Населення Лачина зараз — це дуже мотивовані переселенці з Вірменії, з районів, що постраждали від землетрусу в 1988 році і різнорідні політичні активісти з сім’ями, що пустили там коріння з 1992 року. Ці люди відступати не будуть. Але з Степанакерта, за деякими даними, виїхало вже до 70% цивільного населення.

Траса Горіс-Лачін-Шуша-Степанакерт — не просто критична позиція. Її перекриття Азербайджаном — питання фізичного виживання Карабаху. І якщо первинний стратегічний план Азербайджану не вдався, і з наскоку в лоб перекрити дорогу не вдалося, то тепер південна угруповання азербайджанської армії намагається досягти цієї мети іншими оперативно-тактичними методами.

З іншого боку, навіть якщо азербайджанській стороні і вдалося б зайняти частину траси у Шуші за горою, то утримувати цю позицію майже неможливо через переваги вірмен на цій ділянці в піхоті і техніці. Показово, що азербайджанці намагаються досягти дороги в основному в нічний час, коли у них є технічна перевага. Але поки незрозуміло, скільки азербайджанської піхоти і техніки змогло перейти через хребет.

Крім того, на боці Баку майже тотальна перевага в повітрі. Вірменська ППО району Шуша-Степанакерт зруйнована (хоча її і так було недостатньо, враховуючи ступінь загрози).

Поделитесь в соц сетях!

Теги: , ,