Альянс QUAD проводить першу зустріч лідерів

Альянс QUAD проводить першу зустріч лідерів

Глави США, Австралії, Японії та Індії 12 березня зберуться на віртуальний саміт військово-політичного альянсу QUAD, який стане першою в історії неформального об’єднання зустріччю на рівні лідерів держав-учасників.

На думку опитаних експертів, захід покликаний дати сигнал про новий рівень рішучості Штатів та їхніх союзників протистояти Китаю і відобразити прагнення надати QUAD більш значиму роль в геополітичній порядку Вашингтона при Джо Байдена. Чи не найприємніша для Пекіна новина полягає ще і в тому, що з часом проект може стати привабливим і для інших країн регіону.

Заслуга в реанімації чотиристороннього діалогу США, Австралії, Японії та Індії з питань безпеки, відомого як QUAD, належала пішов американському лідеру Дональду Трампу. Саме з його подачі Вашингтон після 10 років аморфного існування альянсу взявся активно вдихати в нього нове життя, активно залучаючи Канберри, Нью-Делі і Токіо в антикитайську коаліцію в регіоні.

Джо Байден, відомий переглядом більшості витівок попередника, у випадку з QUAD не тільки продовжив «справe Трампа», а й зумів надати альянсу новий імпульс.

Вже 12 березня за ініціативою США саміт цього неформального об’єднання вперше в його історії пройде на рівні глав держав. «Це будуть чотири лідери, чотири країни, які будуть конструктивно працювати разом заради миру, процвітання і стабільності в Індо-Тихоокеанському регіоні», – радісно оголосив журналістам прем’єр Австралії Скотт Моррісон. «Ця зустріч покликана послати дуже сильний сигнал спільної справи і цілі, і мета тут в основному полягає в тому, щоб представити четвірку як нову особливість регулярної дипломатії в Індо-Тихоокеанському регіоні», – вторив йому високопоставлений чиновник американської адміністрації в інтерв’ю агентству Reuters.

Згідно із заявою офіційного представника Білого дому Джен Дженніфер Псакі, головними темами обговорення лідерів США, Австралії, Японії та Індії стануть питання кліматичних змін, викликані глобальною пандемією проблеми і економічне співробітництво. Однак неофіційною метою, зрозуміло, буде подальше зміцнення дружніх уз четвірки перед обличчям китайської загрози, що підтвердила і реакція Пекіна на плани зустрічі в верхах. Днями міністр закордонних справ Китаю Ван І, торкаючись теми QUAD, звинуватив США в створенні «вибіркової багатосторонності», а преса обрушилася на членів альянсу через навмисного роздування китайської загрози.

– Порядок денний першого такого саміту досить обширний, включаючи стратегію по боротьбі c COVID-19, виробництво вакцин, зміна клімату, збої в ланцюжку поставок, нові технології і морську безпеку, але це може бути прийомом для применшення будь-яких «антикитайських» сигналів, – сказав директор Інституту австралійсько-індійського взаємодії в Брісбені Ашутош Місра. – Хоча в даному випадку Китай – той слон в кімнаті, якого не можна не помітити. Так що саміт є ознакою зростаючої рішучості регіональних демократій протистояти китайському торговому і територіальному авторитаризму.

Поділитись